пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.1999
Хроніка

ТРЕТІЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА КРАЩЕ ЕСЕ З ПРАВ ЛЮДИНИ

   

29 березня у Києві відбулося нагородження переможців та фіналістів Третього Всеукраїнського конкурсу учнівських та студентських робіт з прав людини, присвяченого 50-й річниці  прийняття ООН Загальної декларації прав людини (ЗДПЛ). Конкурс було організовано Українською секцією Міжнародного товариства з прав людини (МТПЛ-УС), якій допомагали Харківська правозахисна група (ХПГ), Центр інформації і документації Ради Європи в Україні, деякі активісти Української асоціації «Міжнародна Амністія», відомі вчені-правники. Душа конкурсу був голова МТПЛ-УС Андрій Сухоруков.

На першому етапі (у жовтні 1998 р.) Оргкомітет підготував та  розповсюдив інформацію про початок Конкурсу та тематику конкурсних робіт:

1) ЗДПЛ: які права як громадянину забезпечені мені в Україні? Які права як дитина я реально маю?

2) Що, на мій погляд, треба зробити в Україні для повної реалізації положень, викладених у ЗДПЛ?

3) ЗДПЛ і Конституція України: спільне і відмінне.

4)   ЗДПЛ та Європейська Конвенція з прав людини (ЄКПЛ): спільне й особливе в цих документах.

5) Ідеї ЗДПЛ у вітчизняній та зарубіжній літературі.

6) Як я розумію мету ЗДПЛ?

7) Вільна тема, що відповідає загальному спрямуванню конкурсу.

На цьому ж етапі Оргкомітет одержав заявки та розмістив інформацію про конкурсантів в базі даних, що була створена за допомогою Microsoft Access, організував друк та розповсюдження серед заявників ЄКПЛ та додаткових протоколів до неї (було задоволено перші 300 заявок). Загалом до Оргкомітету надійшло 1817 заявок та 907 конкурсних робіт, в тому числі з України — 882, з Росії — 13, Білорусі — 11, одна робота приїхала з Франції. Від учнів 9-11 класів середніх шкіл, гімназій та ліцеїв було отримано 685 робіт, від учнів коледжів та профтехучилищ — 60 робіт, від студентів вищих навчальних закладів — 158 робіт, від працюючих молодих людей — 4 роботи. Високу активність учнів шкіл можна пояснити тим, що два попередні конкурси були орієнтовані виключно на учнів 9-11 класів. У цьому році вперше було прийняте рішення запросити до участі й студентів першого та другого курсів.

Слід зазначити, що регіони України представлені в конкурсі  нерівномірно. З Автономної республіки Крим надійшло 58 робіт, з  Вінницької області — 19 робіт, з Волинської — 12 робіт, з Дніпропетровська — 104 роботи, Донецька — 103, Житомирської області — 22 роботи, з Закарпатської — 2 роботи, Запорізької — 77 робіт, Івано-Франківської — 33 роботи, з Києва — 61 робота, Київської області — 47 робіт, Кіровоградської — одна, Луганської — 21 робота, Львівської обл. — 70 робіт, Миколаївської — 14 робіт, Одеської — 64 роботи, Полтавської — 20 робіт, Рівненської — 7 робіт, Сумської — 36 робіт, з Тернопільської області робіт не надійшло, Харківської області — 40 робіт, Херсонської — 4 роботи, Хмельницької — 31 робота, Черкаської обл. — 22 роботи, Чернівецької — 8 робіт, Чернігівської області — 5 робіт.

На другому етапі (листопад — січень) роботи були поділені поміж 25 експертами — професійними правниками, викладачами вищих навчальних закладів, викладачами правознавства середніх навчальних закладів, працівниками недержавних правозахисних організацій. Було відібрано 65 робіт, які потім прочитав і оцінив кожен з 11 членів журі конкурсу — член-кореспондент Академії правових наук України професор Львівського університету П.М.Рабінович (голова журі), голова Донецького товариства «Меморіал» О.П.Букалов, к.пед.н. В.Ф.Дубровський, к.ю.н., заст. директора Українського Центру прав людини Л.Г.Заблоцька, к.т.н., співголова ХПГ Є.Ю.Захаров, член МТПЛ-УС Є.О.Кравець, д.ю.н., проф. Кудлай Т.П., виконавчий директор Харківського освітнього центру з прав людини Н.Д.Кусайкіна, к. філ. наук Л.Т.Масенко, д.ю.н., проф. В.М.Синьов, академік АПН України, к.ю.н., зав. відділом інституту держави і права НАН України І.Б.Усенко. 17 лютого 1999 р. відбулося відкрите засідання журі, на якому були визначені кращі 15 учнівських робіт, 5 студентських робіт та переможці у двох номінаціях «Краща учнівська робота», «Краща студентська робота» і розшифровані імена усіх авторів 65 робіт. Згідно з рішенням журі переможцями серед учнів стали Надія Трач (с.Задністрянськ Галицького р-ну Івано-Франківської обл.), Ірина Нараєвська (с.Калинівка Макарівського р-ну Київської обл.), Володимир Брущенко (м.Донецьк), серед студентів — Марина Лактіонова (м,Бердянськ), Максим Безпалов (м. Луганськ), Дмитро Лапко (м.Харків). Ці троє учнів та Марина Лактіонова нагороджуються подорожжю до Відня з відвідуванням установ ООН у квітні 1999 р.

ХПГ подарувала кожному з 20 лауреатів та вчителям-консультантам 15-ти учнів-лауреатів бібліотечку книг з прав людини та інших видань, в тому числі брошури з серії «Права людини.Виклад фактів», хрестоматію «Свобода. Равенство, Права человека», американський посібник в перекладі українською «Національні стандарти основ громадянських прав і держави», збірник кращих есе учасників 1-го та 2-го конкурсів «Права людини: моя власна думка», книгу Євгена Сверстюка «На святі надії», збірник поезій Василя Стуса «Золотокоса красуня», збірник статей Мирослава Мариновича «Україна: дорога через пустелю». Крім того, ХПГ нагородила почесними грамотами і спеціальними преміями Надію Трач «За високий художній рівень», учня Макарівської середньої школи N2 Олександра Гулака «За глибоке розуміння ідеї прав людини» і вчителя Макарівської середньої школи N2 Надію Василівну Ащенко «За високі досягнення у вихованні свідомих членів громадянського суспільства» та подарували їм: тритомник художніх творів Альбера Камю, книги з серії «Українська література ХХ століття» — тритомник культурологічних творів Юрія Шереха (Шевельова) «Пороги і запоріжжя», великий том поезій Ігора Калинця «Слово триваюче», двотомний роман-сагу Валерія Шевчука «Стежка в траві». Більшість перелічених книжок видано за проектами ХПГ.

Є.ЗахаровРекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль