MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Харківщині провели анкетування вимушених переселенців щодо доступу до медичної допомоги

27.01.2016   
Наталя Сарматицька
Громадським центром з оцінки якості медичної допомоги ВПО в Харківській області було проведено опитування переселенців, нужденних у лікуванні, з приводу доступу їх до медичної допомоги та життєво-необхідних лікарських засобів.

Громадським центром з оцінки якості медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам, що працює на базі Чугуївської правозахисної групи, в Харківській області було проведено опитування переселенців, нужденних у лікуванні (з онкологічними захворюваннями, інфекційними хворобами – ВІЛ/СНІД, гепатити, туберкульоз, хворим на цукровий діабет, психіатричні та неврологічні захворювання, наркозалежність, людей з інвалідністю тощо) з приводу доступу їх до медичної допомоги та життєво-необхідних лікарських засобів, виявлення випадків порушень прав ВПО.

Дослідження проводилося Центром шляхом анкетування вимушених переселенців, з подальшою обробкою отриманих даних для формулювання відповідних висновків та рекомендацій.

Всього було опитано 200 переселенців, що зараз мешкають на території Харківської області. Серед опитаних переважають нинішні жителі міст (73%), більшість прибула з Донецької області (53%). З тих, хто погодився надати відповіді на питання анкети, більшість склали жінки (56,5%). За соціальним станом найбільш представленою групою є пенсіонери (31,5%). Всі з опитаних перебувають більше 3х місяців на теренах Харківщини.

Відповідно до законодавства України, певні соціальні групи мають отримувати безоплатно або на пільгових умовах окремі лікарські засоби. Саме такі респонденти і були цільовою групою анкетування. І з’ясувалося, що 97% опитаних звертались за отриманням безоплатно або на пільгових умовах лікарських засобів, з них 60,3% зазначили, що у них не виникало проблем. 21,1% респондентів скаржилися на те, що їм не видають ліки з різних причин (в основному – немає на даний час), 18,6 % – на складність процедури отримання рецептів на ліки.

Поміж інших проблем респонденти найчастіше називали недостатнє фінансування відповідних пільгових програм. Через це лікарі не виписують рецепти, пункти видачі не отримують ліки, а хворі вимушені купувати дорогі, але життєво необхідні медикаменти власним коштом.

Щоправда, серед опитаних громадян, що страждають на хронічні захворювання, лише 13% купляють ліки за власний кошт постійно.

Усіх хронічно хворих було поставлено на відповідний облік у медичних установах Харківської області. При цьому ніяких труднощів при постановці на облік не виникало.

На запитання, чи виникали конфліктні ситуації при зверненні до закладів охорони здоров’я Харківщини за наданням медичної допомоги у зв’язку з тим, що особа є вимушеним переселенцем, більшість відповіла негативно, але 8,5% зазначили, що так – виникали. Такі ситуації були пов’язані або з відсутністю документів з реєстрацією місця проживання ВПО, або з недостатньою кількістю ліків, медичного устаткування, персоналу. Проте жодна з опитаних внутрішньо переміщених осіб не подавала скарги на роботу медичних працівників.

30,5% респондентів зазначили, що платили за надання медичних послуг. Утім, при цьому більшість зауважили, що це була добровільна сплата.

При цьому близько 90% опитаних вказали, що потребують допомоги у забезпеченні правовою, соціальною допомогою. Тому, внутрішньо переміщені особи, які вважають, що їх право на охорону здоров’я було порушено в Харківській області, можуть звернутися для отримання фахових безкоштовних консультацій юриста до Громадського центру з оцінки якості медичної допомоги ВПО, створеного Чугуївською правозахисною групою за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Нагадаємо, що функціонує «гаряча» лінія Громадського центру: +38-097-179-38-22 та Інтернет-сайт «Медичні права вимушених переселенців»: http://pereselenci-med.kh.ua/.

 Поділитися