пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200028
27.12.2000

Мор у селі Хомутець

   

Президент Полтавського медіа-клубу, відповідальний координатор слухань Л.Кучеренко звернулась до Міністра оборони України О.Кузьмука з листом стосовно подій у с.Хомутець.

«Міністру оборони України О.КУЗЬМУКУ

Начальнику військ хімічного, радіологічного та бактеріологічного захисту населення В.ЛИТВАКУ

17 вересня 1998 року у селі Хомутець поблизу славнозвісного курорту Миргород під час мітингу, присвяченого 55-й річниці визволення села від фашистських загарбників, в якому взяли участь понад 800 осіб, сталося масове хімічне отруєння учнів місцевої школи, студентів ветзоотехнікуму та вчителів і викладачів. За висновками медиків отруєння сталося інгаляційним шляхом. Мітинг розпочався о 10-й годині. Через десяток хвилин втратила свідомість одна дівчинка. Спочатку подумали, що у неї сонячний удар. Через двадцять хвилин попадали непритомними діти, що стояли у перших шеренгах. Потім вони пригадають, що відчували слабкий запах медикаментозного масла. Опісля в лікарні батьки і діти помітили, що на одязі (бо падали на землю в ньому) і на підошвах взуття були якісь дуже дрібні блискітки. До лікарні (частина — до реанімації) тоді потрапили дві вчительки, семеро студентів та 34 школяра. Характерно, що з 43 потерпілих лише 6 хлопців, решта – дівчата та жінки.

Загальна картина отруєння така:

потемніння в очах; запаморочення; відчуття божевілля; судоми обличчя, рук, ніг (обличчя вивертало асиметрично — верхню губу викручувало в один бік, нижню – в протилежну, кисті рук – у вигляді розчепірених як граблі пальців, ноги вивернуті досередини, викручені «вісімками»); нудота; біль в серці; сильний головний біль; біль в очах; сильна сльозотеча; ускладнення дихання, задуха; часте серцебиття; біль в животі; оніміння рук і ніг; сонливість; різке зниження артеріального тиску; у деяких тиск різко коливався; сухість у роті, присмак солодкого; почергово відчуття то сильного жару, то сильного холоду; холоділи руки та ноги; втрата орієнтиру в часі та просторі; втрата координації рухів рук; непритомність без реакції на нашатир; зникнення пульсу; тремтіння тіла; істеричний стан; плач без причини; сильне й часте сечовиділення; галюцинації; у одних зіниці різко звужені, в інших — розширені, у декого спочатку — розширені, а потім — звужені; ейфорія; страшенний апетит.

Втім, кожен потерпілий на отруєння реагував індивідуально. Також з часом змінювалися і симптоми ураження: під час мітингу, під час транспортування до лікарні; одразу після госпіталізації; через кілька годин потому; через два дні; через 12 днів (класичний рецидив при ФОС) і т.д.

Аналізи проб грунту з обочини, де стояли діти, та квітів, що випали у них з рук, коли вони знепритомніли, відібрані через 5 годин на місці пригоди і проведені Миргородською райСЕС, показали якісну реакцію на «залишкову кількість отрутохімікатів з групи фосфорорганічних сполук». А аналізах крові Даші Бабич та Олі Багмет від 17 вересня 1998 року зафіксовано падіння активності холінестерази відповідно до 16,4 та 26,6 ммоль. Лікар з Полтави, яка діставала реактиви для аналізів на холінестеразу, конфіденційно повідомила, що у всіх потерпілих холінестераза впала в десятки разів, але була команда писати по холінестеразі норму.

29 вересня 1998 року, через 12 днів у потерпілих повторилися буквально всі ознаки отруєння, їх усіх знову доставили в лікарню в дуже тяжкому стані. Потім були систематичні повторення приступів: 15 листопада 1998 року, 3 грудня 1998 року, 16 січня 1999 року, 11 лютого 1999 року, 15 лютого 199 року, 17 березня 1999 року і т.д., бо батькам вже набридло їх фіксувати.

Стан здоров‘я потерпілих весь час погіршувався. Через рік вони відзначають такі явища, як: швидка втомлюваність, задишка, загальна слабкість, запаморочення, непритомність, постійний головний біль та нудоту, різке коливання артеріального тиску, біль в очах, відчуття тяжкості в ногах, оніміння та біль в ногах та руках, біль в серці, підвищену нервозність, страх без причини, безсоння, неможливість зосереджуватися, підвищену безпричинну роздратованість, плаксивість, загальмованість мислення, розлад короткої та тривалої пам‘яті, боязнь темноти та світла, боязнь закритого простору, боязнь самотності в темноті, у декого — галюцинації, поганий апетит, різке зниження зору, дискомфорт в зонах шлунку, печінки, нирок, сечового міхура.

Практично здорові до 17 вересня 1998 року діти, веселі й життєрадісні, перетворилися на маленьких старичків, не здатних до фізичних та розумових навантажень. Протягом першого року їм масово виставлені такі діагнози: вегето-судинна дистонія, діскинезія жовчно-вивідних шляхів, міокардіодистрофія, холецистоангіохоліт, панкреатит, збільшення щитовидної залози, збільшення лімфовузлів, астеноневротичний синдром, знижений імунітет-імунодефіцит. Через два роки додалися гастрити, гастродеуденіти, виразки дванадцятипалої кишки, онкопухлина, відслоювання сітчатки очей.

У багатьох учасників мітингу 17 вересня 1998 року, які тоді не потрапили до лікарні і не проходять по списках уражених, спостерігається різке погіршення здоров‘я з аналогічними симптомами. Але лікарі відмовляються реєструвати їх».

Далі у листі зазначено, що за даними управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи Полтавської облдержадміністрації, Міністерство оборони проігнорувало запит і не направило своїх токсикологів в Хомутець для повного з’ясування обставин отруєння населення, перевірки стану зберігання отруючіх речовин на хімбазі в Селещині на Полтавщині в т.і.

Л.Кучеренко просить відповісти на ці та інші питання відносно отруючіх речовині запрошує Міністра оборони взяти участь у громадських слуханнях «Правда про хомутецьку трагедію».

***

З метою вжиття заходів щодо повної комплексної ліквідації наслідків масового отруєння в Хомутці і запобігання їх надалі Полтавський обласний медіа-клуб, УЕЛ «Зелений світ», «ЕкоПраво-Київ», молодіжний парламент Полтавщини, народний університет при культурно-просвітницькому товаристві інвалідів «Ірина», молодіжний парламент Полтавщини, Полтавська Спілка жінок «Чураївна», Полтавське відділення Комітету виборців України, об‘єднання «Еко-світ» та ще чимало інших громадських організацій 30 жовтня проводитимуть громадські слухання «Правда про хомутецьку трагедію». Вони розпочнуться о 10-й годині в приміщенні шахово-шашкового клубу за адресою: Полтава, пл.Неза- лежності, 16. У слуханнях братимуть участь керівники обласних галузевих управлінь, голови профільних комітетів Верховної Ради, представники міністерств і відомств, облдержадміністрації, облради, народні депутати та депутати облради, представники міжнародних організацій, партій, вітчизняних та зарубіжних ЗМІ.

Наші контактні дані:
36013 м.Полтава, вул.Більшовицька,34
Тел./факс: (0532) 185-184
E-mail: [email protected]

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори