MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Про створення постійно діючих мобільних груп з моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ

09.02.2006   
Наказ МВС

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

 

 

 

НАКАЗ

 

08.07.2005   м. Київ  №536

Про створення постійно діючих мобільних груп

з моніторингу дотримання конституційних прав

і свобод людини та громадянина в діяльності

органів внутрішніх справ та затвердження

Положення про ці групи

На виконання Закону України „Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”, з метою підвищення ефективності, участі громадськості в здійсненні контролю за дотриманням законності, створення умов для демократизації та прозорості в діяльності органів внутрішніх справ, попередження і недопущення порушень конституційних прав і свобод людини та громадянина, захисту їх законних інтересів, а також активізації участі України в процесах європейської інтеграції:

НАКАЗУЮ:

1. Ректорам вищих навчальних закладів МВС України: 

1.1 Створити на базі підпорядкованих навчальних закладів постійно діючі мобільні групи з моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ (далі – мобільні групи) з розрахунку по одній групі на закріплену область чи залізницю згідно з розподілом (додається).

1.2. Включити до складу мобільних груп фахівців з числа працівників постійного складу, які мають досвід практичної та наукової роботи у сфері дотримання конституційних прів і свобод людини та громадянина, захисту їх законних інтересів.

1.3 За результатами моніторингу та аналізу виявлених порушень організувати розроблення науково-обґрунтованих методичних рекомендацій для органів і підрозділів внутріїпніх справ з питань недопущення порушень законності та конституційних прав і свобод людини та громадянина в їх діяльності.

2. Затвердити Положення про постійно діючі мобільні групи з моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ (додається).

3. Помічникам Міністра (представникам у ГУМВС, УМВС, УМВСТ):

3.1. Очолити створені мобільні групи та забезпечити залучення до роботи кожної з них по два представники громадських організацій правозахисної спрямованості, зареєстрованих у встановленому порядку.

3.2.  Забезпечити  безумовне  виконання  вимог  законодавчих  та нормативно-правових актів МВС України з питань дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина, законність дій членів мобільних груп, нерозголошення отриманих під час моніторингу відомостей, що становлять таємницю  слідства,  проведення  службових  розслідувань  за  виявленими фактами порушень конституційних прав і свобод людини та громадянина, усунення причин та умов, що їм сприяли.

3.3.  Організувати  опрацювання  та  аналіз  результатів  проведення моніторингів  і  службових  розслідувань  за  виявленими  порушеннями, відповідне  реагування  та  своєчасне,  повне,  достовірне  інформування керівництва МВС України. 

3.4.  За результатами аналізу даних про оперативно-службову діяльність органів  і  підрозділів  внутрішніх справ України  визначати  необхідність проведення моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та тромадянина в діяльності зазначених органів і підрозділів. Конкретні терміни їх проведення погоджувати з ректорами вищих навчальних закладів МВС України.

4. Начальникам структурних підрозділів центрального апарату Міністерства ГУМВС,УМВС, УМВСТ забезпечити використання в подальшій роботі розроблених за результатами моніторингу методичних рекомендацій для органів і підрозділів внутрішніх справ з питань недопущення порушень законності та конституційних прав і свобод людини та громадянина в їх ДІЯЛЬНОСТІ.

5. Вважати таким, що втратив чинність, наказ МВС України від17.03.2004 №286.

6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра генерал-лейтенанта міліції Вербенського М.Г. 

7. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх.

Міністр    Ю.В. Луценко


 

Додаток

до наказу МВС України

08.07.2005 №  536

 

 

РОЗПОДІЛ

областей та транспортних магістралей длія проведення

моніторингу дотримання конституційних прав і свобод

людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ

1. Національна академія внутрішніх справ України 

(місто Київ, Київська, Житомирська, Хмельницька, Чернігівська області, ЛУ на Південно-Західній залізниці). 

2. Національний університет внутрішніх справ

(Харківська, Полтавська, Сумська області, ЛУ на Південній залізййііі).

З.Луганська академія внутрішніх справ (Луганська область).

4. Юридична академія МВС

(Дніпропетровська , Черкаська області, ЛУ на Придніпровській залізниці)

5. Донецький юридичний інститут 

(Донецька область, ЛУ на Донецькій залізниці).

6. Кримський юридичний інститут НУВС

(Автономна Республіка Крим, місто Севастополь). 

7. Прикарпатський юридичний інститут МВС

(Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Чернівецька області).

8. Львівський юридичний інститут МВС 

(Львівська, Волинська, Рівненська області, ЛУ на Львівській залізниці).

9. Одеський юридичний інститут НУВС 

(Одеська, Вінницька області, ЛУ на Одеській залізниці).

10. Запорізький юридичний інститут (Запорізька область). 

11.Херсонський юридичний інститут НУВС 

(Херсонська, Миколаївська області). 

12. Кіровоградський юридичний інститут НУВС

(Кіровоградська область). 

 

 

 

 

 

Керівник Апарату Міністра       В.І. Шаповал


 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ МВС України

08 07.2005 №536

ПОЛОЖЕННЯ

про постійно діючі мобільні групи з моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ

  1.  Це  Положення  визначає  завдання,  порядок  роботи,  склад  та

повноваження постійно діючих мобільних груп з моніторингу дотримання

конституційних  прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів

внутрішніх справ.

2.  Постійно   діюча  мобільна група з  моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ (далі - мобільна група) є групою працівників міліції та залучених за згодою представників громадських організацій правозахисної спрямованості, зареєстрованих у встановленому порядку (далі - представники громадських організацій), яка здійснює моніторинги в міськрайлінорганах внутрішніх справ головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях, місті Севастополі та на транспорті (далі -ГУМВС, УМВС, УМВСТ).

3. Робота мобільних груп базується на принципах законності, гуманізму, об’єктивності,  неупередженості  та  невтручання  в  оперативно-службову діяльність   органів  внутрішніх  справ професіоналізму,  доступності для широких верств громадськості та засобів масової інформації. 

4.  Керівниками груп є помічники Міністра (представники в ГУМВС,

УМВС, УМВСТ).

5.  Мобільні групи не є контролюючим органом, а висновки, які містяться у моніторингових звітах, носять рекомендаційний характер та повинні враховуватися в подальшій роботі з удосконалення діяльності органів внутрішніх справ України.

6.  У своїй діяльності члени мобільних груп керуються міжнародними документами з  прав людини, ратифікованими Україною, у тому числі Європейською  конвенцією про захист прав і  основних свобод людини, Конвенцією ООН про попередження тортур та Європейською Конвенцією про попередження тортур, Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно – правовими актами МВС України. 

7. Основними завданнями мобільної групи є:

7.1. Вивчення проблем  дотримання (порушення) конституційних прав і свобод людини та, громадянина працівниками органів внутрішніх справ у їх оперативно – службовій діяльності.

7.2.  Підвищення ефективності участі громадян у здійсненні цивільного контролю  над  правоохоронними  органами,  прискорення,  процесів упровадження принципів демократії, гласності та прозорості в діяльності  органів внутрішніх справ.

7.3.  Вивчення  причин   та  умов,  що  сприяють  порушенням конституційних прав і свобод людини та громадянина працівниками органів внутрішніх справ.

7.4. Вивчення умов праці, стану соціальної захищеності, дотримання  конституційних прав і свобод працівників органів внутрішніх справ. 

7.5. Інформування керівництва МВС України, ГУМВС, УМВС, УМВСТ,  охоплених моніторингом, про його результати та виявлені порушення. 

7.6.  Розроблення  рекомендацій  для  органів  внутрішніх  справ, спрямованих на недопущення правопорушень у їх подальшій оперативно-службовій діяльності. 

7.7. Доведення результатів моніторингу до відома громадськості через засоби масової інформації. 

8.Члени мобільної групи мають такі повноваження:

8.1.  Входити на територію та до приміщень органів і підрозділів внутрішніх справ.

8.2.  Оглядати  територію  та  приміщення  органів  чи  підрозділів внутрішніх справ, місця тримання затриманих, доставлених та взятих під варту в адміністративному порядку осіб, приміщення чергових частин.

8.3.  Проводити бесіди із затриманими, доставленими та особами, які піддані адміністративному арешту, з метою встановлення порушень відносно них з боку працівників органів внутрішніх справ.

8.4.  З  письмового дозволу слідчого, органу дізнання або суду, у провадженні  яких  знаходяться  кримінальні  справи,  спілкуватися  із затриманими, доставленими та взятими під варту в порядку кримінально-процесуального законодавства особами з метою виявлення порушень норм поводження з ними, процесуальних строків і підстав затримання, доставлення та взяття під варту, інформування останніх про їх права як затриманих, доставлених або взятих під варту, а також інших прав, які передбачені міжнародно-правовими актами у сфері захисту прав людини, Конституцією та іншими нормативно – правовими актами України.

8.5. Знайомитися з матеріалами журналу реєстрації заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, журналу реєстрації інформації про злочини та інші події, що надійшла по телефонній лінії чи за допомогою інших засобів зв’язку, журналу обліку матеріалів, на підставі яких відмовлено в порушенні кримінальної справи, журналу обліку інформації, що не містить явних  ознак  злочину,  журналу  обліку  матеріалів  про  адміністративні правопорушення, книги обліку осіб, доставлених до міськрайліноргану.

8.6.  У встановленому порядку запитувати й отримувати від органів внутрішніх справ інформацію та інші матеріали і документи з питань, що належать до  їхньої компетенції, дотримуючись  вимог щодо збереження державної та службової таємниці.

8.7. Проводити зустрічі та бесіди з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ з питань їх соціального захисту, умов праці та проблем дотримання працівниками міліції конституційних прав і свобод людини та громадянина.  

8.8. Вивчати громадську думку населення на території адміністративного обслуговування органу внутрішніх справ щодо дотримання працівниками міліції конституційних прав і свобод людини та громадянина.

Повноваження, передбачені підпунктами 8.2 — 8.5 Положення, члени мобільної групи здійснюють лише в присутності керівника органу чи підрозділу внутрішніх справ або особи, яка виконує його обов’язки. Не допускається проведення заходів, передбачених зазначеними підпунктами, у нічний час.

Керівник Апарату Міністра    В.І. Шаповал

 

 

 Поділитися