пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
21.12.2015 | Георгій Кобзар
Доступ до інформації

Знайомтеся: «Посіпаки». Тобто помічники народних депутатів

   

На легіон помічників народних депутатів щороку з держбюджету виділяється мільйони гривень. Але їхня кількість та імена донедавна були невідомі. Спеціальним розпорядженням голови парламенту депутатів зобов’язали оприлюднити цю інформацію лише в січні поточного року – під тиском громадськості.

Відтепер громадські активісти зробили можливим дізнатися про всіх помічників народних депутатів України останніх п’яти скликань. В Україні запустився проект «Посіпаки».


Користуватись відкритою базою ні сайті http://posipaky.info/ дуже просто. Там є алфавітний покажчик і сортування депутатів по скликаннях. «На жаль, даних про 1-3 скликання у Верховній Раді просто немає», – зауважив один із учасників проекту Дмитро Гнап.

Також дуже зручно користуватися пошуковим рядком.

На сайті можна знайти багато цікавої інформації. Наприклад, що не тільки дружина Петра Порошенка, а і його мати були помічниками народних депутатів. У кого був помічником дядько Яценюка, як нинішній нардеп з фракції «Батьківщина» Альона Шкрум у минулому скликанні була помічником нардепа з… КПУ. І ще багато чого.

«Щоб опрацювати одне скликання, нам довелося фотографувати, а потім ще й сканувати 470 сторінок – звідси і з’явилася ідея спростити життя журналістам», – зазначила одна з засновниць проекту Тетяна Козирєва.

Проект «Посіпаки» було створено ГО «Канцелярська сотня», «Слідство інфо» та «Громадське телебачення». За першу добу сайт відвідало близько 10 тис. користувачів.


Посіпака – прислужник, поплічник (Академічний тлумачний словник української мови). Одночасно «Посіпаки» – це герої однойменної американської анімаційної комедії. У мультфільмі це маленькі жовті помічники лиходіїв, які еволюціонували з одноклітинних організмів на живих істот, що переслідують одну мету: служити найамбітнішим злочинцям.

Нагадаємо, правозахисники лобіювали оприлюднення імен і прізвищ помічників нардепів в якості одного з інструментів громадського контролю за діяльністю парламенту. Наприкінці 2014 року апарат Верховної Ради України відмовив міськрайонній громадській організації «Чугуївська правозахисна група» в наданні інформації про те, хто працює помічниками-консультантами нардепів від Харківщини. Але цьогоріч колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду визнала протиправною відмову апарату ВРУ у наданні інформації на запит ЧПГ. Аналогічні звернення та судові позови змусили голову Верховної Ради Володимира Гройсмана видати 28 січня 2015 року розпорядження, яким депутатів зобов’язали оприлюднювати таку інформацію.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль