MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Охоронці правопорядку чи беззаконня?

14.04.2005   

Володимир Бамбула, голова громадської організації "Аме Рома", Володимир Бакай, юрист

24 липня нинішнього року близько 16 години в с. Гельмязів Золотоніського району Черкаської області на центральній вулиці села дільничний інспектор міліції Різник Микола Іванович разом з іншим громадянином (невідомо, працівник міліції чи ні) на ім’я Славік зупинили громадян ромської національності Романенка Василя Аврамовича та його племінника Романенка Георгія Степановича, не пред’явивши їм жодних звинувачень, одразу почали їх бити. Тобто, фізичне насилля застосовував Різник, а його напарник стояв з пістолетом у руці. Погрожуючи зброєю, вони примусили ромів лягти на землю, і в такому стані дільничний інспектор продовжував завдавати удари обом чоловікам у різні частини тіла. Як пояснили Василь та Георгій Романенки, під час побоїв дільничний вимагав від них повернути якісь ікони. Що це за ікони, кому вони належать і чи були вони викрадені, потерпілим ромам не відомо. Через деякий час екзекуцію було закінчено, і "правоохоронці" поїхали геть.

Від завданих побоїв В.А. Романенко відчув різке погіршення здоров’я, і 25 липня о 15 год. 45 хв. був доставлений у Золотоніську ЦРЛ з попереднім діагнозом: проривна виразка. Після встановлення кінцевого діагнозу Василь Аврамович був прооперований і зараз перебуває в палаті інтенсивної терапії (реанімації). Дружина В.А.Романенка Олександра Гаврилівна звернулася в громадську організацію "Аме Рома" з проханням надати правову допомогу та захист від свавілля правоохоронців.

Дружина потерпілого, знаючи що винуватцем того, що сталося, є дільничний М.І. Різник, 25 липня шукала його в службовому приміщенні, проте інспектора там не виявилося, і вона була змушена піти до нього додому. Там його теж не було, і О.Г. Романенко звернулася до дружини дільничного з пропозицією про грошову допомогу на проведення операції, справедливо вважаючи, що хвороба чоловіка різко загострилася через побиття, в результаті чого лікарі змушені робити операцію.

Дружина дільничного інспектора відмовилася надати грошову допомогу і, образивши, прогнала Олександру Гаврилівну.

26 липня між 16 та 17 годинами в с. Гельмязів Золотоніського району, де проживає сестра дружини потерпілого В.А. Романенка — Світлана Олександрівна Кісліченко, на автомобілі приїхали шість працівників міліції, серед яких був і дільничний інспектор М.І. Різник. У грубій, образливій формі вони почали вимагати в господарки різного роду документи, голосно кричали та ображали всіх ромів, погрожували надіти на жінку наручники, відправити її неповнолітніх дітей у міліцію і спалити будинок Кісліченків. Метою цих беззаконних дій і погроз працівників міліції було залякати родичів В.А.Романенка та інших ромів, щоб вони не надіслали скарги у відповідні державні органи на те, що сталося за два дні до цього.

Незважаючи на реальність погроз, потерпілі звернулися по допомогу в нашу громадську організацію. Була проведена перевірка, факти свавілля працівників міліції було задокументовано.

Зокрема, сусідка С.О. Кісліченко, Олександра Федотівна Решотько, за національністю українка, вчитель-пенсіонер, дружина померлого працівника міліції, дала покази, які зафіксовані на аудіоплівці, де підтвердила факт погрози працівників міліції вчинити підпал домоволодіння Світлани Олександрівни разом з усіма ромами, щоб таким чином приховати факт побиття В.А. Романенка. Покази інших учасників, у тому числі і потерпілого, задокументовані письмово та записані на аудіоплівку.

Письмові та інші докази зберігаються в офісі громадської організації "Аме Рома".

Зі слів потерпілих, переслідування дільничним інспектором М.І. Різником тривають довгий час і постійно.

(“Романі Яг”, м. Ужгород, №19, 10 листопада 2004 р.)

 Поділитися