пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
11.08.2014 | Наталка Ковальчук
Погляд

Розстріляне сонце…

   

«Не вбивай», – говорить нам християнська заповідь, бо життя – це дорогоцінний дар Божий, який ми не маємо права забрати у себе чи у когось іншого.

«Не вбивай», – наставляє своїх вірних одна з найважливіших заповідей іудаїзму.

«Не вбивай жодної істоти, життя якої Аллах оголосив священною», – так звучить духовна настанова для мусульман.

Агресори, які прийшли з війною на схід України, сьогодні спопеляють ці духовні настанови вогнем «градів», обстрілами з мінометів і снайперських ґвинтівок.

Ця війна не тільки знищує будівлі, залишає вирви від снарядів на вулицях. Вона розстрілює майбутнє України, спричиняючи чергову демографічну яму.

Радбез ООН: права людей в Україні постраждали

Гуманітарна ситуація на сході України практично з самого свого початку стала світовою проблемою. Її можливі наслідки останнім часом не раз розглядалися на засіданнях Ради безпеки ООН, зокрема й в екстреному режимі.

Так, на засіданні Ради безпеки ООН у п’ятницю, 8 серпня ц. р., під час оприлюднення звіту щодо дотримання прав людини в Україні, зазначалося, що «права людей в Україні серйозно постраждали і були різко обмежені озброєними групами», що у районах, підконтрольних сепаратистам, панує «атмосфера страху і терору» («Укрінформ»).

В Україні за час конфлікту на сході (за даними ООН з квітня до 7 серпня) загинуло 1543 людини, 4396 дістали поранення.

Ще близько 230 тисяч вимушені були покинути свої домівки. Причому вважається, що до 130 тисяч українців виїхали до Російської Федерації, інші шукають притулку в спокійних районах країни. Такі показники оприлюднило останнім часом Управління ООН з питань біженців (BBC).

Ці дані, очевидно, можуть бути ще й неповними.

Але достовірно те, що там, де панують страх і терор, де люди гинуть або вимушено стають біженцями, діти не народжуються. Тим більше, скоріш за все, значною мірою втраченими для України можуть виявитися ті молоді люди і діти, які з батьками виїхали до Росії, чи котрих вивезли туди насильницьки з порушенням всіх українських і міжнародних законів.

Чи носитимуть лелеки дітей в Україну?

Демографічна ситуація в Україні чимало десятиліть підряд залишається складною.

Як зазначалося в «Українському медичному часописі» № 1 від 2014 року, аналіз нинішньої соціально-демографічної ситуації в Україні свідчить про глибоку демографічну кризу, спричинену як соціально-економічними проблемами в економіці країни, так і поширенням значущих захворювань серед населення.

Війна на сході цю ситуацію лише погіршує. І не тільки виключно для східного регіону. У зоні конфлікту гинуть, отримують важкі поранення і стають інвалідами молоді чоловіки-військові з усієї України. Стрес, наслідки якого ще невідомі, переживає вся країна, у тому числі й діти.

Їх зараз вже народжується менше, ніж у минулому році. Так, рівень народжуваності в країні зменшився з 11.2 особи на 1000 наявного населення у січні 2013 року до 10.7 – у січні 2014 (Державна служба статистики України).

Дані Держкомстату України за січень–травень 2014 року свідчать і про зменшення коефіцієнту народжуваності, і про збільшення кількості померлих в Україні (Державна служба статистики України).

Тим часом як аналіз статистичних показників чисельності населення України станом на 01.01.2013 року свідчив про певне зростання у порівнянні з 2012 роком (infolight.org.ua).

За прогнозами “The Economist”, кількість населення України впродовж 2014 року мала зберегтися на рівні 44.9 млн. чол. («Тиждень»).

Чи збережеться? І чи носитимуть лелеки дітей в Україну, якщо вже зараз, за різними даними, у містах і сільських районах країни малюків народжується на десятки менше, ніж це було навіть в попередні роки.

«Гібридний» геноцид

Війну, яка триває на сході України, називають гібридною. Гібридним, повзучим чи будь-яким іншим можна назвати той геноцид, який триває проти України з боку кремлівської влади. Його наслідком є ті демографічні ями, які позначаються на соціальному та економічному розвитку країни.

Українців винищували голодомором.

Українці гинули у вогні Другої світової війни.

Українським жінкам масово «рекомендували» позбавлятися вагітності або відтермінувати вагітність після чорнобильського «мирного атому», яким управляли з Москви.

І, мабуть, сьогодні чимало українських сімей теж навряд зважаться планувати народження дитини у такій непростій ситуації, спричиненій сусідньою країною-агресором.

«Мамо, я хочу побачити сонце», – такими плакатами-агітками у медичних установах нашої країни закликають жінок зберегти вагітність, не позбавлятися від ще ненароджених дітей.

Сьогодні те сонце, яке мали побачити майбутні українські діти, розстрілюють сепаратистські кулі.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль