пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
31.03.2015 | медіа група ХПГ
Кримінально-виконавча система

Порушення права в’язнів на охорону здоров’я та медичну допомогу

   

Прес-реліз

 

30 березня, ІА «Інтерфакс-Україна», 11.00                                 

Харківська правозахисна група за підтримки Відділу освіти, науки та культури Посольства США в Україні здійснює моніторинг за дотриманням права засуджених на охорону здоров’я та медичну допомогу, проводить аналіз стану реалізації цього права та надає на практиці правову допомогу засудженим, які є жертвами порушень цього права. Під час організованої Харківською правозахисною групою прес-конференції директор організації Євген Захаров, адвокат  ХПГ Анна Литвин та експерт ХПГ з питань пенітенціарного права Вадим Човган представили практичні результати роботи ХПГ з питань виявлення та відновлення права засуджених на охорону здоров’я та медичну допомогу.

Як свідчать результати моніторингу, у багатьох установах Державної пенітенціарної служби України (ДПтСУ) відсутня належна увага та відповідне медичне обслуговування ув'язнених, що страждають на тяжкі захворювання, яких лікують або в межах закладу, де вони відбувають покарання, або, в кращому випадку, в одній з медичних установ ДПтСУ. Однак останні часто не мають можливостей для належної медичної допомоги, і тоді, згідно з законом, ув’язнений має бути  переведений  до цивільної  лікарні для адекватного лікування. Однак адміністрація пенітенціарної установи не хоче цього робити, і змусити її може тільки рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про тимчасові заходи відповідно до правила 39 Регламенту ЄСПЛ. Це рішення зобов'язує державу перевести хворого ув'язненого до профільної загальноцивільної лікарні. Адекватна медична допомога має бути невідкладною, коли людина, яка відбуває покарання в установі ДПтСУ, має важке захворювання, що входить до «Переліку захворювань, які є підставою для подання в суди матеріалів для звільнення від подальшого відбування покарання». «Перелік...» головним чином містить  невиліковні захворювання, і більше того, в термінальній стадії. У таких випадках часто відсутня можливість зберегти людині життя.

Однією з причин відсутності своєчасного та належного лікування засуджених є підпорядкованість медичних установ ДПтСУ адміністрації установ виконання покарань, а не Міністерству охорони здоров’я, що є проблемою, яка вимагає вирішення.

Одним з механізмів моніторингу ХПГ, як зауважив Євген Захаров, були візити без попередження в десятки установ системи виконання покарань. Візити ХПГ відбувалися за скаргами або повідомленнями засуджених чи їхніх родичів про порушення прав людини, зокрема права на медичну допомогу. Організатори прес-конференції навели приклади порушень прав людини в медичній сфері, підтвердивши їх задокументованими на фото та відеоматеріалах прикладами.

В своєму повідомленні адвокат ХПГ Анна Литвин навела приклади із власної адвокатської практики стосовно порушень права засуджених на охорону здоров’я та медичну допомогу, наголосивши на відсутності належного реагування на випадки порушення з боку прокуратури.

Стислий аналіз чинного законодавства з питання забезпечення медичної допомоги засудженим був представлений експертом ХПГ Вадимом Човганом, який зробив наголос на основних недоліках нормативних актів ДПтСУ, що стосуються медичної допомоги засудженим, а також виклав окремі рекомендації щодо їх усунення. В доповіді експерта також було представлено дотримання Україною міжнародних стандартів в пенітенціарній сфері з цього питання.

Представники ХПГ також привернули увагу до досліджень проблеми надання засудженим медичної допомоги, які відображені в останніх виданнях ХПГ.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль