MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

За час російської окупації у Криму були зафіксовані 24 випадки переслідування дітейОкупанти використовують дітей та АЕС як щит від українського контрнаступу — підсумки тижняДев’ять тисяч скарг на суддів: коли запрацює Служба дисциплінарних інспекторів при Вищій раді правосуддя?‘Евакуація’ здорового глузду: росіяни планують вивозити працівників ЗАЕС і відправляють дітей ‘на оздоровлення’РФ порушує права українських дітей на ідентичність та возз’єднання з сім’єюДо Білорусі планують вивезти понад тисячу українських дітей ‘на оздоровлення’РФ планує вивезти 26 тисяч українських дітей ‘на відпочинок’Як підходили до евакуації дітей інші країни?‘Не лякай дітей, зніми автомат’ Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОПорятунок дітей, викрадення співробітників АЕС, вербування ‘Вагнером’ українців — підсумки тижняРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Російські спецслужби залучають українських дітей до фейкових мінувань — СБУ‘Росіяни стріляли абикуди, зруйнували інтернат для дітей’ ‘Дітей з реанімації на апаратах спускали до підвалу’ Дорослі діти й діти дорослих: Кабмін затвердив механізм примусової евакуації дітей із зон бойових дійУряд РФ координує вивезення українських дітей — Conflict ObservatoryКраїна фейків: росіяни вигадують новини про ‘продаж’ українських дітей для надання інтимних послуг та ‘беруть у полон’ українських військових Росія порушує фундаментальні права українських дітей — ООН

Права безпритульних дітей в Україні - хто їх захищає?

02.06.2006    джерело: www.radiosvoboda.ua
Нині в державі понад 200 000 бездомних, безпритульних і позбавлених батьківської опіки дітей.

Держава намагається вирішити цю проблему за допомогою інтернатів, притулків і дитячих будинків. Але, як засвідчує практика, після виходу з інтернатів, половина випускників потрапляють у місця позбавлення волі; половина дівчат – відмовляються в пологових будинках від своїх дітей. 20% після закінчення інтернатів стають бомжами і 15% намагаються покінчити життя самогубством.  Розвинені європейські країни вже давно відмовилися від подібних дитячих закладів, і намагаються довести згубність цієї практики українцям. Зокрема, норвежці вже не один рік працюють з українською Міжнародною благодійною організацією Служба порятунку дітей, котра за 5 років існування допомогла знайти родину не одній дитині.

Вже кілька місяців як 13-річний Сашко втік з дому. Покинув родину, брата, з яким набридло з’ясовувати стосунки, сів на електричку і за кілька годин вже був у Києві. Жив на вокзалах, харчувався з того, що випрошував у людей. Жебрацьке життя підлітка зупинили працівники Служби порятунку дітей, яким вдалося переконати хлопця відвідати їхній Центр соціально-психологічної реабілітації:

Сашко: - Перший день я не хотів сюди приїздити. Плакав. Казав, що я втечу.

- Але за кілька днів бажання втікати зникло. Причина:

Сашко: - Тута нормальні вихователі, добрі дуже, які люблять дітей. А найбільше я люблю на роликах кататись...

Утім до деяких правил перебування у Центрі хлопчині звикати не легко. Найважче, каже Сашко, відмовитися від цигарок і випивки. Нещодавно вихователі побачили, як він, сховавшись за кущем, прикурює... – що сталося потім, довідатись мені так і не вдалося – почався урок. А прогулювати їх у Центрі не прийнято.

Не прийнято в центрі також і красти... Хоча, як каже співробітниця Служби порятунку дітей Олена Моргун – дітям з вулиці це дається не так легко:

Олена Моргун: - Крадіжки для дітей, які проживали на вулиці, для них це – норма. Але ми говоримо: ти у нас в Центрі і ми хочемо тобі допомогти. І ми хочемо, щоб твоє майбутнє було гарним.

І дитина вже починає думати, починає довіряти, що ми не байдужі до її майбутнього. Хоча не всім дітям легко своє майбутнє уявити.

Вони живуть одним днем. У них зміст усього – здобути поїсти і десь переночувати, і потреба в безпеці.

Найулюбленіше місце дітей в Центрі – кухня. Саме там найчастіше пропадають новоприбулі, для яких найсмачнішими здаються:

1-а дитина: - Манна каша.

2-а дитина: - Борщ люблю червоний із сметаною, і картопляне пюре з салатом.

3-а дитина: - Солодке – печиво, цукерки.

В Службі порятунку дітей діють кілька Центрів, - сім’ї, екстреної допомоги, медико-соціальної допомоги, соціально-психологічної реабілітації. Є також і Соціальний гуртожиток, де можуть певний час перебувати підлітки старше 16 років.

Хоча головна мета Служби, за словами її президента Миколи Кулеби – повернути дитину в сім’ю:

Микола Кулеба: - Ми ці центри відкриваємо не з метою створити дитячий будинок, щоб створити

прекрасні умови і сказати: “Діти, тут будь-ласка живіть і будьте щасливі. Ні. Все це зроблено з єдиною метою – довести дитину до сім’ї.

Тому центральний центр – це Центр сім’ї, де ми шукаємо сім’ї, які хотіли б взяти дитину. Також працюємо із сім’ями, з яких втекли діти. Можливо, цій сім’ї потрібна допомога.

Тому що дуже просто – позбавили батьківських прав і кинули дитину в інтернат.

Відомо, що найкращий спосіб зробити дітей хорошими - зробити їх щасливими. Наразі ж Служба порятунку дітей спроможна зробити щасливими лише окремих дітлахів. Хоча їхня мета і їхні мрії – значно далекосяжніші:

Микола Кулеба: -Коли ми бачимо щасливу дитину, яка жила на вулиці, і сьогодні проживає в сім’ї, і вона стабільна – це найбільший наш успіх. Але якщо нам в майбутньому вдасться змінити ставлення до дітей в Україні, і налагодити цю систему, яка б працювала по всій Україні, ми були б щасливі, і це – наша мета.

Досвід засвідчив, що дитинство часто тримає в своїх слабких пальцях істину, яку не можуть втримати люди мужнішими руками. Головне, - каже президент Служби порятунку дітей Микола Кулеба, аби ця істина не була спотворена дорослою байдужістю і формальною опікою держави.

МБО «Служба порятунку дітей», 03187, м. Київ, вул. Теремківська, 9, тел. 526-92-17, 466-93-45 тел./факс 526-96-96, e-mail : [email protected]

 Поділитися