MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: Марії Колесниковій висунули офіційне обвинуваченняHRW заявляє про необхідність розслідування тортур у БілорусіЗаява нобелівської лауреатки Світлани АлексієвичСвободу Марії Колесниковій! (Заява Міжнародного Меморіялу)Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнямиЕксперти ООН закликають владу Білорусі припинити тортуриБілорусь: Під час вуличних протестів загинули принаймні п’ять людей, – правозахисникиБілорусь: Неділя, 16 серпняБілорусь: Субота 15 серпня – сьомий день протестівБілорусь: Головні події 14 серпняБілорусь: Протести триваютьБілорусь: Четвертий день протестів. Ще один загиблий. Затримано українських правозахисниківВідкрита заява правозахисних та громадських організацій України щодо затримання українських громадян в МінськуБілорусь: Третій день протестівПрипинити поліцейське насильство в Білорусі! (Заява УГСПЛ і ХПГ)Білорусь: Стрілянина, вибухи, барикади. Загинув протестувальникУкраїнського журналіста побили в МінськуУ Білорусі відбулися сутички з силовиками. Є затримані та пораненіСпільна заява Міжнародного ПЕН-клубу та Білоруського ПЕН-центруБілорусь: Слідчий комітет зв’язав справи опозиціонерів та затриманих бойовиків

«Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим Лукашенка

30.11.2020   
ХПГ-інформ
Одна з лідерок білоруської опозиції, член президії Координаційної ради Марія Колесникова, яка з початку вересня перебуває під вартою, дала інтерв’ю німецькому журналу Der Spiegel.

Одна з лідерок білоруської опозиції, член президії Координаційної ради[1] Марія Колесникова, яка з початку вересня перебуває під вартою, дала інтерв’ю німецькому журналу Der Spiegel, передає Deutsche Welle. Як зазначає видання, Колесниковій знадобилася не одна спроба й кілька тижнів, щоб передати з тюрми відповіді на питання журналістів.

Марія Колесникова (фото: Дар’я Бурякіна / TUT.BY)


Колесникова поклала на білоруську владу всю відповідальність за те, що відбувається тепер у країні. Кажучи про масові затримання, про загибель Романа Бондаренка, яка вразила їй серце, Колесникова заявила, що «жодне бажання утриматися при владі не може виправдати такий масштаб насилля». Монополією на застосування сили володіє керівництво держави і лише воно відповідальне за те, що відбувається у Білорусі. «Воно анулює закони нашої країни: мирних громадян б’ють, катують, калічать та вбивають за їхні погляди. Ми живемо у поліційній державі», – каже Колесникова. Вона наполягає на припиненні насильства.

Колесникова назвала кілька умов для можливого діялогу з Лукашенком: це має відбутися на свободі, а не у в’язниці, добровільно, а не примусово, з чітко визначеними цілями. «До тих пір, доки ми як заручники сидимо в тюрмі, діялог не має жодного сенсу. Білоруське керівництво повинне спершу виконати основні вимоги нашого народу: звільнити політв’язнів і розпочати розслідування злочинів, скоєних проти народу», – наголосила Колесникова.

Конституційну реформу, яку оголосив Лукашенко, Колесникова трактує як спробу режиму ошукати народ для того, щоб утриматися при владі.

Щодо стану білоруського суспільства після майже чотирьох місяців протестів, Клесникова каже, що тут спостерігається розкол, криза довіри до керівництва й усіх державних інститутів. Закони не додержуються, насилля заохочується і вже набуло величезних масштабів. Вона підкреслила, що попри те, що тисячі людей були побиті й поранені силовиками, досі не було порушено жодної кримінальної справи: «Народ не забуде цього кошмару й цього протистояння. Його боротьба триватиме доти, поки керівництво не вислухає нас».

«Людей б’ють у дворах так, що вони помирають, квіти прибирають, руйнують меморіяли. Режим переступив усі межі, у нім не лишилося нічого людського. Це абсолютне зло, яке має бути спинене», – заявила Марія Колесникова в інтерв’ю.


Нагадаємо, Марію Колесникову затримали вранці 7 вересня – люди в цивільному й масках заштовхали жінку до мікроавтобуса з написом «Зв’язок» та увезли в невідомому напрямку. У МВС Білорусі тоді казали, що не мають інформації про затримання Колеснікової.

8 вересня її, а також прессекретаря Координаційної ради Антона Роднянкова та виконавчого секретаря Координаційної ради Івана Кравцова представники силових структур намагалися примусово вивезти в Україну, проте Колесникова порвала свій паспорт і її знову затримали.

8 вересня Міжнародний Меморіял опублікував заяву, у якій закликав «уряд Росії, російську та міжнародну громадськість, політичних лідерів Європи і всього світу зробити все можливе, щоб Марія Колесникова сьогодні ж опинилася в безпеці, у Мінську, на свободі». «Уся відповідальність за життя, безпеку та здоров’я Марії Колесникової лежить (…) у першу чергу, на совісті людини, що називає себе президентом Білорусі – на Олександрові Лукашенку», – наголосив Меморіял.

12 вересня Колесникову перевели з мінського СІЗО в тюрму № 8 у Жодино.

16 вересня Слідчий комітет Білорусі висунув Колесниковій обвинувачення у «закликах до дій, спрямованих на спричинення шкоди національній безпеці Республіки Білорусь, скоєних з використанням ЗМІ та мережі Інтернет».


Масові протести у Білорусі розпочалися ввечері, 9 серпня, після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.


Прихильники змін протягом 115 днів вимагають відставки Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.


Читайте також:

• Валерій Карбалевич. Білорусь може перетворитися на один великий концтабір. Що чекає країну у випадку поразки протестів

• Валерій Карбалевич. 100 днів білоруської революції. 20 висновків


[1] Громадське об’єднання, засноване в серпні цього року для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі.

 Поділитися