MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як подати клопотання про умовно-дострокове звільнення

28.04.2020   
ХПГ

За Кримінальним кодексом України (далі – КК) особу може бути умовно-достроково звільнено (далі – УДЗ) від відбування покарання, зокрема, у виді позбавлення або обмеження волі. Кожен засуджений, який виконав вимоги закону, може отримати УДЗ та вийти на волю до повного відбуття покарання.

Для того, щоб отримати УДЗ необхідно:

1. З’ясувати, чи маєте ви право на УДЗ

a. Ви маєте право на УДЗ якщо ви:

i. Відбули не менше ⅔ покарання (у разі засудження за ст. 307 ч. 1 або 2 КК).

ii. Відбули не менше ¾ покарання (у разі засудження за ст. 307 ч. 3 КК).

Якщо вам раніше було пом’якшено покарання актом амністії, помилування або за рішенням суду, фактично відбута частина покарання повинна обчислюватись виходячи з покарання, встановленого таким актом амністії, помилування або рішенням суду.

iii. Маєте докази сумлінної поведінки під час відбування покарання.

На що можна орієнтуватись: зразкове дотримання вимог режиму, правил внутрішнього розпорядку; додержання дисципліни; виконання вказівок і розпоряджень адміністрації установи виконання покарання; наявність заохочень і відсутність стягнень; отримання загальної або професійної освіти під час відбування покарання; участь у самодіяльних організаціях засуджених; участь у заняттях релігійного напрямку, регулярне відвідування церкви; товариське ставлення до інших засуджених; позитивний приклад для поведінки інших засуджених.

iv. Маєте докази сумлінного ставлення до праці під час відбування покарання.

На що можна орієнтуватись: добропорядне, відповідальне та чесне ставлення до покладених трудових обов’язків; працьовитість, додержання правил трудового розпорядку, вимог трудового законодавства, правил охорони праці та техніки безпеки; бережливе використання обладнання, інструментів, матеріалів тощо.

2. Підготуватись до засідання комісії по УДЗ

a. Протягом місяця з дня відбуття встановленої КК частини покарання комісія установи виконання покарання має вирішити питання про можливість застосування УДЗ. Засідання комісії має проводитись у вашій присутності. Якщо рішення комісії буде позитивним, адміністрація звернеться до суду із поданням про УДЗ засудженого. У будь-якому випадку вам мають оголосити рішення під підпис на протоколі засідання комісії.

b. На засіданні комісії буде розглянута характеристика засудженого від начальника відділення соціально-психологічної служби та матеріали особової справи засудженого. Від цих документів залежить, яке рішення буде ухвалене комісією.

c. Для того, щоб характеристика була позитивною, необхідно:

i. Отримати якомога більше заохочень.

ii. Погасити всі стягнення.

iii. Протягом найбільш можливого періоду мати сумлінну поведінку та працювати на виробництві.

3. Скласти клопотання до суду про УДЗ

a. Якщо комісія установи виконання покарання вирішила не направляти до суду подання про можливість застосування до засудженого УДЗ, таке клопотання може подати до суду сам засуджений або захисник. Суд буде розглядати клопотання про УДЗ на підставі тієї самої характеристики установи виконання покарань та матеріалів особової справи засудженого.

b. Приклад клопотання у форматі MS Word ви можете скачати на сайті khpg.org за посиланням:
files/docs/1588085700.docx

c. Клопотання має бути адресоване місцевому суду, на території роботи якого засуджений відбуває покарання. На Інтернет-сайті судової влади (court.gov.ua/sudova-vlada/sudy) ви можете знайти відповідний місцевий суд.

d. Засуджений подає клопотання через адміністрацію установи виконання покарань. Захисник засудженого може надіслати клопотання поштою на адресу суду або подати через канцелярію суду.

4. Взяти участь у судовому засіданні

a. Після надходження вашого клопотання суд повинен відкрити провадження та викликати Вас до суду. Засуджений доставляється в суд через адміністрацію установи виконання покарань або забезпечується його участь у засіданні в режимі відеоконференції.

b. З суду на ваше ім’я через адміністрацію установи має надійти повістка про виклик. Запишіть собі прізвище судді та номер справи, це може знадобитися вам у подальшому.

c. Під час судового розгляду клопотання ви повинні:

i. Підтримати клопотання.

ii. Пояснити суду, що у вашому випадку має бути застосовано УДЗ. Завдання суду з’ясувати ваше ставлення до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання вами вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених, а також ваші наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці (за можливості, розкажіть про ваші конкретні плани) та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування. Не забудьте розказати про ваші міцні зв’язки з родиною.

iii. Просити звільнити вас умовно-достроково.

5. Отримати судове рішення

a. За результатами розгляду вашого клопотання суд постановляє ухвалу. Найімовірніше, одразу після судового засідання буде проголошена лише резолютивна частина ухвали – звільнити вас умовно-достроково або відмовити в УДЗ. Цей документ суд має надіслати вам та адміністрації установи виконання покарань.

b. Якщо суд не надішле вам ухвалу, подайте на його адресу заяву про надання вам копії ухвали.

c. У разі відмови суду звільнити вас умовно-достроково, ви можете оскаржити це рішення в апеляційному суді. Апеляційна скарга подається через суд першої інстанції протягом 7 днів з дня проголошення ухвали. Отже, на сьомий день ви маєте подати Вашу апеляційну скаргу, навіть за відсутності у вас копії цієї ухвали. Після отримання копії ухвали ви зможете подати уточнену (доповнену) апеляційну скаргу.

d. Повторно клопотання про УДЗ може бути подано через рік з дня постановлення ухвали суду першої інстанції.

ВАЖЛИВО!

Ви маєте право на безоплатну правову допомогу адвоката. Для цього ви можете самостійно або через адміністрацію установи виконання покарань звернутись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Як запросити адвоката, ви можете дізнатись у Координаційному центрі з надання правової допомоги (legalaid.gov.ua та 0 800 213 103).

Із будь-яких питань щодо допомоги жертвам торгівлі людьми Ви або Ваші близькі можуть звернутись також до Харківської правозахисної групи.

khpg.org (057) 700 62 81

fb.com/khpgorgtwitter.com/khpg


Дана публікація була профінансована грантом від Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань (INL) Державного департаменту США. Думки, результати та висновки, викладені в цій публікації, є авторськими і не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.

This publication was funded by a grant from the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the authors and do not necessarily reflect those of the United States Department of State.

 Поділитися