пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.1999 | М.Крюкова, м.Харків
У недержавних організаціях

«І СТАНЕ МАТИ РЯДОМ З СИНОМ ЗА СУВЕРЕННУ УКРАЇНУ»

   

Під такою назвою в Одесі, у лютому відбулася конференція, яка зібрала членів Спілки солдатських матерів, комітетів матерів солдат, загиблих в мирний час, деяких жіночих і молодіжних громадських організацій 10-ти південних областей України та представників інших регіонів.

У доповідях, як військових, так і представників громадських організацій йшла мова про складну ситуацію, що склалася в українській армії.

Болючими проблемами залишаються: загибель солдат в мирний час, нестатутні відносини, які приводять до самогубства військово¬службовців, призов до армії солдат із хронічними хворобами.

Харківська Спілка Солдатських Матерів запропонувала внести до резолюції конференції такі пропозиції:

1. Призупинити дію наказу № 172, що виданий у 1998 році Міністерством охорони здоров’я, згідно з яким скорочують ставки підліткових лікарів у поліклініках та район¬них військкоматах. Передбачалося ввести цей наказ в дію у квітні, але вже зараз ставки підліткових лікарів скорочені, або їх функції доручають лікарям інших спеціальностей. Це значить, що підлітки — майбутні солдати — особливо із соціально незахищених родин, залишаються без медичного нагляду. З цієї причини багато підлітків приходять на приписку з чистими медичними картками. Як результат, до армії попадають солдати з проктологічними хворобами, порушеннями форм поведінки, ураженнями центральної нервової системи, з порушеннями психіки. І як наслідок цього — нестатутні відносини, які у багатьох випадках закінчуються вбивствами або самогубством.

2. Ввести при районних військкоматах та у військових підрозділах посади психологів, які мають належну освіту та кваліфікацію. Відсутність таких фахівців приводить до серйозних наслідків. А якщо зважити на практично повну відсутність правової грамотності та невисокий рівень виховання молодих людей, то до армії вони приходять абсолютно (за деяким винятком) неготовими до служби.

3. Спираючись на останні дослідження науки, розробити методики обслідування допризовників та призовників на імунодефіцити (первинні та вторинні), неврологічні та ендокринні захворювання та ін.

Відсутність таких методик не дає можливостей медичним комісіям кваліфіковано зробити належний висновок стосовно стану здоров’я призовників і придатності їх до служби в армії.

4.Необхідно здійснювати перехід до професійної армії. Згідно соціологічним дослідженням, які були проведені Інститутом соціології України, 76% населення підтримують перехід армії на професіональні засади. За підрахунками спеціалістів такий перехід потребує одноразових витрат, але потім така армія коштує значно дешевше, ніж така структура, як масова армія зараз.

Ми вважаємо, що професіональна армія зняла би такі головні проблеми, як нестатутні відносини та призов хворих хлопців на службу.

Всі наші пропозиції спрямовані на те, щоб в Україні була високопрофесійна армія, солдати якої були б здорові морально та фізично.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль