пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000 | Д. Ґройсман, м.Вінниця
Соціально-економічні права

Повернення страхових внесків громадянам України, які постраждали в період Голокосту

   

Вже кілька років в Україні триває робота по здійсненню компенсаційних виплат жертвам нацистських переслідувань і геноциду, а також відшкодувань для так званих "остарбайтерів" - колишніх радянських громадян, яких було вивезено для примусових робіт в країни Третього Рейху. Кілька сотень доларів, що через п’ятдесят років отримують тепер люди, які вижили, пройшовши через трагічні випробовування концентраційними таборами смерті, фашистськими гетто, принизливою і важкою роботою "на ворога" в якості людей "другого ґатунку", звичайно ж є скоріше стимулом для певного морального задоволення, а не хоча б символічного визнання провини перед цими людьми.

В Україні вже реалізується декілька програм з виплат майнових претензій, які відносяться до періоду Голокосту.

З березня в Україні починає свою роботу Міжнародна Комісія із страхових претензій, що відносяться до періоду Голокосту. Цю міжнародну організацію було утворено наприкінці 1998 року в Сполучених Штатах Америки. Сьогодні до складу комісії входять представники кількох великих європейських страхових компаній, які до 1940 року працювали на територіях Польщі і Румунії, що згодом увійшли до складу СРСР, а тепер є частиною України. Через п’ятдесят років з’ясувалося, що на рахунках цих страхових компаній залишилися чималі суми страхових внесків і невідшкодованих страхових виплат, які тепер будуть повернуті вкладникам. Міжнародна комісія, яку очолює колишній держсекретар США Лоренс Іглбергер, співпрацює з урядами країн, де зараз проживають застраховані особи, чи їхні нащадки, до речі - для повернення грошей зовсім не обов’язково, щоби були живі самі застраховані, виплати буде здійснено у відповідності із правилами спадкоємності. Важливим також є і те, що хоча Комісію було утворено для компенсацій євреям, які постраждали під час Голокосту, тепер узгоджено, що Комісія буде приймати претензії від усіх застрахованих, або їхніх нащадків, незалежно від їхньої національності. Хоча до складу комісії входять представники лише п’яти європейських страхових компаній, прийнято рішення про створення компенсаційного страхового фонду для виплат з зобов’язаннями тих страхових фірм, які вже не існують. Робота по збиранню анкет і необхідних документів про претензії до страхових компаній розпочалася у всіх регіонах України і триватиме до кінця травня. Відповідно до прийнятого рішення вся допомога по заповненню анкет, а також їхня пересилка в штаб-квартиру комісії буде безкоштовною для заявників, ніякі комісійні з відшкодованих грошей також не передбачені.

Перед тим, як оголосити номери телефонів в Києві, за якими можна отримати додаткову інформацію спеціально зазначу, що вказані виплати жодним чином не стосуються зобов’язань перед застрахованими колишнім Держстрахом СРСР, які ще й досі чекають на повернення своїх грошей.

Всі люди, кого зацікавила інформація про Міжнародну комісію із страхових претензій, що стосуються періоду Голокосту, можуть зателефонувати в Київ за номерами 2165396 або 2240728


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль