пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
08.03.2015 | Олександра Дворецька

Переселенці під «адміністративним наглядом»

   

4 березня 2014 року Кабінет Міністрів прийняв постанову №79 «Деякі питання оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції».

Ця постанова встановлює додатковий контроль за переселенцями зі сторони Державної міграційної служби України (ДМСУ).

Кабмін у своїй логіці контролю за переселенцями дорівнює їх до осіб, що перебувають під адміністративним наглядом, після звільнення з місць позбавлення волі (при цьому такий контроль встановлюється за тими, хто вчиняє злочин не вперше, чи вчинив тяжкі злочини чи злочини, пов’язані з обігом наркотиків).

Може, хтось подумає, що я перебільшую, але давайте подивимось на суть постанови №79, що вона передбачає.

Для тих переселенців, хто тільки стає на облік:
- Управління праці та соціального захисту (УПЗСН, від радянського "собэс") щоденно інформує паспортні столи (територіальні підрозділи ДМСУ) про осіб, що зареєструвалися як переселенці та отримали відповідну довідку;
- Особа, що отримала таку довідку, повинна сходити в паспортний стіл за місцем фактичного проживання, та повідомити про це. Форма повідомлення прийнятою Постановою не затверджена.
- Працівники паспортного столу в триденний термін перевіряють, чи справді особа проживає по зазначеній у довідці адресі, шляхом відвідування переселенця.
- В разі присутності переселенця – представники паспортного столу проставляють штамп на зворотній стороні довідки.
- В разі відсутності переселенця, робітник паспортного столу повідомляє в цей ж день УПЗСН про те, що особа не проживає за цією адресою.
- УПЗСН, відповідно до цих даних може зняти з обліку відповідну особу.
- Підставою для відновлення на обліку таких осіб є наявність інформації паспортного столу про підтвердження їх фактичного місця проживання. Порядок відновлення обліку, а також, яким чином у паспортного столу з’являється інформація, що підтверджує «фактичне місце проживання» особи, у Постанові не зазначено.

Для тих, хто вже перебував на обліку:
- У двомісячний термін зареєстровані раніше переселенці пройдуть таку перевірку ДМСУ - до місця їх фактичного проживання прибуде працівник паспортного столу, міліції, органів соціального захисту населення, органу місцевого самоврядування та перевірить його присутність, проставивши штамп на зворотній стороні у довідці.
- В разі відсутності особи, що перебуває на обліку, їй дадуть 10 днів, для того, щоб звернутися до паспортного столу. Форма звернення та інформування не затверджена.
- Працівники, що проводили перевірку передадуть дані про перебування чи відсутність переселенця до УПЗСНів, яки можуть зняти з обліку, згідно наданим їм даним.

Без штампу територіального підрозділу ДМСУ довідка переселенця вважається недійсною.

Щомісяця, вибірково, але не менш ніж 10% від загальної численності переселенців (а це більше 100 тисяч, станом на 17 лютого, згідно даних Міністерства соціальної політики) будуть перевіряти органи міграційної служби та подавати ці дані до УПЗСНів в одноденний термін, які в свою чергу, можуть зняти переселенців з обліку, через їх відсутність на місці проживання, зазначеного у довідці.

Наскільки зрозуміло, то працівники територіальних підрозділів ДМСУ планують робити перевірки у робочий час, коли переселенці можуть знаходитись на роботі чи навчанні, тож їх перебування вдома неможливе.

- Переселенець, що зареєструвався після 4 березня 2015 року повинен упродовж 3-х днів не покидати місце проживання в очікуванні працівників паспортного столу;

- Переселенець, що зареєструвався до прийняття Постанови не має можливості покинути місце свого фактичного проживання більше, ніж на 10 днів (поїхати на відпочинок, лікування, до родичів, у відрядження тощо);

- Згідно з постановою, переселенця не інформують про зняття з обліку. Переселенцю не надано жодного механізму оскарження зняття його з обліку;

- Переселенця можуть перевіряти раз на місяць і він зобов’язаний бути постійно присутнім за місцем фактичного проживання.

Виникає паралель, що в разі призначення судом адміністративного контролю за особами, що звільнилися з місць позбавлення волі, можуть бути застосовані такі заходи:
- Заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
- Заборона перебування у визначених місцях району (міста);
- Заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- Реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Так у яких злочинах винні люди, що залишились без дому та вимушені шукати притулок у іншому куточку України? Чому до них застосовуються засоби нагляду, як за злочинцями?

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль