пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
23.10.2020 | ХПГ-інформ
Кримінально-виконавча система

Врятувати ногу А.

Фото: Roman Zaiets, Shutterstock
   

...Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок – хвороба тяжка: людині спочатку тяжко довго ходити, потім біль не відпускає навіть уночі. Артерії не пропускають кров. Ноги потроху німіють. З’являються почервоніння і виразки. Це може бути ознакою некрозу та гангрени. Тоді людину врятує лише ампутація.

У А., засудженого Криворізької виправної колонії №80, стадія захворювання зайшла вже далеко: немає одного пальця на нозі, інші втратили чутливість, нога червоніє. Лікаря в колонії немає. Фельдшер робить що може, але в умовах медичної частини виправного закладу може він небагато: хіба що дати антибіотики. До спеціалізованої лікарні чоловіка не вивозять.

– Фельдшер сам попередив А. про ризик ампутації, – розповідає адвокатка засудженого Таміла Беспала. – Але поки що відповідь начальника колонії – немає коштів. Це розповсюджена проблема. У мене є клієнти, які потрапляють до лікарень лише після того, як рідні надішлють чималі кошти. А що робити, коли засудженому допомоги немає звідки чекати?

Крім атеросклерозу, А. хворіє на ВІЛ, туберкульоз, гепатит. Це означає, що треба діяти негайно, гангрена може розвинутися дуже швидко, адже захисних механізмів у організму вже немає.

Хоча медична реформа пенітенціарної системи мала б уже завершуватися, ситуація, коли буцімто автономна медична частина колонії не має власного автомобіля і цілком покладається на допомогу адміністрації виправного закладу, типова для України. Правозахисники неодноразово вказували на вкрай низьку укомплектованість в’язничної медичної служби персоналом і, особливо, обладнанням, у тому числі спеціальним транспортом. Наприкінці серпня у Кропивницькій виправній колонії засуджений отримав опіки на виробництві. Швидка відмовилася їхати на виклик. Свого транспорту в медичній частині не було. В результаті постраждалого доправили до лікарні на автівці одного з працівників колонії. Чоловік помер у реанімації.


Медичну допомогу в закладах ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» правозахисники та Європейський суд часто описують як… катування та жорстоке поводження. Ми розповідали про засудженого Д., у якого в серпні 2018 року почала боліти й терпнути нога, на ній з’явилися абсцеси. Спочатку поставили помилковий діагноз і лікували флегмону. Потім, коли зрозуміли, що справа в серцево-судинній недостатності та ішемії нижніх кінцівок, довго не могли знайти судинного хірурга для консультації. Почалася гангрена. Вже з почорнілими пальцями, його доправили до лікарні, де він за два дні помер.


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль