пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
26.12.2000

Асоціація незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) присудила премії імені Василя Стуса

   

Щороку на Різдвяні свята Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ) присуджує премії імені Василя Стуса. Саме 12 січня 1972 р. в Україні почалися чергові репресії щодо української інтелігенції, внаслідок чого В.Стус і найактивніші з покоління шістдесятників опинилися за ґратами. З ініціативи світлої пам’яті В’ячеслава Чорновола 12 січня в радянських політичних концтаборах відзначалося голодовками й протестами як День українського політв’язня.

Ця перша недержавна громадська премія була заснована 1989 р. - за часів, коли й гадки не мали, як можна вручати премію без узгодження з партійними органами! Євген Сверстюк разом з Ігорем і Іриною Калинцями організував цю премію у Львові, і сприймалася вона тодішньою владою дуже гостро. Перші кандидати у лауреати цієї премії отримували попередження: або ви залишаєтеся на роботі, або отримуєте премію ім. В.Стуса.

Лауреатами премії ім. В.Стуса за ці десять років стали Панас Заливаха, Іван Світличний, Михайлина Коцюбинська, Сергій Мороз, Ігор Жук, Ольга Богомолець. За словами президента УАНТІ Євгена Сверстюка, премія ім. Василя Стуса дається за талант і хоробрість. Усі нагороджені - люди безкорисливого служіння, люди великої громадянської віддачі. І їх небагато. Просто талановитих немало, але людей, обдарованих стусівським нервом і стусівською готовністю працювати, служити і світити, - набагато менше.

Саме такими людьми 12 січня 2000 р. у Київському будинку вчителя були визнані: композитор Володимир Губа, поет Мойсей Фішбейн, публіцист і просвітянин Василь Овсієнко.

На церемонії вручення премій ім.Василя Стуса йшлося про минуле і сучасне, про зростаючий вплив духу поета, його життєвого подвигу і творчості на формування української нації. Надзвичайно близько звучали і поєднувалися між собою музика В.Ґуби (звучав твір "Жахи" із циклу "Цей біль" за віршами В.Стуса) з глибокими, проникливими, надзвичайно українськими віршами громадянина Ізраїлю за паспортом, та все ж таки більшого українця, ніж багато з тих, хто живе в нашій державі, Мойсея Фішбейна.

А колишній політв’язень Михайло Горбаль відзначав у своєму виступі величезний внесок у справу популяризації і збереження духовної спадщини Стуса однодумця поета, його багаторічного товариша з ув’язнення - Василя Овсієнка. Висновок один - обрано справді достойних.

М.Казимир, Газета "Українське слово", 20 січня 2000

Щиро вітаємо члена Харківської правозахисної групи, координатора програми ХПГ "Історія дисидентського руху в Україні", постійного автора бюлетеню "ПЛ" Василя Овсієнко з отриманням премії імені Василя Стуса, зичимо здоров’я, творчої наснаги, успіхів!

Хай Вам щастить, Василю!

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль