пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
13.11.2015 | Юрій Нужний

Парламент України визнав депортацію кримських татар геноцидом

   

Верховна Рада України ухвалила постанову «Про визнання геноциду кримськотатарського народу». Відповідне рішення підтримали 245 нардепів.

«Для відновлення історичної справедливості і недопущення у майбутньому вчинення подібних дій щодо кримськотатарського та/або будь-якого іншого народу, відповідно до Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, депортація кримських татар з Криму 1944 року повинна бути визнана геноцидом кримськотатарського народу та отримати належну реакцію зі сторони України та міжнародної спільноти», – йдеться у пояснювальній записці до постанови.

Окрім того, Верховна Рада підтримала й доповнення голови комітету з питань культури та духовності Миколи Княжицького про те, що сучасна організація політично і етнічно вмотивованих переслідувань кримських татар, їхніх офіційних органів на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати початку анексії є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу.

Парламент також вирішив встановити 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Нагадаємо, 18 травня в 1944 році в Середню Азію з Криму за рішенням комуністичної влади СРСР був відправлений перший ешелон кримських татар, а всього їх було депортовано понад 180 тисяч осіб. Радянська влада пояснила це «співпрацею деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни». Виселення проводилось в жорсткий спосіб, з конфіскацією належного виселенцям майна та з запровадженням дискримінації за національною приналежністю. За різними оцінками, більше 46% переселенців загинули внаслідок здійсненої радянськими державними органами депортації, точна кількість жертв невідома.

У 1989 році Верховна Рада СРСР визнала депортацію незаконною і злочинною.

4-та сесія четвертого Курултаю кримськотатарського народу визнала депортацію 18 травня 1944 року й наступні десятиріччя насильницького утримання кримських татар у місцях вигнання актом геноциду корінного народу Криму.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль