MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перетворення Британії у державу стеження

04.12.2002   
Саймон Девіс, генеральний директор Privacy International
Близько одного мільйона людей у Сполученому Королівстві зайняті збором особистих даних населення будь-якого характеру – від фінансової інформації до Інтернет-покупок.

Британія займає лідируюче місце на планеті щодо стеження, що здійснюється за допомогою 1,5-2 мільйонів прихованих камер, які покривають публічні і напівпублічні місця. Це в чотири рази перевищує кількість камер на одного мешканця в будь-якій іншій країні. Людина, що проводить день, йдучи за покупками в Лондоні, може розраховувати, що з’явиться в об’єктивах камер в більше ніж 500 випадках. Інформація про кожну дорослу людину, що здійснює активну економічну діяльність, знаходиться в середньому в 600 основних базах даних.

Близько 2 000 слів на тиждень збирається і заноситься до баз даних про життя кожної дорослої людини у Великобританії. На час, коли людина досягає середини свого життя, на нього зібрані відомості, обсяг яких еквівалентен трьом великим томам роману, майже про кожен аспект її життя: звички, вірування, телефонне спілкування, здійснення покупок. Протягом десяти років поліція збере і занесе до відповідного архіву ДНК більшості чоловічого населення Британії.

Недавнє дослідження, проведене Європейським Парламентом, дає висновок, що майже всі форми електронного зв’язку тепер постійно контролюються, інформація в них сканується і ідентифікується для подальшого використання спеціальними службами і органами правопорядку.

Був час, коли тема стеження викликала в уяві зустрічі шпигунів часів Холодної війни на темних мостах та напівпорожніх барах. За теперішніх часів більш близькими асоціаціями є приховані камери з централізованим управлінням (ССTV – Closed Circuit Television), що розміщені по наших містах та містечках.

Британія закохана в технологію прихованих камер. Недержавна організація з прав людини «Privacy International» передбачає, що протягом десятиліття ці технології в багатьох містах будуть всюдисущими. CCTV охопить кожен квадратний метр міського простору, і мініатюрні камери будуть обов’язковою вимогою в більшості кінотеатрів, пабів, нічних клубів, а також будь-якого закладу або території громадського користування.

Проте, популярність CCTV – просто ознака набагато більш широкої тенденції в усьому світі. Організації державного та приватного сектору останніми роками здійснюють заходи задля того, аби включити стеження в кожну сферу людської діяльності: фінанси, комунікації, спосіб життя.

Плату за послуги у вигляді позбавлення приватності вони обґрунтовують тим, що стеження необхідне для підтримки правопорядку та забезпечення економічного добробуту. Таке пояснення часто є самовиправданням і багато в чому обманом, але значна кількість людей, тим не менш, переконані, що приватність – це та ціна, яку ми маємо заплатити за те, аби жити в безпечному суспільстві.

Ця проблема ніколи не була простою. Захист індивідуальної приватності завжди викликав велику полеміку в аспекті прав людини. В основі полеміки лежить пошук ідеального балансу між автономією індивідууму та владою держави.

Все ж, зараз ця проблема, за загальним визнанням, є більш складною, ніж будь-коли раніше, ніколи ще вона не була настільки загрозливою.

Напевно, ніколи раніше в історії не було накопичено таку кількість інформації в мірилі всього населення.

Дії по збору інформації спричинили відповідне зростання в економічному секторі. У Великобританії, в індустрії стеження в усіх її формах – приватні пошукові агенції, кредитні установи, спеціальні служби, тощо, працевлаштоване більше мільйона людей. Наявність цілої когорти професійних шпигунів частково пояснюється виникненням масового стеження. В минулому стеження застосовувалося по відношенню до окремих осіб та груп. Тепер систематичне стеження здійснюється в зростаючій кількості сфер по відношенню до мільйонів людей одночасно.

Ці питання є важливими тому, що зростання рівня інформаційних відносин між громадянином та державою (а також, звичайно, приватним сектором) призводить до зменшення автономії людини. Прийняття рішень різними установами з питань, що впливають на наше життя, стає автоматизованим і здійснюється на підставі зростаючої кількості особистих даних. Відповідно зростає ризик збільшення кількості осіб без громадянства, а також застосування дискримінації.



За матеріалами ВВС

Переклав з англійської Роман Романов
 Поділитися