пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
29.01.2018 | Василь Мельничук, Ганна Овдієнко
Кримінально-виконавча система

Звіт за результатами візиту до Софіївської виправної колонії № 55

   

Загальна інформація
25 січня 2018 року моніторингова група ХПГ у складі Володимира Глущенка, Ганни Овдієнко та Василя Мельничука відвідала Софійську виправної колонію № 55
Софіївська виправна колонія № 55 - установа виконання покарань середнього рівня безпеки у м. Вільнянськ, Запорізької області. На сьогоднішній день в колонії відбувають покарання 609 осіб. На території колонії функціонує міжобласна лікарня для засуджених, хворих на туберкульоз. У день моніторингового візиту у медчастині колонії знаходилося 11 осіб, 38 осіб були хворими на ВІЛ, 21 - на СНІД.
Засуджені у колонії мають змогу здобути середню та професійну освіту у школі та професійно-технічному училищі. Вони можуть справляти релігійні обряди. У колонії діють шість конфесій, але, за словами адміністрації, засуджені не надто часто беруть участь у богослужіннях чи обрядах. За грошові кошти релігійних громад було встановлено супутникову антену.

Харчування

Харчування у колонії проводиться за графіком. На момент візиту до установи виконання покарань засуджені як раз готували обід. Їдальня розташовується одразу у двох будівлях. Оскільки установа має специфічний статус (наявність протитуберкульозного медичного закладу), то у раціоні харчування засуджених є масло, сир, сметана. Для інфекційної безпеки засуджені, які працюють на кухні, проживають окремо від інших засуджених. На кухні діє холодний цех, гарячий цех, в окремому приміщенні знаходиться пекарня. На день візиту до колонії на кухні смажили рибу, пекли хліб, готували суб з крупою. Загалом, продукти виглядали свіжими та їстівними.

Сектор ДІЗО ПКТ
На момент візиту до установи виконання покарань у дисциплінарному ізоляторі перебували три особи. Всі вони зазначили, що до ДІЗО потрапили вперше, до адміністрації установи виконання покарань претензій не мають. Одна особа перебувала у приміщенні камерного типу (ПКТ).
Сектор ДІЗО ПКТ знаходиться у задоволіьному стані. У приміщенні було відносно тепло, є можливість відкрити вікно для його вентиляції. Санвузол не відокремлений від загальної кімнати та перебуває у напіваварійному стані.

Сектор максимального рівня безпеки (СМРБ)
У Софіївській виправній колонії створений сектор максимального рівня безпеки. В ньому відбувають покарання чоловіки, засуджені до довічного позбавлення волі. На момент візиту до колонії у ньому відбувало покарання 67 засуджених.
В п’яти камерах цього сектору проведено капітальний ромент: санвузол відокремлено від загальної кімнати та обладнано таким чином, що засуджені мають змогу приймати душ, встановлено металопластикові вікна. Деякі камери мають примусову вентиляцію.
Інші камери мають трохи гірші матеріально-технічні умови. Але в подальшому адміністрація колонії планує провести і в них капітальний ремонт. Єдина проблема для його проведення - це брак фінансування. Засуджені у всіх камерах мають змогу відкривати вікна аби провітрювати приміщення. У камерах достатньо тепло.
У секторі повністю замінено труби системи опалення, каналізацію, електропроводку. Наявна кімната для зберігання речей та продуктів засуджених, яка обладнана холодильником та мікрохвильовою піччю. Засуджені мають змогу прати речі у спеціально відведеній кімнаті та сушити там речі. Душова кабіна знаходиться у доброму стані, але перегородок між кабінами у душі немає.

Засуджені мають змогу безперешкодно користуватися телефонним зв’язком (тривалість одного дзвінка 15 хвилин) за відповідною заявою. Також засуджені мають змогу користуватися мережею Інтернет у спеціально обладнаному кабінеті.

Сектор середнього рівня безпеки.
У цьому спектору відбувають покарання чоловіки, які вже раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі. Всьго у Софіївській виправній колонії чотири наповнені локальні сектори, п’ятий сектор відселений через аварійність приміщень.
В одному із секторів проведено капітальний ремонт: повністю замінено трубопровід, каналізацію, електропроводку, переоблаштовано секції з урахуванням європейських стандартів площі, тощо.

Три інші локальні сектори потребують ремонту. У цих трьох секторах не дотримуються вимоги до житлової площі на одного засудженого, використовуються двоповерхові ліжка, не створено належних санітарно-гігієнічних умов. В напіваварійному стані знаходяться душові та туалетні кімнати, меблі старі та занедбані.

Згідно встановленого розпорядку засуджені відвідують лазню один раз на тиждень. У приміщенні лазні проведено ремонт: стіни облицьовані керамічною плиткою, встановлені пластикові вікна та перегородки між кабінами для дотримання приватності. Також засуджені можуть у будь-який час попрати свої речі. Пральня обладнана новими пральними машинами, в зимовий час речі засуджені можуть сушити у спеціально відведеному приміщенні. У приміщенні лазні функціонує перекурня.

Промислова зона

Промислова зона у Софіївській виправній колонії будувалася за радянських часів. Має дуже велику площу, яка на сьогоднішній день не є потрібною - не має стільки охочих працювати. Тому більша частина приміщень знаходиться у аварійному стані та зачинена.

Однак навіть у таких умовах продовжується ремонт будівель промислової зони: так, минулого року було відремонтовано дах над одним цехом. На сьогодні функціонує швейний, ремонтно-інструментальний цехи та цех з виготовлення альтернативного палива з відходів соняшника.

Є й підсобне господарство, де вирощуються свині (500 голів) та птиця.
Засуджені працюють за бажанням з 8 до 16 години. З усіма працюючими укладені трудові договори. Під час особистої розмови засуджені повідомили, що після усіх відрахувань вони отримують близько 500 гривень заробітної плати.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль