пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200007
27.12.2000 | О.Туменко, м.Кіровоград

Змагальний кримінальний процес варто запозичити

   

Стан справ, результати роботи в будь-якій сфері значною мірою залежать від того, яка технологія застосовується, чи відповідає вона останнім досягненням людської думки, чи є ефективною. Це повною мірою стосується і розслідування кримінальних справ, де технологічний процес закріплений законодавчо в Кримінально-процесуальному кодексі.

Наша процедура, як відомо, принципово відрізняється від американської. І це природно, адже вона склалася за роки радянської влади, у специфічних історичних обставинах. Практика показала, що західний, так званий змагальний, процес має принципові переваги. Перш за все він продуктивніший, ефективніший економічно. Це дозволяє, наприклад, середньостатистичному судді в США за рік розглядати п’ять тисяч кримінальних справ, що більше, ніж доробок всіх судів нашої області. Пересічна кримінальна справа десь у сто разів менша за обсягом. Більшу ж частину нашої складають повтори і необов’язковий матеріал.

Крім того, змагальний процес дозволяє широко застосовувати такі надзвичайно ефективні, незамінні методи розкриття кримінальних злочинів, як угода правосуддя з членом злочинної групи, який викриває спільників, таємне використання оперативного співробітника як учасника злочинного угрупування, та ін.

Характерно, що змагальна технологія зручніша не тільки для слідчих та суддів, а й для свідків, потерпілих та обвинувачених, оскільки принципово удосконалює процес. За абсолютною більшістю справ захист, переконавшись у неспростовності доказів, визнає правоту обвинувачення, після чого суддя за лічені хвилини визначає міру покарання, і на цьому все закінчується. Свідки до суду не викликаються. Змагальний процес на заході пройшов випробування часом, від нього ніхто не збирається відмовлятися. Отже, ця технологія є раціональнішою, прагматичнішою.

Проте практично повний перехід до її застосування зараз малореальний. І це зрозуміло. Різкі принципові зміни викликають природний острах. То що ж, і надалі будемо товкти воду в ступі, розтринькувати бюджетні кошти?

Вихід бачиться в поступовому, але невідкладному запровадженні змагальної процедури. Пропозиція полягає в тому, щоб у новому Кримінально-процесуальному кодексі, який Верховна Рада має прийняти найближчим часом, поряд з існуючою технологією передбачити для певної категорії справ і змагальний процес. Наприклад, для кримінальних справ про крадіжки, за якими зловмисники затримані при скоєнні злочину або безпосередньо після нього. Можна також передбачити додатковою умовою застосування змагальної процедури тільки за наявності на це згоди обвинуваченого та його захисника.

Такий підхід дозволить поступово практично випробувати нову для нас справу. Майбутнє, безумовно, - за нею. Про це свідчить і така обставина. Злочинність, а отже і боротьба з нею, стрімко інтернаціоналізуються, що викликає необхідність спільної роботи українських та зарубіжних слідчих. А це об’єктивно вимагає єдиної технології. Вони наш процес не запровадять: немає підстав. Отже, нам слід перейти на їхній змагальний, як більш ефективний.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль