пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
13.02.2015 | Андрій Діденко
Кримінально-виконавча система

«Тюрма врятує від загибелі»

   

Харківська правозахисна група неодноразово акцентувала увагу на порушеннях прав людини на територіях, що тимчасово непідконтрольні українській владі. Йдеться про трагічні будні осіб, що опинилися в даний час в статусі засуджених (обвинувачених) і перебувають на території Луганської та Донецької областей.

Ми вже писали, що в Луганській і Донецькій областях найбільша кількість установ виконання покарань різного рівня безпеки, в той час як на території АР Крим всього три виправних заклади, підпорядковані Державній пенітенціарній службі (ДПтСУ): Керченський виправний центр № 139 – 30 засуджених, Керченська виправна колонія № 126 для осіб, які вперше скоїли злочин, на 710 засуджених, Симферопольська виправна колонія середнього рівня безпеки, в якій утримувалися 1470 осіб, і слідчий ізолятор (СІЗО), розрахований на утримання 1700 засуджених і слідчо-заарештованих. Загалом, це близько 3910 осіб. З 36 закладів ДПтСУ, що знаходяться на території Луганської і Донецької областей, 28 розташовані на території, що перебуває під контролем терористів – це від дванадцяти до п’ятнадцяти тисяч осіб. Ми наголошуємо, що всі ці особи фактично опинилися заручниками ситуації. І якщо в АРК засуджених примушували до громадянства Російської Федерації, то на території бойових зіткнень руйнуються будівлі й масово гинуть засуджені.

Ми вже не говоримо про те, що Держава має дбати про життя і здоров’я кожної людини!

6 лютого 2015 року о 13: 18 ми отримали повідомлення з Єнакіївської виправної колонії № 52.

Засуджений Т.: «Сейчас идет минометный обстрел, осколки летят по нам, весь второй этаж выбивает двери, что б их перевели на первый этаж, что бы спрятаться. Контролеры делают вид, что их нет, а оперативник Хаустов Руслан Олегович вместе с контролерами сидят в подвале (спрятавшись) а к нам пришел и говорит, что б мы не волновались и прятались под нары. А на днях к нам попали ракеты из „града“, попали в столовую, она вся разрушена, один человек убит, второй в реанимацию попал».

Ми не володіємо інформацією щодо розв’язання трагічних подій в Єнакіївській виправній колонії № 52-й, а також в інших закладах через відсутність комунікації. Насправді ситуація напружена на всій території, окупованій терористами.

Чернухінська виправна колонія (№ 23) середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, засуджених до позбавлення волі на певний строк, які раніше відбували покарання у виді позбавлення волі. Планове наповнення – 1010 осіб. Неодноразово піддавалася обстрілам, деякі приміщення установи знищені.

Згідно із останніми даними, пересування в Чернухіно обмежене через постійні обстріли.

Засуджений М.: «Заехали несколько джипов в зону и выгрузили трупы осужденных которых вчера отпустили … В самом центре поселка артиллерия, с двух сторон идут уличные бои … Было всего 380 человек, когда начали бомбить, персонал открыли ворота и сами убежали. Те, которые вышли – человек 300, попали под обстрел на поражение с блокпоста „ЛНР“, потом в омоновских бобиках привезли трупы и на видео все это снимали. Кассетные бомбы залетают, трупы лежат на дорогах. Так вот и у нас вот-вот сорвет крышу. Я вообще весь желтый, печенка больная – наверное, желтуха, медикаментов нет».

Юрій Білоусов, керівник Департаменту з реалізації національного превентивного механізму при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, в правозахисній розсилці шукав ліки для цієї хворої людини, а головне – комунікацію, тобто як ці ліки доправити і надати. От що він пише:

«Передав всю інформацію стосовно цієї людини безпосередньо в моніторингову місію ОБСЄ і місію Червоного хреста, на жаль відповіді не отримано, як і з правозахисної розсилки. За нашими даними Чернухіно повністю блоковане сепаратистами – потрапити туди неможливо. Тримаю зв’язок через волонтерів.

Радив би засудженим залишатися в колонії, принаймні до завершення перемовин в Мінську – все ж таки є надія на хоча б тимчасове припинення вогню. Тоді вірогідно і з’явиться можливість евакуації. Крім того, в медичній частині колонії залишилися хоч якісь медикаменти, що також не менш важливо в ситуації, в якій опинилися засуджені.

В той час засуджені, які самостійно дісталися до небезпечних районів, поміщаються в Артемівське СІЗО.

Офіс готує акт реагування Омбудсмена до Генеральної прокуратури України щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, не забезпечивших своєчасну евакуацію, що призвело до тяжких наслідків».

В звіті спеціальної місії ОБСЄ, опублікованому 11 лютого, йдеться про те, що 10.02.2015 року із тюрми в поселенні Чернухіно (Луганської області) втекло 340 засуджених. Згідно із інформацією, спостерігачі зустрічалися з українськими та російськими офіцерами Спільного центру по координації і контролю. «Офіцери повідомили, що вони (засуджені) втекли в першій половині дня після жорстоких боїв в районі. Близько 30 засуджених залишилося»,– йдеться в повідомленні. Поселення Чернухіно розташоване в 65 км від Луганська – на кордоні між так званими самопроголошеними «ЛНР» і «ДНР». Через бойові дії населення евакуйоване.

Дані ДПтСУ

«За попередньою інформацією, в Чорнухинську виправну колонію управління ДПтС України в Луганській області (№ 23) уже повернулось 83 засуджених, які, рятуючи життя під час активних обстрілів у період з 8 по 10 лютого 2015 року, залишили територію установи.

На даний час зазначені особи перебувають у безпечному місці на території установи. Вживаються заходи щодо організації їх харчування.

Також інформуємо, що частина засуджених, яка відбувала покарання в Чорнухинській виправній колонії (№ 23) та скоїла втечу під час її обстрілу, самостійно дісталася до блокпостів Національної гвардії України, де проходить відповідне документування. До Артемівської установи виконання покарань управління ДПтС України в Донецькій області (№ 6) співробітниками правоохоронних органів було доставлено та наразі перебуває 23 таких особи».

Нагадаємо, що в частині 4 Указу Президента України № 875/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони від 4 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій і Луганській областях» Міністерству юстиції України наказується: «1) невідкладно вжити заходів для забезпечення переміщення органів і установ Державної кримінально-виконавчої служби України, засуджених та осіб, узятих під варту, з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях до інших регіонів України, а також внести пропозиції щодо амністії осіб, які відбувають покарання в цих установах і засуджені за злочини невеликої та середньої тяжкості».


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль