пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
29.06.2013
Міжнародна політика і права людини
джерело: ua.interfax.com.ua

ПАРЄ прибрала критику України з резолюції про політичну і кримінальну відповідальність

   

Парламентська асамблея Ради Європи вилучила з резолюції про розмежування політичної та кримінальної відповідальності згадування про будь-яку конкретну країну, таким чином прибравши з тексту резолюції Україну і справи екс-прем’єра Юлії Тимошенко та екс-міністра Юрія Луценка.

За поправки, запропоновані комітетом із політичних питань та демократії, проголосували у п’ятницю в Страсбурзі під час літньої сесії ПАРЄ 79 депутатів із 86. Резолюцію ж було підтримано одностайно.

Раніше згідно з проектом резолюції, який підготував депутат від Нідерландів Пітер Омтзігт (Pieter Omtzigt), пропонувалося встановити, що в справах Ю.Тимошенко та Ю.Луценка було порушено принципи розмежування кримінальної та політичної відповідальності, і закликати українську владу забезпечити ефективну незалежність судової влади.

Зокрема, повністю виключено такий абзац: "Що стосується України, то кримінальні справи, порушені стосовно екс-прем’єра Юлії Тимошенко та колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, призвели до різкої критики з боку міжнародного співтовариства. Асамблея глибоко стурбована зловживанням системою кримінального правосуддя країни для переслідування політичних опонентів. Асамблея вважає, що в обох випадках було порушено принципи розмежування політичної та кримінальної відповідальності".

Під час обговорення було висловлено пропозицію, що резолюція повинна мати загальний характер без згадування конкретних країн та імен, а конкретно взятим країнам має бути присвячено окремі доповіді.

Таким чином, проголосована резолюція спрямована на те, щоб гарантувати політикам захист від кримінального переслідування за політичні рішення.

"Парламентська асамблея вважає, що демократія і верховенство права потребують того, щоб політики були надійно захищені від кримінального переслідування за свої політичні рішення. Політичні рішення підлягають політичній відповідальності, остаточне ж рішення належить виборцям", - наголошується резолюції.

Зміни стосувалися і прикінцевої частини резолюції. Зокрема, першим з’явився абзац, яким асамблея закликає "правлячу більшість у країнах-членах РЄ утриматися від зловживання національною системою кримінального правосуддя для переслідування політичних опонентів".

Уже після цього зазначено, що асамблея запрошує законодавчі органи тих держав-членів, чиє кримінальне законодавство, "як і раніше, містить широке зловживання службовим становищем, розглянути питання про скасування або зміну таких положень із метою обмеження сфери їх застосування відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії".

Повністю переписано абзац, згідно з яким раніше пропонувалося закликати українську владу вжити конкретних заходів для забезпечення ефективної незалежності судової влади, зокрема, шляхом виконання відповідних рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи та якнайшвидшого виконання в повному обсязі відповідних рішень Європейського суду з прав людини. У проголосованій резолюції згадування про Україну повністю зникло.

"Закликати компетентну владу тих держав-членів, які були засуджені (Європейським судом з прав людини - ІФ) за порушення ст. 18 Європейської конвенції з прав людини, вжити конкретних заходів для забезпечення ефективної незалежності судової влади та швидко і в повному обсязі виконати відповідні рішення Європейського суду з прав людини", - зазначено в ухваленій резолюції.

Крім того, ПАРЄ "запрошує компетентну владу тих держав-членів, конституції яких передбачають спеціальні процедури імпічменту за кримінальну відповідальність міністрів, гарантувати їх тлумачення і застосування з усією обережністю та суворістю, рекомендованою Венеціанською комісією".


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль