MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Популярна в Донецькій області газета «Остров» останнім часом більше нагадує той нещасливий острів, пісня про який прозвучала в «Діамантовій руці», аніж рупор свободи слова. Опозиційному до нинішньої влади виданню вже вкотре відмовляють у друку

31.08.2004   

Дніпропетровське видавництво «Зоря» стало 13-м поліграфічним підприємством, яке відмовилося друкувати донецьку газету протягом останніх трьох тижнів. Як повідомляє заступник редактора газети Сергій Фурманюк, відмова була «з технічних причин». Власне, як і до цього. В інтерв’ю «Телекритиці» Фурманюк повідомив, що Дніпропетровщина – третя область після Донецької й Луганської, де «друкарські верстати виходять із ладу відразу після того, як на них друкувалася опозиційна газета». Заступник редактора розповів, що директор друкарні Анатолій Полішко заявив «Острову»: «Ми не будемо з вами працювати, немає технічних можливостей. У нас машина зламалася... Шукайте іншу друкарню. Але в Дніпрі вас не надрукують».

Така ситуація повторюється вже не вперше. Нагадаємо, що 17 червня газета «Остров» розповсюдила повідомлення, що їй відмовила в послугах друкарня ЗАО «Редакція газети «Донбасс». У листі друкарні було сказано, що вона відмовляє «Острову» через велику завантаженість устаткування та регулярні поломки друкарських верстатів. У повідомленні йшлося про те, що «Остров» виявився єдиним виданням, якому відмовили в послугах. Нікому з інших замовників (серед яких газета облдержадміністрації «Жизнь», офіційні видання міських та районних властей області, а також численні рекламно-розважальні вісники) відмовлено в послугах не було, зазначили працівники видання. У листопаді минулого року через технічні причини з газетою відмовилося співпрацювати найбільше в області видавництво «Донетчина».

Такі відмови, особливо напередодні виборів, наштовхують на певні висновки. Найцікавіше в цій ситуації те, що проблеми у видання розпочалися із часу виходу у світ номера, присвяченого розслідуванню обставин «жовтневого кримінального путчу» (так журналісти назвали події в Донецьку 30–31 жовтня, коли мав відбутися з’їзд «Нашої України»). Зрозуміло, що такий матеріал не міг припасти всім до смаку. Газета, очевидно, стала заважати.

Виходить, для того, щоб тиснути, переслідувати або знищити ЗМІ, зовсім не обов’язково насилати на нього податкову, пожежну чи ще якусь іншу перевірку. Можна знайти безліч технічних причин, які стануть на заваді виданню. Нинішня влада дедалі більше вдосконалюється в цьому мистецтві, шукаючи нові методи й дедалі менше прагнучи їх приховати.

(“Без цензури”, №28, 16 липня 2004 р.)

Див. також — “Голос України”, 12 серпня 2004 р

 Поділитися