пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000
Політика і права людини

Звернення Всеукраїнської громадської конференції "Референдум і ми: від громадянської позиції до громадянської дії"

   

Громадяни України!

16 квітня 2000 року Президент України проводить всеукраїнський референдум "за народною ініціативою", який має змінити основи конституційного ладу в нашій країні.

В час, коли продовжується стагнація української економіки, коли не виплачуються пенсії та зарплати, коли не скорочуються багатомільярдні внутрішні та зовнішні борги держави, коли на шахтах та інших виробництвах десятками гинуть люди (влада не може відшукати коштів на підтримання належних умов охорони праці), вас переконують, що саме за народною, отже вашою ініціативою мають бути викинуті на вітер десятки мільйонів вами ж зароблених, але вам не виплачених гривень!

Ми, учасники всеукраїнської громадської конференції "РЕФЕРЕНДУМ І МИ: ВІД ГРОМАДЯНСЬКОЇ ПОЗИЦІЇ - ДО ГРОМАДЯНСЬКОЇ ДІЇ", глибоко переконані, що лише український народ, громадяни України всіх національностей є єдиним джерелом влади у нашій державі. Лише народ має вирішувати свою долю, свідомо формуючи органи державної влади та місцевого самоврядування на вільних і демократичних виборах, використовуючи правила та процедури, визначені Конституцією та законами України. Ніхто не має права маніпулювати думкою народу і руками народу забезпечувати свої вузькокланові чи вузькопартійні інтереси.

Саме тому ми звертаємося до всіх вас.

Указ Президента від 15 січня 2000 року "Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою" викликав глибоке занепокоєння політиків і художників, інженерів і літераторів, журналістів і вчителів, робітників і селян, віруючих і атеїстів. Цим Указом поставлено під загрозу основу основ молодої української демократії, прийняту від імені народу Конституцію України.

Здійснивши наукову експертизу Указу Президента, змісту питань, які виносяться на референдум, обговоривши юридичні, політичні, моральні та інші аспекти проведення референдуму та його можливих наслідків, конференція констатує:

1) Референдум проголошено Указом Президента "за народною ініціативою" з метою ніби то поліпшення нинішньої Конституції України, але чи пробувала нинішня влада жити за цією Конституцією, дотримуватись її норм в інтересах українських громадян?

2) Нові зміни конституційного устрою України не тільки не поліпшать керованості економікою, не посилять боротьбу з корупцією, а зроблять владу ще більш олігархічною, адже після успішного проведення референдуму Президент отримає надзвичайну але безвідповідальну владу.

3) Всі без винятку питання, що виносяться на референдум, передбачають множинність відповідей на них. Юридичний зміст питань заплутаний і правові наслідки від позитивної відповіді на те чи інше запитання не є зрозумілими, що говорить або про некомпетентність авторів цих запитань, або про їхній злий умисел, намагання зумисно дестабілізувати ситуацію в Україні.

4) Найнебезпечнішою виглядає позитивна відповідь на шосте запитання про прийняття Конституції референдумом. Чи не мають на увазі автори цього запитання скасувати нинішню Конституцію України і винести на референдум свій варіант конституції, яка буде виписана так само недоладно, як і запитання на референдум, аби нинішній Президент отримав право обиратись ще на два терміни або на все своє життя?

5) Протистояння до європейської спільноти та антизахідна риторика чільних представників влади, зокрема Президента України, Першого заступника Голови Верховної Ради, Голови Адміністрації Президента, що стала офіційною реакцією влади на стурбованість Європії щодо долі демократії в Україні після референдуму, наводить на тривожні думки. Нинішній референдум, що проводиться в останній державі СНД - Україні, яка ще не побудувала у себе структуру влади за російським зразком і за російським сценарієм через розгром парламенту, має завершити формування олігархічних режимів на всьому просторі СНД з подальшим їх злиттям в новоутворену державну структуру тоталітарного спрямування.

Дорогі співвітчизники! В черговий раз нас же хочуть ошукати. Говорячи про референдум як інструмент демократії, влада лукавить, адже референдум є інструментом демократії лише в умовах істинного волевиявлення, свободи слова, думки, відкритої агітації ЗА і ПРОТИ, чесного і без фальшування голосування. Якщо цих умов немає (а в Україні їх дійсно немає), референдум стає інструментом встановлення диктатури та авторитаризму.

Прикладів більш ніж достатньо: від гітлерівської Німеччини 30-их до лукашенківської Білорусі 90-тих. Більшість авторитарних режимів формувалась та формується під прикриттям "волі народу", від якої сам народ і потерпає.

Ми переконані, що проведення цього референдуму є ганьбою влади, ганьбою України. Ми не будемо брати участі у цій ганьбі.

Ми звертаємося до народних депутатів України, до Уряду і до Президента - припиніть цей антинародний фарс. Передайте кошти, передбачені на проведення референдуму, родинам загиблих шахтарів, на шахти, які загрожують новими смертями.

Громадяни України! Нас з вами втягують у чужу брудну гру. Вихід з цієї гри лише один: скасування референдуму владою чи його непроведення народом.

Не беріть участі у цій грі! Не відповідайте "ТАК" на запитання, винесені на референдум! Заберіть бюлетені собі на згадку про "референдум за народною ініціативою".

Висловимо Президенту свою громадянську позицію - доведемо, що ми є народом, який уже не дасть себе одурити.

Київ, 18 березня 2000 року

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль