пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000 | В.Кальченко, м.Харків
Соціально-економічні права

ЗЛОЧИН ТА ПОКАРАННЯ

   

Адміністрація багатьох підприємств Харківської області грішить байдужістю до трудового законодавства. В зв’язку з його порушенням спалахують сварки та трудові спори, які вирішуються у районних судах за участю правової інспекції праці обкому профспілок Харківської області (ОПХО), що захищає інтереси членів профспілки.

На 1 січня 2000 року правова інспекція ОПХО врятувала з біди 1824 громадянина. Звернення, в тому числі письмові, торкалися сплати остаточних розрахунків на колишньому робочому місці, заборгованості по заробітній платні, відновлення на роботі, стягнення матеріальних та моральних збитків у зв’язку з трудовими та професійними захворюваннями.

Багато суперечливих та слизьких питань вдається розв’язати в досудовому порядку.

Правовій інспекції, як взагалі і повинно бути, часто вдається вирішити трудовий конфлікт і без втручання суду. Звичайно, це тільки у тому випадку, коли адміністрація підприємства або установи готова швидко виправити свою помилку і не доводити справу до суду. У досудовому порядку розв’язано питання з ТОВ «Світанок» про незаконне звільнення перукаря Н.Д., про відновлення виплат з відшкодування збитків, пов’язаних з професійним захворюванням колишньому апаратнику обробки зерна «Харківського хлібоприймального пункту» Н.Б., про отримання відпустки по догляду за дитиною згідно медичної довідки старшому майстру кондитерського цеху Д.Б. Логіку керівництва цих підприємств, які погодилися вирішити трудові конфлікти без звернення до суду, можна зрозуміти.

Але, на жаль, більшість керівників замість мирного розв’язання конфлікту, віддають перевагу судовому процесу. За 7 місяців 2000 року 38 відповідачів відмовилися визнати порушення трудового законодавства. Саме стільки судових справ розглянуто в судах Харкова і Харківської області за участю правової інспекції праці.

У Харківському районному суді розглянуто справу за позовом А.А., інваліда 2-ї групи. Позивач вимагав виплати боргу від Троїцького райспоживсоюзу Луганської області, де він працював вантажником. У 1958 році внаслідок нещасного випадку він став інвалідом, але з 1996 року, всупереч існуючому законодавству, підприємство перераховувало йому лише 2 грн.50 копійок на місяць. Суд виніс справедливе рішення стягнути на користь позивача борг у сумі 11709 грн. 36 копійок. Тепер інвалід отримує на місяць 59 грн.20 коп.

Колишній працівник ДП «Харківські теплові мережі», ветеран праці С.Г., який відпрацював на цьому підприємстві 35 років, був нагороджений медаллю «Ветеран праці», звернувся до суду з позовом до адміністрації ДП. В позові він просив суд зобов’язати адміністрацію підприємства виконати умови колективного договору, а саме виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку з переходом на пенсію. На момент цього переходу ця сума становила п’ять мінімальних зарплат.

При розгляді справи в суді адміністрація пояснила, що С.Г. перейшов на пенсію не за власним бажанням, а в зв’язку з погіршенням стану здоров’я. Так з’ясувалося, що він працював у шкідливих умовах і отримав професійне захворювання. Також з’ясувалося, що профспілка рідного підприємства не тільки не захищає права своїх працівників, а стала на бік адміністрації й допомогла виставити з підприємства літнього працівника геть.

Суд задовольнив позив і на користь позивача стягнуто 2568 грн.50 коп. Сума не маленька, але навряд во-на згладить образу ветерана праці.

У запалі амбіцій, відчуваючи свою повну безкарність, керівники підприємств часто позбавляються від тих, хто їм не до вподоби. Дуже часто звільняють з роботи літніх спеціалістів.

Зараз у харківських судах розглядається ще 18 позовів, в розгляді яких бере участь правова інспекція ОХПО.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль