пошук  
версія для друку
22.07.2013 | Степан Терновий

Президент Німеччини: "Я не з тих, хто з ненавистю вичікує і мріє помститися..."

   

Президент Німеччини: жертви радянського режиму виправдано чекають вибачень

У країнах колишнього Радянського Союзу є мільйони сімей, у яких є причини чекати вибачень від людей, що працювали в ЦК КПРС і КДБ. Про це заявив в інтерв’ю Естонському телебаченню президент Німеччини Йоахім Гаук.

Журналіст Індрек Тройфельдт у бесіді з Йоахімом Гауком нагадав, що в 1951 році радянський військовий трибунал засудив батька Гаука до 25 років ув’язнення, після чого той був висланий в один з таборів у Сибіру.

Тройфельдт запитав, простив чи Гаук тих, хто позбавив його батька свободи.

Президент Німеччини відповів, що може легко пробачити тих людей, які визнають свою неправоту і каються у досконалої несправедливості.

"Я не з тих, хто з ненавистю вичікує і мріє помститися. Навпаки, я проти цього, хоча ніхто до мене не приходив і не говорив, що тоді відбувалися несправедливі речі. Це тема, яку нам треба обговорити з колишніми мучителями, - сказав Гаук . - Ми ж маємо право запитати, що вони робили з людьми, скільки чоловік вони вбили, скількох морили голодом, скільки було душевно зломлений ".

"У цих питаннях немає нічого незвичайного, тому що так правда виходить назовні. Це означає розуміти точку зору жертв, а не лише злочинців, які завжди знаходять собі виправдання", - зазначив він.

"Примирення і прощення - це завжди процес, який виростає з правди. Якщо правда ховається, то процес зупиняється. Я в країнах східного блоку зустрічав багато жертв, які чекають на визнання правди. Вони чекають і хочуть пробачити, але немає нікого, кому б це було потрібно ", - сказав президент Німеччини.

На питання, чи повинна Росія взяти приклад з Німеччини, щоб пережити тоталітарне минуле, Гаук відповів, що свій досвід дуже складно передавати будь-кому, але якщо держава запитує, як звільнитися від вантажу минулого, то завжди може допомогти розуміння точки зору жертви.

"У колишньому Радянському Союзі, в Росії, на Україні, в Білорусі та інших країнах, де була радянська влада, є мільйони сімей, у яких є причини чекати вибачень від тих, хто діяв проти людей, працюючи в ЦК КПРС і КДБ, - заявив Гаук. - Багато хто з винних ще живі, Німеччина не ставить перед собою завдання комусь щось підказувати, але посткомуністи повинні самі себе запитати, чи не залишилося у них боргів перед людьми ".

Президент Німеччини зазначив, що в ГУЛАГу знаходилися в основному свої власні громадяни, - не тільки німці, поляки чи угорці, а жителі радянських республік, в тому числі багато естонців.

"Мій батько зустрічав в чеському таборі дуже багато естонців і питав, чи залишився хтось із них на батьківщині, або все вже в Сибіру", - сказав він.
"З нинішньої закордону в бік Росії звернені тепер питальні погляди, в самій Росії також задаються питання тим, хто приймав рішення в ті роки, - так роблять, наприклад, наші друзі з товариства" Меморіал ", - додав президент.

"Ми теж чекаємо правди або щонайменше розслідування несправедливості; ми радіємо пам’ятників і музеям. Які мають серце люди завжди на боці жертв. Багато були вбиті або загинули, і тому не можна мовчати про несправедливість".

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль