пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200017
27.12.2000 | Л. Кучеренко, м. Полтава

Як працює „третя влада“?

   

Реформа судової і кримінально-виконавчої системи є складовими ринкових реформ, які здійснює Україна. Зобов‘язання щодо їх проведення взяла на себе наша країна при вступі до Ради Європи у 1995 році. З різних причин відбуваються вони не настільки швидко, як хотілося б. Але позитивні зрушення, безумовно, є. Одне з них, наприклад, скасування смертної кари в Україні. Поступово гуманізується і відбування покарань засудженими. Чимала роль у декриміналізації суспільства належить і судам, адже саме вони вирішують, чи відправити злочинця за грати, чи достатньо застосувати альтернативні види покарань, не пов‘язані з позбавленням волі.

Думаю, полтавському читачеві буде цікаво дізнатися, як спрацювала полтавська Феміда торік, як результати роботи судів Полтавської області виглядають на фоні всеукраїнських показників, які простежуються тенденції. Тож пропоную продовжити розмову з цифрами в руках, які надало управління юстиції в Полтавській області.

Усього протягом 1999 року суди Полтавської області винесли вироки по 4925 кримінальних справах, за якими засуджено 6206 осіб. З них до позбавлення волі — 2083 особи, що становить 33,53% від загальної кількості засуджених, що на 4% менше, ніж в середньому по Україні. Відстрочку виконання вироку та штрафи на Полтавщині застосовано відповідно в 272 та 2121 випадку (4,38% та 34,17%), тобто, частіше, ніж в середньому по Україні (3,95% і 22%). Це свідчить про те, що полтавські судді не надто „захоплюються“ застосуванням такої крайньої міри покарання, як ув‘язнення. Адже тотальне позбавлення волі і збільшення кількості тюремного населення пов‘язане з великими втратами суспільства — як матеріального, так і морального характеру. Понад 200 тисяч засуджених у виправних установах України вже зараз є для країни непосильним тягарем. Тому Верховна Рада і Президент змушені щороку оголошувати амністію, щоб хоч трохи розвантажити систему.

Менше в Полтавській області засуджується неповнолітніх і жінок — відповідно 5,51% та 11,5% проти середньоукраїнських 7,94%. та 14,48%. Трохи більше полтавські судді виносять і виправдувальних вироків — 0,4% проти 0,34% по Україні.

Прикметною є цифра кількості засуджених до трьох років (за нетяжкі злочини) — 516 осіб, що становить 8,31% від загальної кількості засуджених у той час як по Україні цей показник сягає 58,79%. Експерти Ради Європи постійно наголошують на тому, що до тих, хто скоїв нетяжкі злочини, варто застосовувати альтернативні види покарань і штрафи (бо переважна більшість подібних злочинів пов‘язана з крадіжками).

Тож на фоні середніх показників по Україні полтавські суди виглядають поміркованими, і такими, що готові до впровадження європейських стандартів. А більш відчутні зміни можуть відбутися з прийняттям нашим парламентом нових редакцій кримінального, кримінально-процесуального та кримінально- виконавчого кодексів.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду „Відродження“

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль