MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Приміщення для голосування – на 1-й поверх!

02.06.2019   
Георгій Кобзар
Розташування приміщення для голосування не на 1-му поверсі змушує осіб з інвалідністю, людей поважного віку, хворих та батьків з дитячими колясками дертися внутрішніми сходами (на яких відсутні пандуси) на 2-й поверх.

Часто процес волевиявлення виборців відбувається на 2-му поверсі тому, що адміністрації установ та закладів, в яких розміщуються виборчі дільниці, не хочуть надавати для голосування приміщення актових залів, холів, спортзалів, їдалень тощо, розташованих на 1-му поверсі, – через нещодавно зроблений там ремонт або посилаючись на інші «причини». Прирікаючи, тим самим, осіб з інвалідністю, людей поважного віку, хворих та батьків з дитячими колясками дертися внутрішніми сходами (на яких відсутні пандуси) на 2-й поверх.

Щоб виправити дану ситуацію, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області Юрій Чумак адресувався до голови Харківської облдержадміністрації Юлії Світличної зі зверненням. В якому говориться:

 

«У ч. 1 ст. 51 Закону України «Про вибори народних депутатів України» значиться, що «органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати необхідні приміщення відповідно до норм, встановлених цим Законом або відповідними рішеннями Центральної виборчої комісії, прийнятими на виконання вимог цього та інших законів, сприяти в облаштуванні цих приміщень».

І в Харківській області, як правило, ці вимоги дотримуються.

Але, на жаль, при цьому часто забувається про необхідність забезпечення інклюзивності (доступності) приміщень для голосування для представників маломобільних груп населення.

У ст. 29 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю закарбовано: «держави-учасниці гарантують особам з інвалідністю політичні права й можливість користуватися ними нарівні з іншими та зобов’язуються забезпечувати, щоб особи з інвалідністю могли брати ефективну й усебічну участь, прямо або через вільно обраних представників, у політичному й суспільному житті нарівні з іншими, зокрема мали право та можливість голосувати й бути обраними, зокрема шляхом… забезпечення того, щоб процедури, приміщення та матеріали для голосування були підхожими, доступними та легкими для розуміння й використання».

Ст. 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» акцентує, що «підприємства, установи та організації зобов’язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю (у тому числі осіб з інвалідністю, які використовують засоби пересування та собак-поводирів) до об’єктів фізичного оточення».

А Закон України «Про архітектурну діяльність» у ст. 2 наголошує, що держава повинна забезпечувати умови для «безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення».

Пункт 3.23 Державних будівельних норм (ДБН) В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», що набули чинності з 1 квітня 2019 року, визначає: маломобільні групи населення (МГН) – люди, що відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі. До МГН віднесені не тільки особи з інвалідністю, але й люди з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, літні люди, люди з дитячими колясками.

При цьому, як зазначено у п. 3.36. ДБН, «кнопка дзвінка виклику» співробітника об’єкта

обслуговування не може бути елементом доступності, а також «розумним пристосуванням» його до потреб МГН. Розумним пристосуванням можуть бути допоміжні технічні засоби та механізми (пандуси, підйомні пристрої, переносні апарелі)».

На сьогоднішній день на Харківщині значна кількість приміщень для голосування не відповідають вимогам щодо доступності для представників маломобільних груп населення: не обладнані пандусами, не мають розумних пристосувань, знаходяться не на 1-му поверсі будівель.

Зрозуміло, що знайти великі асигнування на переобладнання всіх будівель, в яких розташовані приміщення для голосування, відповідно до вимог забезпечення інклюзивності МГН, у стислі терміни неможливо. Але ініціювати перенесення приміщень для голосування на 1-й поверх – не тільки можна, але й конче необхідно!

З огляду на вищезазначене, ПРОСИМО:

1. Підтримати ініціативу Громадянської мережі ОПОРА щодо перенесення приміщень для голосування на 1-й поверх.

2. Видати відповідний розпорядчий документ, аби при підготовці місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Харківської області приміщень для голосування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року пріоритетним було визначено розміщення таких приміщень саме на 1-му поверсі».

 

З листом аналогічного змісту громадський виборчий омбудсмен звернувся також і до Харківського міського голови Геннадія Кернеса.

Отже, першим кроком щодо забезпечення інклюзивної (доступної) можливості реалізації права голосу для представників маломобільних груп населення повинно стати саме перенесення всіх приміщень для голосування на 1-й поверх. Для цього чиновникам не потрібно нічого, окрім бажання, тобто, політичної волі. Чекаємо на реакцію владників.

#голосування_на_1поверсі

 Поділитися