пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
18.03.2020 | ХПГ-інформ
Міжнародна політика і права людини

Крим: Річниця анексії

   

Захоплення Криму російськими військами розпочалося 20 лютого 2014 року. Окупанти, що висадилися на півострові, не мали розпізнавальних знаків і відомі як «зелені чоловічки» (у російському інформаційному просторі їх називають «ввічливими людьми»).

Фото: Elizabeth Arrott / VOA

На той час на території АРК вже діяли різні антиукраїнські парамілітарні формування, так звана «самооборона Криму», під прикриттям яких часом діяли російські військові.

Півостровом прокотилася хвиля масових заходів. 26 лютого в Сімферополі біля Верховної Ради Криму відбувся масштабний мітинг-протистояння між проросійськими силами і тими, хто виступав за єдність України, основну масу яких складали кримські татари.

У ніч проти 27 лютого кілька десятків озброєних людей без розпізнавальних знаків захопили будівлі кримського парламенту та уряду.

Також «ввічливі люди» захопили сімферопольський аеропорт, Керченську паромну переправу, інші стратегічні об’єкти.

Кремль стверджував, що урядові будівлі у Криму були захоплені членами місцевої «самооборони». Проте пізніше президент РФ В. Путін визнав, що «за спиною сил самооборони стояли наші військовослужбовці».

1 березня самопроголошений глава Ради міністрів АРК С. Аксьонов звернувся до Путіна про надання сприяння у забезпеченні миру і спокою на території Автономної Республіки Крим. Того ж дня Держдума РФ проголосувала за введення військ на територію України.

16 березня у Криму відбувся «референдум» про статус півострова. За результатами «референдуму», які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливости».


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль