MENU

Подібні статті

Білорусь: Колесникову та Знака засудили до 11 та 10 років колонії2 вересня – головне за деньОприлюднена нова доповідь Генсекретаря ООН про порушення прав людини у КримуБілорусь: Колесниковій та Знаку загрожує 12 років позбавлення воліБілорусь: Верховний суд ліквідував Білоруську асоціацію журналістів27 серпня – головне за деньБілорусь: ПЦ «Весна» безоплатно допоможе жертвам тортур у рамках універсальної юрисдикціїБілорусь: Слідчий комітет не знайшов порушень у діях силовиківЛакмусовий папірець правозахисту. Як Україні не стати Білоруссю?Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання. Огляд № 48 Найважливіші законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 10.08.2020 ‒ 01.09.2020 Білорусь: «Ми не припинимо своєї правозахисної діяльності». Заява ПЦ «Весна»2 липня – головне за день Режим Лукашенка заохочував силовиків порушувати закон – Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі7 квітня – головне за деньВ ООН розслідуватимуть події у БілорусіБілорусь: Правозахисники заявили про нечувані знущання влади з жінокКрим: Обшуки в домах мусульман і нові затриманняЗупинити поліцейське насильство і масове порушення фундаментальних прав людиниКрим: Найбільш жорстокі тортури щодо ув’язнених застосовують співробітники ФСБРФ: Трьох кримчан засудили до тривалих строків позбавлення волі

МВС вводить у дію українське «правило Міранди»

26.04.2006
Юрій Чумак, ХПГ

З метою забезпечення дотримання прав та свобод громадян, які затримуються працівниками органів внутрішніх справ з підозрою у скоєнні злочину чи адміністративного правопорушення, у Міністерстві внутрішніх справ України розроблено та надіслано для виконання у підпорядковані підрозділи перелік основних прав, які повинні зачитуватися працівниками міліції безпосередньо на місці затримання осіб.

Віднині, у разі затримання особи за підозрою у скоєнні злочину, безпосередньо на місці затримання працівник міліції повинен їй повідомити:

·  Ви затримані за підозрою у вчиненні злочину…

·  Згідно з Конституцією України та чинним законодавством Ви маєте право на захист.

·  Ви є вільним у виборі захисника, маєте право на побачення з ним, до першого допиту.

·  Ви маєте право у будь-який час оскаржити у суді своє затримання; вимагати перевірки судом чи прокурором правомірності затримання.

·  Ви маєте право знати у чому ви підозрюєтеся, подавати докази, заявляти клопотання і відводи.

·  Ви маєте право давати показання або відмовитися давати показання.

При адміністративному затриманні особи безпосередньо на місці затримання працівник міліції повинен їй повідомити:

·  Ви затримані у зв’язку із вчиненням адміністративного правопорушення…

·  Згідно з Конституцією України та чинним законодавством Ви маєте право на захист.

·  Ви маєте право захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника.

·  Ви маєте право у будь-який час оскаржити у суді своє затримання.

·  Ви маєте право знати мотиви затримання.

·  Ви маєте право давати пояснення.

Згідно з вказівкою Міністра, упродовж найближчого часу керівники органів внутрішніх справ повинні організувати вивчення вказаних вимог працівниками міліції, а також контролювати їх неухильне виконання.

Нагадаю, що у липні 2005 року Президент України Віктор Ющенко доручив Міністерству внутрішніх справ навчити своїх працівників правилам спілкування з громадянами, згідно з міжнародними стандартами.

В багатьох країнах існує правило, засноване на тому, що карне судочинство забезпечує обвинувачуваному право на захист, і він може давати показання тільки в присутності адвоката.

В Америці є правило «Міранди», назване за прецедентом у справі Ернесто Міранди, якому поліція не роз’яснила, що він може не давати показання, а дані ним показання можуть бути використані проти нього в суді. Це сталося у 1966 році. Позивач домігся скасування Верховним судом США вироку, винесеного на підставі добровільного визнання, зробленого в ході багатогодинного допиту.

У такий спосіб і ввійшло в правову культуру США знамените «правило Міранди», відповідно до якого поліцейські при арешті підозрюваних зобов’язані повідомляти їм про  їхні права. Якщо при затримці не було вимовлене традиційне формулювання «ви маєте право зберігати мовчання», цей недогляд може стати основою для виправдання злочинця.

В нашій країні ця норма поки що вводиться внутрішніми інструкціями МВС і приписів законів, за яких, при недотриманні працівниками міліції українського «правила Міранди» підозрюваний отримав би відповідне пом’якшення, ще не існує.

 

 Поділитися