пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000 | Г.Могилей, м.Олександрія Кіровоградської обл.
Політика і права людини

Чисельні порушення проведення референдуму зафіксовані у Кіровограді

   

В м.Олександрії Кіровоградської області постійна депутатська мандатна комісія, з питань депутатської діяльності, етики, законності, охорони державного і громадського порядку виявила і задокументувала численні порушення вимог Закону України „Про всеукраїнський та місцеві референдуми“ під час ініціювання, підготовки, проведення та підведення підсумків всеукраїнського референдуму за народною ініціативою 16 квітня 2000 року.

Депутати вважають порушеними ст.ст. 7, 8, 16, 17, 18, 19, 33, 35, 38, 40. Закону України „Про всеукраїнський та місцеві референдуми“, що зазначено в підготовленому ними проекті сесійного рішення про підсумки проведеної перевірки за дорученням сесії міськради від 25 лютою 2000 року.

Однак, міський голова С.Цапюк, з відома та вини якого, згідно проекту сесійного рішення, допущені ці порушення, категорично відмовився скликати позачергову сесію міськради для їх розгляду та реагування на них.

Позачергова сесія була скликана за ініціативою постійної депутатської комісії 12 травня 2000 року — до закінчення місячного терміну, впродовж якого Верховна Рада України має можливість реагувати на виявлені факти порушень. Та вона не відбулася в зв’язку з відсутністю кворуму: з 39 депутатів на сесію з’явилось всього 15.

Демонстративно не з’явився на позачергову сесію і міський голова С.Цапюк, який напередодні видав розпорядження про розгляд цього питання на сесії міськради запланованій на 19 травня 2000 року — після закінчення місячного терміну, поза яким Верховна Рада України не зможе прореагувати на виявлені порушення.

Причини відсутності значної частини депутатів на позачерговій сесії, які напередодні запевняли керівництво постійної депутатської комісії про безумовну участь в її роботі, залишились невідомими. Але, як вважають ініціатори позачергової сесії, такий дозвіл надає тільки міський голова С.Цапюк, який вкрай не зацікавлений в оприлюдненні виявлених комісією порушень. Тому і по місцевих засобах масової інформації не було жодних повідомлень про скликання позачергової сесії та про зміст питань, які на неї виносяться, як це, зазвичай, відбувається.

Виходячи з цього, постійна депутатська комісія надіслала напрацьовані нею матеріали голові Верховної Ради України І.Плющу, окремим лідерам парламентських партій і фракцій та звернулася до керівництва міської газети „Вільне слово“ з вимогою оприлюднити підготовлений для сесійного розгляду документ, в чому їй, більше всього, буде відмовлено. Чергова сесія міськради 19 травня 2000 року, крім більше двох десятків інших питань розглядатиме та вирішуватиме питання поточного бюджету та витрат минулорічного. Знову ж таки, без заслуховування висновків акту ревізії, проведеної обласним контрольно-ревізійним управлінням, за яким міським головою С.Цапюком здійснено незаконних витрат бюджетних коштів на суму 6,8 млн. гривень — за наслідками проведеної колегії КРУ про це повідомила газета „Кіровоградська правда“.

Однак, як виявилось, численні порушення під час референдуму за народною ініціативою — всього лише бліда копія фальшувань в місті результатів президентських виборів. В секретаріат міської ради, для включення до порядку денного вже згаданої сесії, подано проект рішення про недостовірність звітності до вищих державних органів щодо результатів виборів Президента України на території міста 14 листопада 1999 року: з перевагою більш як на три тисячі голосів виборців перемогу одержав П.Симоненко. Та, не дивлячись на це, міська влада прозвітувала до вищих державних органів про перемогу Л.Кучми, одержавши за це офіційні подяки та більш високі посади.

Частина депутатів міськради свідома того, що оприлюднення виявлених ними ганебних фактів може покласти край фальшуванням народних волевиявлень місцевими органами влади, якщо на це належно відреагує Президент України Л. Кучма. Депутати сподіваються що так і станеться.

Умовно кажучи, „віра в Президента помирає останньою“. І депутатам хочеться, щоб вона не вмирала.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль