пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
22.09.2020 | ХПГ-інформ
Впровадження норм європейського права

ЄСПЛ визнав порушення прав підсудних через допит секретних свідків

   

22 вересня 2020 року Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс постанову по скарзі «Васильєв та інші проти Росії». Суд визнав порушення права заявників на справедливий суд (стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод) через допит секретних свідків. Про це повідомляє Правозахисний центр «Меморіял».

Інтереси трьох заявників за скаргою – мешканців міста Чебоксари Михайла Андреєва, Рустема Салімзянова та Аміра Валіуллова – представляли юристи Надія Єрмолаєва, Анна Собко та Кирило Коротеєв, які співпрацювали з «Меморіялом», а також юристи з Європейського центру захисту прав людини (EHRAC), Лондон.

19 вересня 2007 року Ленінський районний суд міста Чебоксари визнав заявників винними за ч. 2. ст. 282 КК РФ (розпалювання ненависти або ворожнечи) та ч. 2 ст. 282.2 КК РФ (участь у діяльності організації, щодо якої судом ухвалено рішення про заборону у зв’язку з екстремістською діяльністю). Заявники були засуджені до термінів від 4 років і 3 місяців до 4 років і 6 місяців. Суд дійшов до висновку, що заявники були членами забороненої Верховним судом РФ організації «Хізб ут-Тахрір» і займалися поширенням її ідеології. Самі заявники заперечували свою участь у діяльності цієї організації та в поширенні її ідеології.

Під час проведення судового розгляду суд допитав ряд свідків, з яких ключовими були двоє, особи й голоси яких були приховані. Саме ці свідки заявляли про поширення заявниками літератури «Хізб ут-Тахрір». ЄСПЛ зазначив, що показання цих свідків мали принципове значення з огляду на висунуте обвинувачення. При цьому національний суд не обґрунтував належним чином, з яких причин їхні особи й голоси були приховані.

28 грудня 2007 року Верховний суд Чуваської Республіки відхилив скарги заявників.

13 лютого 2008 року заявники звернулися зі скаргою до ЄСПЛ.

ЄСПЛ постановив, що винесення сьогоднішньої постанови само з себе є достатнім для задоволення моральної шкоди заявників. У рамках компенсації судових та інших витрат ЄСПЛ присудив трьом заявникам 1 000 євро.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль