MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ющенко підсилив ЗМІ, програвши суди проти журналістів?

15.06.2005    джерело: www.pravda.com.ua
Директор ІМІ Сергій Таран розповів 6 червня на прес-конференції, про результати моніторингу дотримання свободи слова в Україні при новій владі
Про це директор ІМІ Сергій Таран розповів 6 червня на прес-конференції, презентуючи результати моніторингу дотримання свободи слова в Україні при новій владі.

Зокрема, ІМІ зафіксував суттєвий прогрес у розслідуванні кримінальних справ, пов’язаних із злочинами проти журналістів, насамперед, справу вбивства Гонгадзе.

Водночас Таран констатує, що кількість нових порушень проти ЗМІ та журналістів скоротилася. «Якщо в 2004 році ми фіксували 48 випадків нападів на журналістів, що означає, що минулого року на журналістів нападали майже щотижня, то за п’ять місяців цього року відомо про п’ять нападів на журналістів».

Минулого року лише два із зафіксованих ІМІ фактів нападів по залякуванню журналістів закінчилися судовими процесами проти нападників. Цього року правоохоронні органи, як правило, реагують на звернення журналістів, однак, по цьогорічних справах слідство й досі триває.

Впродовж 2005 року ІМІ не зафіксував жодного факту затримання та арешту журналістів в Україні. Один раз українських журналістів «5 каналу» затримали в Узбекистані. «2004 року ми мали 8 фактів арештів та затримання журналістів в Україні», – сказав Таран.

Щодо політичного та економічного тисків на журналістів, за словами Тарана, минулого року таких випадків було 60, і більша частина з них була пов’язана з виборчою кампанією.

Цього року таких фактів зафіксовано 5, і переважно це пов’язано зі зміною влади в регіонах – примусу до звільнення керівників державних та комунальних медіа і політики нових керівників областей та районів до опозиційної преси.

За словами Тарана, фактів щодо перешкоджання журналісту здійснювати професійний обов’язок за минулий рік було 52 випадки (у 2003 – було 27 випадків), зокрема 29 з них – це відмова в акредитації, а також факти перешкоджання розповсюдженню газети або виходу її конкретного випуску з небажаною владі інформацією.

У 2005 році зафіксовано 9 фактів перешкоджання діяльності, однак ці випадки були не виявом цензури, а через «технічні причини».

За словами Тарана, в 2004 році до ЗМІ та журналістів було подано 19 позовів, 11 з них від політиків та високопосадовців. З 5-ти цьогорічних позовів лише один був поданий державним органом, а саме податковою міліцією Дзержинського району Харкова проти газети «П’ятниця».

ІМІ також відзначає нову тенденцію, що журналісти та ЗМІ виграють справи на свою користь. Як приклад, було наведено дві справи, які програв президент Ющенко – до газети «7 днів» та колишнього прес-секретаря Януковича Ганни Герман, а також справа генпрокуратури проти «НТН» та суд проти рівненської газети, який програв губернатор області Червоній.

Проблемою нової влади стосовно до ЗМІ Таран назвав відсутність належного реагування на критичні виступи журналістів, брак фахових коментарів щодо суспільно важливих проблем в Україні.

 Поділитися