поиск  
Права Человека в Украине. Информационный Портал Харьковской Правозащитной Группы

Новости

В этом разделе собраны сообщения сайта Харьковской Правозащитной Группы только на русском языке. У нас нет отдельной полнофункциональной русскоязычной версии сайта, однако, вы можете подключить в свой агрегатор новостей нашу русскоязычную версию новостной RSS-ленты

версия для печати
04.02.2019 | Ірина Скачко

Без паспорта

   

Це – Даяна Залевська. Майбутній психолог. Їй 23 роки. Ви бачите її. А держава – ні. Даяна народилася і все життя живе в Україні. Без громадянства. Міграційна служба багато років під різними формальними приводами відмовляє їй у праві бути громадянкою нашої країни. А без документів дівчина не може ані одружитися, ані отримати диплом про вищу освіту, ані звернутися до лікаря. Ба навіть залізничні білети купити.

Cправа в тому, що її батьки приїхали в Україну на початку дев’яностих із Казахстану. Мама – українка, тато – поляк. Доки Даяні не виповнилося вісімнадцять років, до міграційної служби (тоді ще ГІРФО) із заявами про надання її дитині українського громадянства зверталася мама. Дарма. З вісімнадцяти років Даяна вже самостійно бореться із системою. «Надайте довідку, що ви не громадянка Казахстану!», «Доведіть, що ви не отримали громадянство Польщі!» – ці та безліч інших відмовок рік за роком псують дівчині життя.

– Мої поневіряння почалися, коли я закінчувала школу. До ЗНО без паспорта не допускають. – розповідає Даяна. – Мені тоді допомогли в районному комітеті у справах сім’ї, молоді та спорту. Тож ЗНО я все ж склала, вступила до педагогічного університету, вивчилася на психолога, захистила дипломну роботу. А от диплома так і не отримала. Без паспорта неможна. Навіть студентського квитка у мене під час навчання не було, бо він зараз пов’язаний із банківською карткою. А картку без паспорта банк не оформлює.

Два роки тому Даяна звернулася до юристів Харківської правозахисної групи.

– Було кілька наших звернень і до органів міграційної служби в Харкові та Харківській області, і до центрального управління, – каже юрист ХПГ Микола Соболь. – Все безрезультатно. Ніхто не вжив заходів, щоб проблему було вирішено. Але це ж не важко: можна знайти свідків, що підтвердять її особу: педіатра, вчителів, однокласників.

Востаннє Даяні було відмовлено в громадянстві влітку 2018 року. Теку з цінними, зібраними по всіх усюдах, завіреними нотаріусом документами міграційна служба повернула їй простим листом.

– Лист прийшов до студентського гуртожитку, його там цілком випадково знайшли, – ображається дівчина. – Могла б усе це просто загубити…

Завтра Даяна іде до суду. Щоправда, чи вдасться ій туди потрапити без паспорта, дівчина не впевнена. З-поміж документів, що підтверджують її особу, вона  може надати хіба що заліковку. З відмінними оцінками.

Рекомендовать этот материал
X
забыл пароль

регистрация

X

X

выслать мне новый пароль