пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
29.09.2013 | Степан Терновий
Міжнародна політика і права людини

Обсерваторія із захисту правозахисників висловлює занепокоєння з приводу переслідування АДЦ "Меморіал"

   


Обсерваторія із захисту правозахисників - спільний проект Міжнародної федерації за права людини (FIDH) та Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) - справжнім зверненням висловлює свою глибоку стурбованість з приводу посилення переслідувань щодо АДЦ "Меморіал".


 


Згідно з отриманою інформацією, АДЦ "Меморіал" на зараз переслідується за чотирма справами, ініційованих щодо організації:


 


1) Прокурором Адміралтейського району Санкт -Петербургу 30 квітня 2013 , на підставі Кодексу про адміністративні правопорушення;


 


2 ) Прокуратурою Адміралтейського району Санкт-Петербургу 12 липня 2013, на підставі Цивільного процесуального кодексу;


 


3 ) Міністерством Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих ( МНС Росії) 22 травня 2013;


 


4 ) Федеральною службою з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляд) 13 червня 2013 р.


 


Обсерваторія була проінформована про те, що 12 липня 2013 прокуратура Адміралтейського району Санкт-Петербургу порушила справу щодо АДЦ "Меморіал" в Ленінському районному суді Санкт-Петербургу. Слухання, як очікується, відбудеться не пізніше 5 серпня 2013 . Позов поданий на підставі статті 45, частини 1 Цивільного процесуального кодексу, яка дозволяє прокурору звертатися до суду в інтересах "невизначеного кола осіб". Прокурор стверджує, що АДЦ "Меморіал "займається політичною діяльністю і отримує фінансування з-за кордону, у зв’язку з чим повинен зареєструватися як " іноземний агент"[1]. Прокурор також стверджує, що звіти АДЦ "Меморіал", нібито мають політичний характер, можуть надаватися "невизначеному колу осіб", чиї інтереси повинні бути захищені "шляхом реєстрації АДЦ Меморіал в якості " іноземного агента".


 


Раніше, 30 квітня 2013 року, прокуратура Адміралтейського району Санкт-Петербургу порушила іншу справа проти АДЦ "Меморіал", засновану на Кодексі про адміністративні правопорушення, частини 1, 2 статті 19.34 (тобто відсутність реєстрації у якості "іноземного агента" і відсутність вказівки на статус "іноземного агента" на видаваних публікаціях) . Цьому передувала перевірка приміщень АДЦ "Меморіал".


 


27 травня 2013 суддя судової ділянки № 8 Санкт-Петербургу О.А. Глушанок відмовила у розгляді цієї справи, оскільки всі докази прокуратури були непереконливими і ні один доказ на підтверджувало, що АДЦ "Меморіал" є "іноземним агентом" . Наступні звернення прокурора також були відхилені, і на сьогоднішній день прокурор більше не може оскаржити це рішення. Тим не менш, 17 липня 2013 прокурор подав протест[2] на рішення від 27 травня 2013 р., у зв’язку з чим справа в даний час продовжується .


 


Обсерваторія вважає, що цей "протест" лишень виверт, щоб обійти рішення мирового судді судової ділянки № 8 від 27 травня 2013 року. Обсерваторія особливо стурбована тим, що ця спроба відбулась після зустрічі Президента Володимира Путіна з Генеральним прокурором Юрієм Чайкою 9 липня 2013, коли пан Путін вказав на те, що закон про НКО повинен «застосовуватися і виконуватися всіма без винятку».


 


Ці судові процеси також створюють небезпечний прецедент, коли прокурор діє в інтересах «невизначеного кола осіб», інтереси яких не конкретизовані.


 


Нарешті, дві інші вищезазначені справи, ініційовані МНС і Роспотребнадзором  доповнюють переслідування. Справа, порушена МНС, стосується нібито недостатньою протипожежного захисту та якості стін у приміщенні, яке АДЦ "Меморіал " орендує в бізнес-центрі. Росспоживнагляд звинуватив АДЦ "Меморіал" і директора програм Стефанію Кулаєву на тій підставі, що АДЦ "Меморіал" не обладнаний "приладами для вимірювання рівня шуму, магнітних коливань електричних пристроїв, якості освітлення та мікроклімату в офісі". Слухання у справі заплановане на 6 серпня 2013 року.


 


Шановні панове, ці чотири справи, порушені проти АДЦ "Меморіал" в останні місяці, свідчать про нарощування атмосфери переслідування НУО в Росії і спрямовані на криміналізацію і утруднення їх роботи. Нещодавні дії, здійснені прокуратурою Санкт-Петербургу, є особливо наполегливими і шкідливими, оскільки вони спрямовані на обхід судових рішень.


 


У світлі цієї ситуації, Обсерваторія з повагою закликає Вас:


 


- Стежити за розвитком подій, що стосуються переслідувань, яким піддаються АДЦ "Меморіал " та інші НУО в цей час на території всієї країни;


 


- Зайняти публічну позицію з приводу порушень міжнародного права, які відбуваються в даний час на підставі закону про "іноземних агентів" ;


- Звернутися до влади з вимогою покласти край всім видам переслідування неурядових організацій і правозахисників в країні;


 


- Звернутися до влади з вимогою дотримуватися положень Декларації ООН про правозахисників, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 9 грудня 1998 р., зокрема:


 


її статтю 1, в якій говориться, що «Кожна людина має право, індивідуально і спільно з іншими, заохочувати і прагнути захищати і здійснювати права людини та основні свободи на національному та міжнародному рівнях»;


її статтю 5, де пишеться , що « кожна людина має право, індивідуально і спільно з іншими, на національному та міжнародному рівнях (a) проводити мирні зустрічі або зборів» ;


і статтю 12.2, де говориться, що «держава вживає всіх необхідних заходів з метою забезпечення захисту, за допомогою компетентних органів, будь-якої людини, що виступає індивідуально і спільно з іншими, від будь-якого насильства, погроз, відплати, негативної дискримінації де-факто або де-юре, тиску або будь-якого іншого довільного дії у зв’язку із законним здійсненням його або її прав, згаданих у цій Декларації»;


 


Ми щиро сподіваємося, що ви звернете увагу на це звернення.


 


З повагою ,


Карім Лахіджі


 


Президент FIDH


Джеральд Стейброк


Генеральний секретар OMCT


 


[1] Відповідно до закону про "іноземних агентів", який набув чинності в листопаді 2012 в Росії, будь-яка НКО, що займається "політичною діяльністю" і отримує іноземну фінансову допомогу тепер вважається "іноземним агентом" і повинна зареєструватися в цій якості. Цей закон встановлює штрафи до 300 000 рублів (близько 9500 USD) і тюремне ув’язнення до 2-х років для керівника організації, що порушила ці положення, і штрафи до 500 000 рублів (16,000 USD) для самих організацій .


 


[ 2] "Протест" означає інший спосіб оскарження прокурором рішень, включаючи рішення судів в адміністративних справах.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль