MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Європейський Суд переконав Росію про існування порушень прав людини у психіатричних закладах.

14.12.2003   

Минулого тижня Європейський суд з прав людини у Страсбурзі виніс рішення в справі щодо порушень прав громадянки Ракевич, яка примусово трималася в психіатричному закладі протягом 1999 року http://hudoc.echr.coe.int/

Заявник, Тамара Миколаївна Ракевич, росіянка, що народилася в 1961 році і жила в Єкатеринбурзі (Росія). Вона була примусово поміщена до психіатричної лікарні 25 вересня 1999 року, де їй було поставлено діагноз серйозної психічної хвороби. Наступного дня лікарня звернулася до суду про підтвердження примусового утримання. Через два дні медичною комісією їй було поставлено діагноз параноїдальної шизофренії, що підтвердило те, що вона має бути в лікарні. Суд у Єкатеринбурзі 5 листопада 1999 року виніс рішення, в яком підтвердив необхідність її примусового утримання.

Ракевич заявляла, що її примусове поміщення до психіатричної лікарні порушило статті 5.1 (е) та 5.4 (право на свободу та безпеку) Європейської конвенції з захисту прав людини і основних свобод.

Відповідно до російського законодавства, рішення про примусове утримання особи в психіатричному медичному закладі має бути винесене протягом 5 днів з моменту надходження подання від лікарні. В даному випадку Суд постановив рішення через 39 днів після надходження подання з лікарні. Відповідно, Суд постановив, що оскільки затримання не відбувалося у відповідності з національним законодавством, то у справі наявне порушення статті 5.1 Конвенції.

Далі Суд екзаменував справу щодо порушення статті 5.4 Конвенції, яка передбачає право затриманого активно домагатися юридичного перегляду затримання. Заяву про примусове затримання було подано лікарнею. Законом не дозволено, щоби особа сама подавала заяву до суду. Тобто ініціатива в таких справах належить виключно медичному персоналу. І, оскільки, російське законодавство не передбачає прямого права особи, що утримується в лікарні, на подання заяви про перегляд підстав затримання, то Суд визнав порушення статті 5.4 Конвенції.

Відповідно до статті 41 Конвенції Суд призначив відшкодувати Тамарі Ракевич 3 000 Євро.

Більше інформації про права осіб з психічними хворобами можна знайти на сайті http://mdac.info.

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

 Поділитися