пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.12.2000
Практика правозахисту

Львів’янин виграв суд у місцевих енергетиків

   

Від редакції „ПЛ“:

Львівський прецедент, про який далі йде мова, є надзвичайно важливим. Він показує, що ідеї прав людини та верховенства права можуть стосуватися речей буцімто суто технічних.

Прецедент цей дає можливість громадським організаціям у інших областях України повторити його і тим самим створити основу для подальших цивілізованих стосунків з ОблЕнерго, Міненерго і навіть „Енерго-
атомом“. Якщо громадяни та громадські організації добре візьмуться за судові справи, то істина нарешті вийде з хмар каламутної про-ядерної пропаганди.

Тоді в решті решт усім стане зрозуміло, що для нормального енергопостачання в Україні зовсім немає потреби в добудові ХАЕС-2/РАЕС-4, а потрібно навести лад на енергоринку, припинивши розкрадання електроенергії олігархами та іншими хижаками. Це деякою мірою вже вдалося пані Тимошенко, хоча вона поки що теж некритично повторює старі пісні про добудову реакторів.

Запити стосовно подробиць львівської справи можна надсилати директору Львівської фундації „Право і демократія“ Зеновію Сірику на адресу: zsі[email protected]іv.net  

Сергій Федоринчик, керівник інформцентру УЕА „Зелений світ“, співголова Коаліції „За енергетичну безпеку, поінформованість та права громадян

 

Львів’янин виграв суд у місцевих енергетиків

О. Коляса, м. Львів

Постачальники електроенергії мають достатньо серйозний важіль впливу на злісних неплатників — вони можуть елементарно відключити боржника від живлення. Трохи складніше тим організаціям, які забезпечують споживачів теплом, гарячою водою. "Відрізати" від тепла одну чи кілька квартир у багатоповерховому будинку технічно доволі складно. Та теплоенергетики, як це було, приміром, у Львові, беруть масовістю — все літо і добрий шмат осені вони взагалі не подавали у місто гарячої води. Одна місцева радіостанція провела інтернет-опитування львів’ян на предмет того, як вони оцінюють ситуацію з гарячим водопостачанням? Найбільш терплячі люди вважають, що завжди воно так не буде. А досить значну кількість відповідей навіть незрозуміло як розцінювати: як жарт чи правду. Чимало львів’ян заявило, що вони їздять митися до Тернополя — мають там рідню, знайомих. Далеченько, все ж — 140 кілометрів в один кінець. Але біда змусить. Та от що характерно — енергетики, комунальники не тільки відключають споживачів, вони ще й „погрожують“ судовими позовами і вже почали реалізовувати ці свої погрози. А пересічні громадяни, які чесно здійснюють всі платежі, але отримують електрику, тепло не завжди, майже не наважуються вдаватися до суду, відстоюючи свої законні права.

Тому львів’яни з великим ентузіазмом зустріли новину, що їх земляк після майже піврічного судового процесу виграв справу проти ВАТ „Львівобленерго“ та міського комунального підприємства „Львівтеплоенерго“. Пенсіонер Богдан Григорович Підкова у лютому 2000 року звернувся у Личаківський районний суд із позовом про відшкодування моральних збитків на суму 50 тисяч гривень, завданих йому внаслідок відключення електроенергії. Свій позов він мотивував тим, що в грудні 1999 року систематично припинялася подача електроенергії в його будинок, а також у дільничну котельню, яка обслуговує цей будинок. В результаті житло не встигало прогріватися як слід. Позивач тривалий час хворіє на бронхіальну астму і від переохолодження хвороба різко загострилася, після стаціонарного лікування він був переведений з третьої групи інвалідності на другу.

Суд визнав, що внаслідок постійного вимикання електроенергії у Львові та області порушуються права споживачів на якісне отримання послуг. Відповідно до статті 25 Закону України „Про електроенергетику“, статей 17,19 Закону України „Про захист прав споживачів“ та „Правил користування електричною енергією для населення“ споживачі електроенергії мають право на отримання електричної енергії без перебоїв. Тобто електрика, як, скажімо, взуття, одяг, їжа є таким самим товаром і її продавець несе таку ж відповідальність за кількість і якість свого товару перед покупцем. Після восьми засідань суд частково задовольнив позов Богдана Підкови, відповідно до прийнятого рішення „Львівобленерго“ та „Львівтеплоенерго“ повинні виплатити йому по одній тисячі гривень.

Голова регіонального громадського фонду „Право і демократія“ Зеновій Сірик, який відстоював інтереси пенсіонера в суді, зауважив, що на цьому фонд не зупиниться. Адже крім моральних збитків є ще й матеріальні. На його думку, масові відключення електроенергії без попередження і без жодної на те технічної причини зайвий раз свідчать про елементарну неповагу керівництва організації до споживачів. Якщо взяти до уваги, що з усього споживання електроенергії громадяни використовують лише 12 — 15 відсотків, причому 80 — 85 відсотків з них без затримки оплачують, то неважко дійти висновку, що причиною порушень у подачі струму та тепла є звичайнісінька безгосподарність. Щодо моральних компенсацій, то тут Зеновій Сірик радить бути дуже обережними, щоб не перейти певної межі, коли компенсація переростає у заробітчанство. Коли компенсація є рівною десятикратному доходу громадянина, то це є дійсно моральна компенсація, а не судово-адвокатський бізнес.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль