MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З людьми і для людей.

12.12.2003   
Г. Антонюк. , м.Тернопіль
За п’ятнадцять років роботи Тернопільське обласне добродійне історико-просвітницьке товариство "Меморіал" ім.В.Стуса зробило багато корисних справ.
Наступного року Тернопільському обласному добродійному історико-просвітницькому товариству “Меморіал” ім.В.Стуса виповнюється п’ятнадцять років. Оглядаючись на пройдений шлях, меморіальці не без гордості можуть сказати, що у своїй благородній діяльності залишили помітний слід. Зорганізовано сотні розкопок місць наспіх колись закопаних українських патріотів. Усіх їх переховали урочисто і з почестями. Майже в усіх населених пунктах нашого краю споруджено пам’ятники, меморіальні комплекси, встановлено пам’ятні знаки, насипано символічні могили. Так, на Микулинецькому кладовищі у Тернополі споруджено могилу, де на плиті викарбувані імена понад тисячі політв’язнів, закатованих у Тернопільській тюрмі у червні-липні сорок першого року. Щорічно біля цієї святині “Меморіал” проводить траурні мітинги і панахиди. Спільно з Тернопільською міською радою члени товариства провели реконструкцію могил українських січових стрільців, а торік на зібрані кошти виготовили і встановили на приміщенні колишнього КДБ у Тернополі Пам’ятний Знак жертвам політичних репресій.

Нині на Тернопільщині практично немає такої родини, яку б не зачепило хижацьке жало репресій. Досить сказати, що лише протягом сорокових – п’ятдесятих років із Західної України насильно вивезено у концтабори ГУЛАГу і сибірські мерзлоти понад 215 тисяч чоловік. Багато з них загинуло на каторжних роботах. З безпосередньою участю меморіальців пам’ять про цю трагедію увічнена у музеях політичних репресій, які діють у Тернополі, Бучачі, Чорткові, Скалаті. А недавно “Меморіал” звернувся до Президента України з проханням посприяти у спорудженні пам’ятника нашим землякам у селищі Абезі в Сибіру, які під час ув’язнення там загинули.

Прагнучи встановити історичну справедливість про злодіяння комуністичного режиму, “Меморіал” ставить вимогу провести суд над злочинцями і організаторами терору. 3 цією метою проводяться громадські слухання “Комунізм – глухий кут цивілізації”. Уже зібрано велику кількість свідчень очевидців, документальних матеріалів, фотографій, які планується видати окремою книгою. Активісти “Меморіалу” часто виступають у навчальних закладах, організовують відзначення пам’ятних дат, науково-практичні конференції. Значну національно-патріотичну і виховну роботу проводить газета “Дзвін”, яка виходить з часу існування цієї громадської організації.

Про це йшла мова на 5-й звітно-виборній конференції обласного товариства “Меморіалу” у якій, крім делегатів, взяли участь начальник управління з питань внутрішньої політики обласної держадміністрації Оксана Вітлинська, представники громадських організацій, Головою обласного “Меморіалу” обрано директора обласного державного архіву Богдана Хаварівського, заступником голови – Антона Грицишина.
 Поділитися