MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відкритий лист асоціації медіа-юристів Львівщини

19.05.2005   
На думку авторів звернення, зміна влади в Україні загалом позитивно позначилася на ситуації зі свободою слова, але відвертим перебільшенням є твердження, ніби проблема свободи слова в Україні є вирішеною. Особливо це стосується регіонів.

Минулий рік став справжнім викликом для засобів масової інформації. Цензура, «темники», адміністративний та фізичний тиск мали своєю метою поставити медіа на коліна, зробити прислужниками правлячого режиму. На щастя, цього зробити не вдалося, і в підсумку незалежні засоби масової інформації відіграли важливу роль у демократичних перетвореннях у нашій країні.

Зміна влади в Україні загалом позитивно позначилася на ситуації зі свободою слова. На сьогоднішній день засоби масової інформації мають більше можливостей працювати вільно та незалежно. Задекларована публічно та поступово впроваджується політика невтручання в роботу медіа з боку владних інстанцій. На центральному рівні припинена злочинна практика «темників» та цензури роботи журналіста.

Разом з тим, відвертим перебільшенням є твердження, ніби проблема свободи слова в Україні є вирішеною. Особливо це стосується регіонів, де місцеві органи влади і надалі хочуть контролювати ЗМІ, впливати на редакційну політику, здійснюючи таким чином тиск на засоби масової інформації. На превеликий жаль, подібні форми «взаємодії» з медіа практикуються у Львові і після помаранчевої революції.

Підтвердженням цьому є ситуація з львівською міською газетою «Ратуша», яку змушували до опублікування матеріалу, наклепницького і компрометуючого за своїм змістом. До честі журналістів та редакції «Ратуші» вони відмовились поширювати замовний матеріал та розповіли громадськості про здійснюваний на них тиск. Як з’ясувалося, вимога опублікувати матеріал надійшла до газети «Ратуша» електронною поштою і супроводжувалася усними вказівками. І хоч відповідний лист-звернення не був підписаним, однак це не знімає відповідальності зі справжніх авторів подання. В зв’язку з цим хочемо нагадати, що «темники» колишньої адміністрації президента теж поширювалися без належного оформлення, підписів, печаток, бланків. Тим не менше уся світова спільнота визнала це явище як безпрецедентну форму цензури та протиправного впливу на засоби масової інформації.

Асоціація медіа-юристів Львівщини – об’єднання юристів провідних львівських ЗМІ та фахівців у галузі права засобів масової інформації, заявляє про неприпустимість втручання у професійну діяльність журналіста. Примушування до поширення певної інформації є порушенням закону, що тягне за собою відповідальність. Хочемотакож нагадати зміст статті 45-1 Закону України «Про інформацію»:

Стаття 45-1. Заборона цензури та заборона втручання в професійну діяльність журналістів і засобів масової інформації з боку органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб

Забороняються втручання у формах, не передбачених законодавством України або договором, укладеним між засновником (співзасновниками) і редакцією засобу масової інформації, у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом інформації, що поширюється, з боку засновників (співзасновників) засобів масової інформації, органів державної влади або органів місцевого самоврядування, посадових осіб цих органів, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно значимої інформації, накладення заборони на показ окремих осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або їх посадових осіб.

Разом із тим, представники Асоціації медіа-юристів Львівщини переконані, що на даний час не потрібно влаштовувати «полювання на відьом». Результатом громадського обговорення проблеми повинен стати механізм, який дозволить запобігати подібним прикрим інцидентам в майбутньому. Адже глибинною причиною виниклого конфлікту навколо газети «Ратуша» є не стільки суб’єктивні фактори, скільки неврегульованість правового статусу державних та комунальних засобів масової інформації.

В зв’язку з цим Асоціація медіа-юристів Львівщини вважає за необхідне започаткувати процес реформування комунального медіа-сектору та пропонує свою юридичну та аналітичну допомогу усім зацікавленим сторонам.

Контактна особа:
Ярослав Жукровський
Заступник Голови Асоціації медіа-юристів Львівщини
e-mail: [email protected] 


 Поділитися