пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200032
27.12.2000 | Олександр Багін

Звіт про учбовий візит до Польщі

   

Українські екологічні неурядові організації багато чули про надзвичайні успіхи Польських НДО в їх розвитку та впливу на становлення в державі громадянського суспільства. Було дуже цікавим подивитися своїми очима на стан екологічного руху Польщі та ознайомитись з досвідом участі громадськості в прийнятті рішень. Тим більш, що Польща готується увійти до європейської спільноти.

При підтримці голландської організації Mіlіeukontakt Oost Europa, на запрошення екологічної недержавної організації “Польска зелена сіть”, групі представників українських НДО була надана можливість приїхати до Польщі та вивчати методи діяльності польських колег. Наприкінці червня дев’ять лідерів українських екологічних організацій поїхали до Польщі і на протязі тижня побували в чотирьох містах та зустрілись майже з двома десятками представників різноманітних організацій та з державними службовцями.

На початку візиту нас ознайомили з туристично-фермерським господарством під Варшавою. Таких господарств за останні роки у Польщі виникло дуже багато. Держава підтримує цей рух і надає пільгові кредити. Це дуже цікавий досвід розвитку аграрного сектору. В цьому господарстві нам були організовані зустрічі з представниками громадського Інституту екології. Ця недержавна, неприбуткова, наукова установа, яка виникла з метою обслуговування громадських організацій, журналістів, студентів, тощо (E-maіl: [email protected] www.most.org.pl/bwle). Цей інститут приймав участь у створенні “Зеленої мережі”, має велику відеотеку, розробляє проекти з енергозбереження, по вирішенню проблем транспорту та побутових відходів, втілює альтернативні еколого-освітні програми.

Наступна зустріч була з керівником “Центру екологічного лобіювання”. Цей центр має інформаційне бюро, а керує ним рада з 21 особи, яка і визначає пріоритети. Основне завдання — добування та поширення інформації та пробивання прийняття необхідних рішень. Аналогічної організації в Україні немає.

У Варшаві наступного дня ми ознайомилися з роботою Інституту Екорозвитку. Основне завдання цієї установи — сприяння екологічного розвитку суспільства. Він займається розробкою регіональних програм екорозвитку і ще — розвитком екологічного туризму та сільського господарства. Реалізує деякі міжнародні програми. Інститут займається видавництвом, проводить конференції та семінари. Ще він вирішує проблему адаптації польських законів до європейських та розробляє рекомендації для співпраці НДО та держадміністрацій у вирішенні конкретних екологічних проблем, займається моніторингом та аналізом статистичної інформації. В цьому інституті розроблена програма “Зелені легені Європи”.

У Вроцлаві відбулася зустріч з керівником відділу охорони довкілля воєводства (у Польщі відбувається адміністративна та територіальна реформа). Ми дізналися що екологічні платежі у Польщі не йдуть до бюд-жету, а зараховуються у спеціальні фонди різних адміністративних рівнів. За це вже давно борються екологічні організації України. В ті ж фонди сплачуються податки за відходи, в тому числі — за побутові.

Це дуже важливий момент у вирішенні проблем санітарної очистки міст та збору відходів. В цьому воєводстві є цікавий досвід співпраці з громадськими організаціями. Екологічні фонди мають наглядові ради, у які входять представники адміністрацій, недержавних організацій, бізнесу та вчені. Це закріплено Законом. Для більш ефективних дій спільно створюються оргкомітети різних заходів.

В цьому ж місті ми відвідали НДО “Центр екологічного розвитку”. Ця організація використовує різні методи та форми роботи. Має дуже широкий спектр напрямків діяльності — від екоосвіти та використання велосипедів до проведення кампаній по переробці побутового сміття.

Дуже цікавою була бесіда з представниками “Центру права екологічного”. Центр виконує законотворчу роботу, проводить тренінги для НДО, здійснює консультації та захищає права різних суб’єктів права. Це в минулому була група юристів при правничому інституті, а зараз вже окрема організація. Діяльність цієї організації дуже схожа на мережу організацій “Еко-Право” в Україні. Було зазначено, що є проблема створення кишенькових громадських організацій. Це роблять як держструктури, так і бізнес-структури.

Краківські зустрічі почались з відвідування “Центра освіти екологічної”. Цей центр виконує багато роботи по розробці екологоосвітніх навчальних програм та видає різноманітну екологічну літературу. Його діяльність багато чим схожа на екологоосвітні центри в Україні але поль-ські організації мають кращу фінансову підтримку як на місцевому рівні, так і від міжнародних фондів, особливо європейських. Тут ми придбали деякі підручники та посібники.

Далі на нас чекали представники організацій “Сприяння екологічним ініціативам” та “Клубу екологічного”. Перша організація насамперед виконує сервісні функції для інших організацій, в тому числі і юридичні. Історія екологічного руху Польщі починається десь у середині 80-х років. За цей час екологічний рух неодноразово переживав кризу. Зараз він структурований на всіх адміністративних рівнях і стабілізований, але є деякі проблеми стосунків між старими та молодими лідерами. На теперішньому етапі основне завдання зеленого руху — щоб закони почали працювати.

В адміністрації міста Кракова ми дізналися, що існує проблема побутових звалищ та переробки сміття. Міська адміністрація спільно з громадськими організаціями реалізує освітні програми для школярів, населення, управлінців та підприємців. У Польщі впевнені, що чимменш влада буде втручатися в процес розподілу грошей екологічних фондів, тим ефективніше вони використовуються. Дуже важливим є те, що частина фондів обов’язково використовується на фінансування програм і проектів громадських організацій.

Представники влади визнають, що вони іноді бувають неправі і приймають помилкові рішення, тому повинні бути організації, які могли б висловлювати свою точку зору та протестувати. Нас поінформували, що державні фонди фінансують громадські акції та заходи майже на 60 відсотків. Але ця система ще неостаточна, вона удосконалюється. Ще було цікавим дізнатися, що у відділі комунального господарства працює 120 спеціалістів — з них 60 займаються охороною природи.

Останнім містом нашого учбового візиту був Люблін. Нас приймала організація, яка і запросила українських екологів відвідати та вивчити досвід польських організацій це НДО “Для природи і людини”. Ця організація входить до “Польської зеленої мережі”. Очолює організацію Йоана Фурмага, представник нового, молодого екологічного руху Польщі. Інформаційне бюро організації випускає свій часопис “Ойкос” — екологічний журнал. Декілька проектів зараз реалізує ця організація з екологічної освіти.

Загальне враження таке, що Польща значно сягнула вперед в розвитку економіки та громадського суспільства, є певні успіхи громадських організацій у спів-праці з державними установами та участі у прийнятті рішень. Цей учбовий візит дав багато нової інформації про можливості громадського руху, встановлені нові контакти, з’явились пропозиції до подальшої співпраці та ідеї щодо нових проектів

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори