MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Дослідження про дотримання прав людини та основних свобод, гарантованих Конституцією України, в Кривбасі, визначення їх причин та можливих наслідків для країни

19.09.2006   
Криворізьке міське громадське об’єднання «Наша Правда» реалізовує кілька проектів, заснованих на реаліях порушення прав людини та основних свобод громадян, що мають місце в Кривбасі та місті Кривий Ріг.

Криворізьке міське громадське об’єднання «Наша Правда» була зареєстрована як юридична особа восени 2005 року. КМГО «Наша Правда» була створена на базі криворізьких громадських правозахисних організацій «Земля і воля», «Салогуба за грати», «Акціонери ВАТ КАТП 14100», та інших, які є легалізовані шляхом увідомлення. Легалізація шляхом реєстрації як юридичної особи була викликана необхідністю пред’являти позови в судах та мати рахунки в банках для накопичення коштів для реалізації своїх програм.

Основною метою діяльності Об’єднання є боротьба з корупцією, захист конституційних прав громадян та захист прав людини, захист майнових та немайнових прав громадян від незаконних дій органів держави та органів місцевого самоврядування, боротьба за дотримання вимог законодавства органами дізнання, слідства, прокуратури та суду, сприяти отриманню рівних можливостей для захисту свої прав всіма громадянами, незалежно від майнового стану, положення в суспільстві, раси, національності, віросповідання, захист прав представників національних меншин, мігрантів та апатридів, формування в жителів вимогливості для запобігання шкоди безпечному довкіллю, для отримання своєї частки від державного майна, для запобігання приватизації державного та комунального майна, для формування самосвідомості жителів регіону як рівноправного суб’єкту адміністративного устрою держави, для захисту прав в міжнародних інституціях.

Об’єднання реалізовує кілька проектів, заснованих на реаліях порушення прав людини та основних свобод громадян, що мають місце в Кривбасі та місті Кривий Ріг. В даному дослідженні вони згруповані по таким категоріям:

Геноцид у відношенні циганської громади у місті Кривий Ріг.

Циганська громада у місті Кривий Ріг нараховує близько 5000 чоловік. Більш точних даних щодо чисельності не має можливості встановити, так як значний відсоток циган не має паспортів або українського громадянства.

1.1.   Відсутність паспортів або громадянства  широко експлуатується корумпованим складом правоохоронних органів. Так, значна кількість циган не має можливості отримати доступ до соціальної допомоги, що гарантована статтями 24 та 46 Конституції України.

Наприклад, сім’я Стойка Василиси Георгіївни та Стойка Михайла Георгійовича, що проживають за адресою50054 Кривий Ріг вул. Улітіна 24, мають паспорти зразка 1976 року. В свій час вони втекли через вороже ставлення молдавського населення в Україну до своїх родичів. Після втечі їхні будівлі були знищені. З листопада 2001 року вони постійно проживають у власному будинку в місті Кривий Ріг. Але вони не мають можливості користуватися жодними правами громадян України через відсутність українського паспорту. КМГО «Наша Правда» допомогло їм скласти позов до суду з метою визнати факт проживання їх в Україні більше 5 років і готове сприяти отриманню українського громадянства, але заяви залишаються без розгляду в Довгинцівському районному суді. Через відсутність паспорту немає можливості оформити довіреність на право ведення справ у суді. Від загрози бути депортованими сім’я Стойків відкупляється від правоохоронців.

Савицька Степанида Петрівна, багатодітна мати, 25 травня 1943 року народження, що проживає 50054 Кривий Ріг вул. Червонопресненська 7, має право на отримання пенсії за віком згідно статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та надбавку згідно із Законом України  «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Необхідно відновити документи її трудового стажу в колгоспі «Перемога» м. Апостолове весною 1958 року та документи на її дітей.

Павленко Олександр, що проживає 50054 Кривий Ріг вул. Павлоградська 43 – сирота, інвалід з розумовими вадами, проживає в циганській сім’ї і догляд за ним здійснює Андрейченко Тамара Іванівна. Через відмову місцевої влади у наданні паспорта Павленку Олександру немає можливості отримати пенсію по інвалідності, а Андрейченко Т.І. не зможе отримати статус соціального працівника. Павленко О. страждає провалами пам’яті і не може назвати місця, де його утримують за бродяжництво, яке в дійсності він не здійснює. Таке його становище використовують працівники міліції для розміщення в розподільники – гроші, які виділяються на його утримання, привласнюються міліціонерами. Так, 10 жовтня 2005 року він був насильно забраний з дому як свідок вбивства, але в зв’язку з тим, що він не міг дати свідчення через психічні вади, він утримувався один місяць в Довгинцівському розподільнику, потім його здали в оренду в якийсь інший розподільник (Павленко не може згадати, а ми не можемо встановити, так як навіть факт утримання його в Довгинцівському розподільнику влада спочатку відкидала). Ми вимагаємо видати паспорт Павленку О., але влада відмовляє так як ми не є законними представниками інваліда.

1.2. Влада використовує безправне становище, а також значну криміналізованість циган, особливо в наркобізнесі для вимагання грошей на власні потреби міліціонерів. Циган затримують без всякого приводу і відпускають лише після викупу. Інцидент від 05.01.2006 особливо показовий. Для збору грошей двічі на рік в район компактного проживання циган «Шанхай» заїжджає наряд міліції і забирає 30 – 50 осіб циганської національності, яких доставляють в Довгинцівський райвідділ міліції і відпускають лише після того, як вони сплачують 50 гривень або за них приносять викуп родичі. З метою зібрати гроші на свято Різдва 05.01.2006 група міліціонерів під керівництвом лейтенанта Горбунова забирала циган, в тому числі і з домівок, і з допомогою знятого з маршруту № 265 мікроавтобуса доставила близько 30 осіб, в тому числі і вагітну жінку та 16 річного хлопця. Після дзвінків активістів КМГО «Наша правда» в Дніпропетровське обласне управління МВС, в Міністерство Внутрішніх Справ, в Службу Безпеки України та відповідні управління та відділи, в Генеральну Прокуратуру та відповідні прокуратури області та міста у справу втрутився особисто начальник Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області полковник міліції Білоусов О.І. та розпустив затриманих. Частина все-таки сплатила викуп. По справі подавалися скарги в прокуратуру області – займався особисто перший заступник прокурора області Йожеф Орос, завідуючий громадської приймальні Президента України в Дніпропетровській області Ю.Тронза. Відповідь красномовна – затримані були під час відпрацювання оперативно розшукового заходу по факту грабежу в іншому районі чоловіками вірменської національності.

1.3. Брати Едуард і Радик Савицькі, що були свідками вбивства, були насильно забрані з дому і їх протримали 3 доби в Довгинцівському райвідділі, де їх били, відібрали гроші і тримали весь час без їжі. Брати Савицькі неграмотні, їх свідчення вони не могли підписати та прочитати. Пізніше слідчий Довгинцівської прокуратури намагався відпрацювати версію, що це вони вбили брата, потім хотів змусити їх впізнати в невідомому бомжі – «підсніжнику» вбивцю з метою закриття справи. Лише присутність голови КМГО «Наша Правда» Руденка А.П., допущеного постановою слідчого в якості представника потерпілих від злочину, дозволила не допустити фальсифікації кримінальної справи. Прокурор Довгинцівського району Леонова Т.І. заперечує факт незаконного затримання свідків, при цьому вона не може пояснити, звідки в справі є свідчення. Факт їх затримання підтверджується довідкою про затримання свідка Павленка О., який не міг дати свідчення без присутності психолога.

1.4. Прокуратура Довгинцівського району (прокурор Леонова Т.І.) відмовляється порушити кримінальну справу по статтям 442 КК України «Геноцид» та 115 ч.2 «Умисне убивство малолітньої дитини» по факту умисного убивства 12 річного циганського хлопчика Андрейченка Діми 09 жовтня 2005 року № справи 57059052 – справа порушена по статті 115 ч.1, яка передбачає меншу відповідальність. Прокуратура зробила все можливе, щоб не знайти убивцю.

Вбивство було вчинено на очах більше 100 чоловік. Вбивця вчинив злочин на ґрунті ненависті до циган. Причин для прискіпування до сім’ї циган, що їхали на підводі, у вбивці та його супутників не було. Брати вбитого завадили здійснити другий постріл і пістолетом вибили вбивці зуби. Слідчі не обгородили місце злочину, не залучили кінолога, не зняли відбитків слідів велосипедів, слідів підошов. До ранку свідків – циган возили по полям з метою пошуку поля, звідки вони могли вкрасти кукурудзу – в дійсності, всі поля були скошені і охорона знята.

Міліція дала об’яву, що за інформацію про убивцю гарантується грошова винагорода. В дійсності – коштів немає. КМГО «Наша Правда» збирає фонд для винагороди. КМГО «Наша правда» планує через суди, можливо і європейський, стягнути з України відшкодування на користь сім’ї вбитого.

1.5 По вулиці Благоєва 14 у місті Кривий Ріг проживала циганська сім’я. Після смерті Василенко Євдокії Леонтівни 26.03.2005 року правонаслідниками на спадщину (будинок та земельна ділянка за вказаною адресою – документально оформлені) стали діти Василенко Нукі Семенович 16.07.1990 р. н. – неповнолітній та Маковецький Януш Семенович – інвалід, що стоїть на обліку ПНД. Сусід Шумілов С.І. оформив земельну ділянку на свою сім’ю – рішення Криворізької міської ради №2595 від 22.12.2004. В даний момент він забирає собі будівельні матеріали та руйнує хату. Прокуратура Довгинцівського району відмовляється відреагувати в інтересах осіб, які потребують захисту, дозволяє подіям розвиватися так, що коли не залишиться слідів від хати, то не буде предмету прокурорського реагування.

1.6. В сім’ї Савицьких внаслідок неправильно встановленого діагнозу помер трирічний Сердюченко Руслан. Проблема медичного обслуговування циганської громади стоїть досить гостро. При вчасно наданій кваліфікованій допомозі хлопчик міг би залишитися живим – він помер від простуди, а лікували проти корі. У сім’ї не було коштів на лікування, а також на поховання. КМГО «Наша Правда» надало фінансову допомогу на поховання.

1.7. Невстановлені особи наругалися над могилами циганських хлопчиків Андрейченко Діми та Сердюченка Руслана. Прокуратура і міліція донині не порушили кримінальної справи.

2) Порушення свободи релігії та віросповідання.

2.1. Ряд газет – «Наш криминал», «Кривой Рог вечерний», «Металург» опублікували статті фашистського спрямування направлені проти громади свідків Єгови. В цих статтях свідки Єгови звинувачуються в катуванні дітей, в поклонінні дияволу та інших негараздах. Інформація подається з посиланням на прокуратуру Жовтневого району. СБУ відмовилось порушити кримінальну справу по факту розпалювання міжрелігійної ворожнечі. КМГО «Наша Правда» планує подати позов до Лакшмі Міттала – власника газети «Металург».

3) Порушення права на мирні зібрання.

3.1. Правоохоронні органи – міліція, СБУ збирають інформацію щодо учасників антикорупційних акцій. При цьому, міліція та відділ місцевої політики виконкому Криворізької міської ради стверджують, що збирати інформацію про активістів правозахисних організацій та передавати до СБУ відомості про зареєстровані організації та плани цих організацій їх зобов’язує Криворізький міський відділ СБУ. Відділ СБУ виправдовується, що це здійснюється виключно в інтересах безпеки членів цих організацій.

3.2. Криворізькі органи міліції та СБУ не реагують на погрози активістам правозахисних організацій. По фактам побиття активістів КМГПО «Земля і воля», КМГО «Наша правда», та громадянської мережі «Опора» особами в уніформі під час екологічних акцій прокуратура та міліція відмовляються порушити кримінальну справу.

3.3. Під час антикорупційного пікету Центрально – Міського районного суду відповідальні працівники Центрально – Міського РВ Бабаліч та Ченшов намагалися розігнати пікет, притягнути організаторів до адміністративної відповідальності, перед камерами цинічно заявляли, що вимагають мільйон доларів. Прокуратура міста відмовилась порушити справу по факту перешкоджання зареєстрованому мирному зібранню. Керівництво Криворізького міського управління УМВС України у Дніпропетровській області відмовилося притягнути до дисциплінарної відповідальності порушників.

4) Право на доступ до інформації.

4.1. Виконком Криворізької міської ради та Криворізьке міське управління земельних ресурсів приховують інформацію про розподіл комунальних земель та їх цільове використання.

4.1.1. Високопоставлений міський чиновник Гарасюк А.Д. та колишній прокурор міста Кравець В.Р. безоплатно отримали від Криворізької міської ради надлишок земель понад законну норму 0,1 га для розміщення присадибної ділянки. Надлишок був оформлений як земля для будівництва дач в історичному центрі міста в 200 метрах від прокуратури Центрально – міського району та від прокуратури міста Кривій Ріг.

4.1.2. Громадянину Сутурміну за адресою вул. Толстого 47, м. Кривий Ріг безоплатно надано надлишок для ведення селянського сільського господарства. Крім того, він самовільно захопив землю біля газорозподільної станції та на один метр захопив землі загального громадського користування. Через кумовство Сутурміна з одним із заступників міського голови Виконком Криворізької міської ради та управління земельних ресурсів відмовляються надати інформацію про підстави для таких подарунків. Самозахоплену ділянку Сутурмін обніс залізобетонним парканом та цегельною огорожою. В середині «латифундії» бродять свині, для опалення парника Сутурмін незаконно через гнучкий шланг відбирає газ.

4.1.3. Криворізьке міське управління земельних ресурсів відмовляється надати інформацію про обставини видачі підробленого акту на ім’я Бурова, який на підставі цього акту вкрав шмат землі у покійного Кравченка.

КМГО «Наша Правда» розподілило десять тон гуманітарної допомоги, наданої кандидатом на міського голову, влаштовує на роботу через служби зайнятості циган, які бажають працювати; надає соціальну допомогу –складаємо заяви на матеріальну допомогу, роз’яснюємо права циган, як громадян України так і негромадян, залучили значну кількість циган до участі у виборах, одного цигана ПП «Могутня Україна» включила в списки кандидатів в депутати криворізької міської ради, збираємо підписи за надання циганській мові статусу регіональної, є проект створення хати – читальні в циганському кварталі на базі якої волонтери будуть вчити української мови дорослих циган, що не вміють читати та писати, добиваємося забезпечення паспортами всіх дорослих циган – громадян України, забезпечення їх довідками про присвоєння ідентифікаційних кодів; допомога в отриманні громадянства України циганам, які мають на це право; допомога в отриманні свідоцтв про народження циганчатам, які в дійсності існують, але факт їх народження не зареєстрований; допомога матерям циганкам в отриманні належної їм допомоги від держави в зв’язку з народженням дітей; надання кваліфікованої юридичної допомоги при проблемах з правоохоронними органами та при вирішенні цивільних питань. КМГО «Наша Правда» розробило бізнес план створення комунального підприємства, де будуть працевлаштовані цигани – це підприємство буде випускати екологічно чисті паливні брикети із сухих дерев, бур’янів, макулатури, очерету, які збирають і на конях доставляють на переробну фабрику цигани. 

Голова об’єднання Руденко А.П. 

13 серпня 2006 р.

 

 Поділитися