пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
04.01.2018 | ХПГ-інформ
In memoriam...

Помер правозахисник і видавець Валерій Чалідзе

   

У США на 80-му році життя помер радянський дисидент, історик і видавець Валерій Чалідзе. Про це повідомила журналістка Марія Слонім на своїй сторінці у Facebook.

За освітою Чалідзе був фізиком, кандидатом наук. Працював начальником відділу НДІ в Тбілісі, був автором кількох монографій з математики та математичної фізики.

З 1969 року – редактор самвидавного журналу «Общественные проблемы». У 1970 році Чалідзе разом з Андрієм Сахаровим і Андрієм Твердохлєбовим заснував Комітет із захисту прав людини. У 1972 році на запрошення поїхав до США для читання лекції і був позбавлений радянського громадянства (яке повернули 1990 року). Жив у Вермонті.

Разом з Едвардом Клайном заснував у Нью-Йорку журнал і видавництво «Хроніка-прес», яке видавало книжки правозахисної тематики, зокрема самвидавний бюлетень «Хроника текущих событий», присвячений правозахисній діяльності в Радянському Союзі.

Заснував видавництво Chalidze Publications. Опублікував матеріали з архіву Лева Троцького, випустив чотири томи документів «Комуністична опозиція в СРСР, 1923–1927 роки», видав спогади Микити Хрущова.

Чалідзе – автор досліджень «Права людини і Радянський Союз» (1974), «Кримінальна Росія» (1978), «Переможець комунізму: Думки про Сталіна, соціалізм і Росію» (1981).

(За матеріалами російської редакції «Радио Свобода» та щоденної інтернет-газети «Грани.Ру»).


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль