пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
26.12.2000 | А.Грицишин, м.Тернопіль
Соціально-економічні права

Поповнюють бюджет за рахунок населення

   

Справжній ажіотаж серед мешканців Тернополя викликало рішення міської Ради ввести з 1 лютого цього року нові підвищені вдвічі-втричі тарифи на послуги водопостачання та водовідведення в місті. Обласна рада профспілок внесла свій офіційний протест міськвиконкому, з відповідною заявою звернулася і до прокуратури міста. У цих документах зазначається, що "реформувати житлово-комунальне господарство за рахунок населення - неприпустимо, а підвищення тарифів на послуги комунального господарства призведе до ще більшої заборгованості за них та знизить життєвий рівень громадян".

По-перше, як підкреслив під час розмови голова обласної Ради профспілок Роман Замковий, - такі новації суперечать діючому Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ціни і ціноутворення", згідно з яким забороняється підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги до повного погашення заборгованості із зарплат, пенсій та стипендій. По-друге, підвищення цін на комунальні послуги суперечить здоровому глузду і ніяк не пов’язано з життєвим рівнем мешканців міста. У той час, коли середньомісячний заробіток у минулому році становив в області 112 гривень (а у працівників культури - неповних 80 гривень), тепер, як визначили чиновники міської Ради, сім’ї, що проживає у двокімнатній квартирі у складі двох-трьох чоловік доведеться платити за комунальні послуги в місяць приблизно 160-170 гривень, а тій, що проживає у трикімнатній - понад двісті гривень.

Де взяти кошти? - резонно запитують городяни. Адже крім цього, треба ще й харчуватися, придбати хоча б який-небудь одяг. А оплата за телефон, електроенергію, які не входять в ці суми? Справжнє непорозуміння, м’яко кажучи, із субсидіями. Їх виплачують тільки тим, хто працює, а якщо ти залишився без засобів на існування і не маєш відповідної довідки про зайнятість на роботі, то ні на які компенсації в оплаті за комунальні послуги не надійся. Заборгував - чекай виклику до суду чи прокуратури, де тебе попередять : якщо не погасиш заборгованість - опишуть і заберуть майно, яке маєш у хаті.

Більш того, щороку ціни на комунальні послуги зростають і невідомо коли нарешті цим підвищенням буде кінець, оскільки невідомо яка реальна вартість послуг. Без відповідних розрахунків, так би мовити, зі "стелі" визначаються норми чи обсяги наданих послуг. Скажімо, якщо вірити тим же розрахункам, кожен мешканець квартири витрачає протягом кожного дня 250 літрів води. Сумніваєтесь? Місцеві законники теж не ймуть віри, а тому вийшли з пропозицією добавити до цієї норми ще 50 літрів. Будете протестувати - взагалі позбавлять послуг.

Ще інший аспект проблеми. Підвищуючи до безкінечності ціни на комунальні послуги, ніхто не бере до уваги їх якості. Те, що протягом дня гарячої води у помешканнях не буває, а холодна на верхніх поверхах лише капає - то це вже проблеми самих мешканців. Хай вони собі сушать голови, чому замість чистої і прозорої води з кранів часто-густо тече бурокоричнева рідина із запахом застояної дощівки з калюжі. Проте оплачувати такі "послуги" мешканцям міста доводиться за світовими, а вірніше, надуманими цінами, які нічого спільного із сервісом і якістю не мають.

До речі, таке становище з комунальними послугами склалося не тільки у Тернополі. Подібні порушення елементарних прав громадян мають місце у кожній області. Місцеві чиновники, прикриваючись важкими економічними негараздами, творять свої закони, прагнуть за рахунок зубожілого населення поповнити дірявий бюджет. Зрозуміло: такий шлях найлегший. Важче займатися проблемами розвитку виробництва, сфери побутових послуг - споконвічним джерелом наповнення того ж бюджету. Дивує лише позиція Кабінету Міністрів, який, знаючи про цю проблему, ніяк не спроможеться дати обгрунтовані розрахунки вартості житлово-комунальних послуг. Реальних, єдиних для всіх, враховуючи нинішні умови життя. Таким чином, позбавивши місцевих чиновників самоправства.

Тим часом, враховуючи організований протест і погрози профспілок та населення, місцева влада Тернополя тимчасово призупинила своє рішення про підвищення цін на комунальні послуги. Та чи надовго? Адже державний бюджет на нинішній рік та інші "супутні" закони не передбачають дотацій цій галузі, а вимоги Міжнародного валютного фонду треба виконувати. Можливо й так. Лише не за рахунок більшості зубожілого населення. Зрештою його терпіння не безкінечне.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль