пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000
Хроніка

Смертні вироки в світі у 1999 році

   

Минулого року, за даними „Міжнародної Амністії“ у світі було виконано 1813 страт, що приблизно на 19 відсотків менше, ніж у 1998 році. Надзвичайно показовим є те, що хоча смертна кара як вид покарання зберігається в кримінальному законодавстві 103 країн, на практиці минулого року страчувала своїх громадян лише 31 країна. Проте, як заявила правозахисна організація, насправді неможливо назвати абсолютно точну кількість страчених, тому що багато країн зумисне, з метою запобігти міжнародному засудженню і ізоляції, тримають у таємниці справжню кількість страчених.

Смертні вироки в минулому році отримали близько 4 тисяч осіб з 63 країн світу. Цікавим є і такий факт: 60 відсотків усіх страт, які мали місце минулого року в світі, відбулися в одній країні, Китайській Народній Республіці. Як і раніше, до страти в Китаї засуджують політичних в’язнів після несправедливих судових процесів.

Ще у чотирьох країнах світу: Демократичній Республіці Конго, Ісламській Республіці Іран, Королівстві Саудівська Аравія і Сполучених Штатах Америки торік відбулося 25 відсотків від усіх світових страт. Так у Сполучених Штатах Америки минулого року стратили 98 осіб, Демократичній Республіці Конго — 100, в Ірані — 165, при цьому лише дві країни світу — США і Іран страчували минулого року злочинців, яких було засуджено за злочини, скоєні до досягнення засудженими 18-річного віку. Минулого року дві країни відмовилися від мораторію „de facto“ на страти, який існував в них кілька років, так перші страти за минулі п’ять років відбулися в Тринідаді і Тобаго, після трьохрічного мораторію відновилися страти і в Уганді.

„Міжнародна Амністія“ говорить у своїй доповіді і про позитивні зрушення, так протягом минулого року у чотирьох країнах: Східному Тиморі, Туркменистані, Україні і Бермудських островах смертну кару було скасовано за всі злочини, Латвія скасувала смертну кару за злочини, скоєні у мирний час. В Російській Федерації Президент Єльцин у червні минулого року помилував близько семисот засуджених до страти. Сім країн світу приєдналися минулого року до Другого факультативного протоколу Міжнародного пакту про цивільні і політичні Права, яким повністю забороняється застосування смертної кари.

В ці дні, коли „Міжнародна Амністія“ оприлюднила свій черговий звіт про застосування смертної кари в світі, у Женеві відбувається засідання Комісії ООН з прав людини. Групи „Міжнародної Амністії“ з України „Україна-2“ (Львів), „Україна-5“ (Вінниця), „Вінниця-1“, „Білки-1" закликали Комісію ООН з прав людини виступити з ініціативою до країн світу негайно запровадити мораторій на виконання смертних вироків. Одного лиш скасування смертної кари Україною замало для захисту права людини на життя. Ми закликаємо Українських представників в Женеві підтримати цей проект резолюції Комісії ООН, і в такий спосіб засвідчити те, що ми усвідомлюємо відповідальність нашої країни за дотримання прав людини в усьому світі!

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль