MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Довести, що у слідчих органах підозрюваних катують, майже неможливо

06.07.2004    джерело: (“Поступ”, м. Львів, 12 червня 2004 р.)
Для прикладу, адвокати Сергій Баранов та Роман Русенко на семінарі з питань запобігання і протидії тортурам, організованому фондом "Право і демократія", стверджують, що прокуратура їм тричі відмовляла в порушенні кримінальної справи про застосування працівниками міліції тортур щодо їхнього підозрюваного. "Вся річ у тому, що існує певна корпоративність між працівниками всіх правоохоронних органів. Прокурор затверджує обвинувальний висновок, тим самим підтверджує правомірність всього, що було зроблено у справі. Якщо він сказав, що це правомірно, затвердивши обвинувальний висновок, а в подальшому ініціює кримінальну справу проти працівника міліції, то тим самим шкодить справі. Якби прокурор не затверджував обвинувальний вирок, він би не був зв’язаний з правоохоронцями, а відтак не відповідав за дії працівників міліції і був вільнішим у своїх діях," — сказав Сергій Баранов.

Випадків, коли проти правоохоронця порушують справу, дуже мало. За словами Олександра Букалова, представника донецької правозахисної організації, таких справ одиниці, можливо, десятки, і якщо порушують їх, то лише для показовості, мовляв, бачите, ми і своїх також караємо. У Львові, до речі, за останні роки не зафіксовано жодної такої справи. Хоча, на думку Букалова, випадків таких багато, люди просто бояться про них заявляти. У Львові майже місяць діє Центр документування тортур. За цей час туди звернулось близько двох десятки людей, які стверджують, що в той чи інший спосіб їх катували, переважно били. Однак, за словами юриста Остапа Тимчія, лише двоє-троє постраждалих готові йти до кінця і доводити свою правоту у суді, навіть якщо для цього треба буде звертатись до Європейського суду. Тобто, люди готові розповідати про тортури, однак бояться конфліктувати з правоохоронними органами.

Взагалі, на думку Букалова, в Україні слід переглянути практику запобіжного утримування в слідчих ізоляторах, оскільки нині її застосовують надмірно. Наприклад, зі 194 тисяч засуджених 2002 року, 15 тисяч звільнили зі слідчого ізолятора. "Те що вони там пережили, поки дочекались вироку, можна собі уявити. Просто така практика вигідна слідчим. Підозрюваний під рукою... та ін.", — каже Олександр Букалов. На його думку, те, що катування так поширене у правоохоронних органах винна і громадськість, яка байдужа до цієї проблеми.

 Поділитися