пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"199931
29.12.1999 | Д. Гройсман, м.Вінніця

«ВИЗНАННЯ ЛЮБОЮ ЦІНОЮ: КАТУВАННЯ В РОСІЙСЬКІЙ МІЛІЦІЇ»

   

Вінниця, 10 листопада. «Катування в Росії набули сьогодні розмаху епідемії», читаємо у доповіді відомої правозахисної організації «Human Rights Watch», що її було опубліковано минулого тижня. Сама доповідь, обсягом 150 сторінок, є результатом двохрічного дослідження, і містить фрагменти інтерв’ю, проведених із кількома десятками жертв катувань, з різних регіонів Росії.

«Жертвами катувань в Росії може стати будь-хто — не має особливого значення наскільки важкий злочин міг скоїти затриманий міліцією громадянин». Про це сказав на презентації доповіді про катування в Росії Кеннет Рос — виконавчий директор Human Rights Watch.

Згідно з оцінками деяких російських експертів, жертвами катувань, жорстокого або принизливого по-водження стають 50 відсотків затриманих російською міліцією.

Найбільш поширеним видом катувань в російській міліції залишається жорстоке побиття, яке триває довгий час. Удари завдаються кулаками, ногами і міліцейськими кийками по голові, п’ятам і області печінки та нирок жертви. Широко застосовується катування «сло-нік», під час якого на людину одягають протигаз і спе-ціальним клапаном перекривають доступ повітря. Пові-домлялося також про катування «ластівка» і «конверт», що вони описувалися ще у радянських підпільних хроніках переслідувань інакодумців. Тепер катування перестали бути привілеями опонентів політичного ладу в Росії, а стали буденною практикою правоохоронців. В доповіді Human Rights Watch читаємо і про сумнозвісну «пресхату», і про модернове катування — електрошоком. В доповіді повідомляється про кілька випадків, коли катування спричиняло смерть людей.

Жертвами катувань все частіше стають і непов-нолітні: жертвою жорстокого побиття став п’ятнадця-тирічний єкатеринбурзький підліток Олег Фєтісов, якого підозрювали у крадіжці куртки однолітка.

Вказуючи на всю серйозність проблеми катувань в Росії, правозахисна організація дає свої рекомендації по боротьбі з поширенням катувань. Так, організація закликала уряд Росії створити комісію у складі представників правоохоронних відомств, правозахисних організацій, Уповноваженого Державної Думи з прав людини і інших експертів з метою розробити план боротьби із кату-ваннями. Звернуто увагу уряду і на необхідність рефор-мування прокуратури з метою розмежування наглядових і слідчих функцій між самостійними і незалежними ін-станціями. Правозахисна організація також звернулася до країн Заходу не допускати виділення ресурсів і об-ладнання для потреб російських сил безпеки, які винні в порушеннях прав людини.

На жаль, Україна не може пишатися відсутністю ка-тувань. Правозахисні організації вже давно критикують українську владу за незначний поступ у справі гуманізації правоохоронних органів. Тому, думаю, Українському уряду не завадить уважно ознайомитися, а можливо, і виконати рекомендації Human Rights Watch.

Рекомендувати цей матеріал
X




забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль