пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
16.12.2013 | Георгій Кобзар
Екологічні права

У Терновій мешканці долають стихійні сміттєзвалища

   

Минулого тижня прибрали та вивезли 8 кузовів сміття. На черзі – прийняття програми щодо поводження з відходами на найближчій сесії селищної ради.

Введенська селищна рада знаходиться в Чугуївському районі Харківської області та об’єднує селище Введенка та низку прилеглих сіл.

Як повідомляє ЕкГ «Печеніги», мешканці цих населених пунктів традиційно займаються тепличними господарствами. Тому до «звичайного» сміттєвого спектру у них додається поліетилен з теплиць, різні гумові прокладки, будівельні відходи та згнилі овочі. Все це можна побачити і на звалищах в самих селах, і в лісі по їх краю.

Місцеві активісти, до яких долучилися жителі, що нещодавно переїхали на постійне проживання з Харкова, вирішили не миритися з таким «порядком» (точніше – безпорядком) речей.

Та ще в 2010 році зініціювали суботник у Терновій, на якому молоді батьки очистили від сміття ділянку для спорудження дитячого майданчика. Але виникла нова проблема, адже у Терновій немає централізованого збору відходів.

Єдиним виходом на той момент став роздільний збір сміття. Як виявилося, сортовані відходи: пластик, скло і плівку – можна продати, окупивши при цьому не тільки витрати на їх вивезення, а й навіть отримати гроші за зібрану вторсировину.

Так народився проект «Пляшки збираємо – ігровий майданчик купуємо». Його результатами стала установка для сільських дітлахів декількох ігрових майданчиків.

Акції з прибирання сміття проходили також 2012 році, під час екологічного табору «Екошко». Його учасники, волонтери з Великобританії, разом з терновчанами не тільки прибирали сміття, а й в ігровій формі розповідали дітям, як важливо сортувати відходи та не смітити там, де живеш.

Для роздільного збору сміття було встановлено близько 30 контейнерів, які використовуються й донині.

Протягом 3 років активісти прибрали і відсортували у Терновій понад 10 тонн непотребу.

Але… на місці кожної прибраної купи сміття вже через деякий час виростала нова. Через те, що місцева влада цій проблемі не приділяла достатньо уваги, в самому селі і в прилеглому до нього Скрипаївському лісництві з’явилося 17 стихійних звалищ. Причому, одне з них – безпосередньо за селищною радою.

З фотографіями та схемою «сміттєвих скарбів» представники ЕкГ «Печеніги» звернулися до голови Введенської селищної ради Юрія Тонкого. Стало зрозуміло, що «офіційні» й громадські зусилля необхідно скоординувати.

Представник місцевих активістів Анна Геращенко запропонувала на черговій сесії селищної ради затвердити програму щодо поводження з відходами, розробити місцеві правила благоустрою, затвердити графік з прибирання стихійних звалищ, а депутатам – прийняти участь у просвітницькій роботі серед місцевого населення.

Зараз розпочата підготовка програми з очищення території селищної ради від сміття, основними пунктами якої визначено ліквідацію несанкціонованих звалищ і укладення договорів на вивезення відходів.

І ось одне зі сміттєзвалищ минулого тижня було фактично прибране. Для цього довелося вивезти 8 кузовів сміття. Щоб це звалище не розросталося знову, мешканці прилеглих будинків уклали договори на вивіз сміття.

Тепер на черзі – остаточне очищення території навколо будинків та затвердження програми щодо поводження з відходами на найближчій сесії селищної ради.

Хочеться вірити, що спільними зусиллями небайдужої громадськості та місцевої влади вдасться подолати проблему забруднення території хоча б на локальному рівні.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль