MENU

Книгарню у Києві захищають на барикадах

07.11.2007
Георгій Кобзар

У ці хвилини в Києві, на Хрещатику, 44 (магазин «Знання») проходить акція протесту проти виселення Київською міською владою «останнього могіканина» книжкових столичних книгарень – магазину «Знання».

В якості учасників акції були анонсовані: Олесь Доній, Юрко Покальчук, Олександр Афонін, Сергій Пантюк, Андрій Кокотюха, Дмитро Лазуткін, Лірник Сашко, Лесь Ульяненко, Владік Волочай, Вікторія Черняхівська, Ірина Цілик, Роман Скиба, Олесь Корж, Іван Андрусяк, Едуард Драч, Сашко Музика, Володимир Цибулько, Володимир Пироженко, Леся Рой, брати Капранови та інші.

Нагадаємо, що за останні 2 роки в Києві закрили 3 книгарні та 18 видавництв. А 3 листопада 2007 р. Київська мерія офіційно повідомила колективу книгарні «Знання» (вул. Хрещатик, 44-А) про розрив орендних стосунків і виставила вимогу до 10 листопада звільнити приміщення від книжок та обладнання.

Керівництво книгарні «Знання» заявляє, що влада Києва не має підстав для їх виселення з приміщення на Хрещатику, яке займає магазин. На офіційному веб-порталі Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, до якої входить і магазин «Знання», розміщено заяву-звернення Президента асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександра Афоніна. Повідомляється, що є намір ввести в книгарні постійне чергування громадськості, а також організувати тривожний загін, який повинен зібратися упродовж 15 хвилин і перекрити «рейдерам» доступ до магазину. Зараз у книгарні знаходяться представники громадської організації «Опора», які приєдналися до акції. Вони з наручниками, щоб у разі нападу на книгарю миттєво прикуватися до дверей чи системи опалення. До тривожного загону долучилося й мистецьке об’єднання «Остання барикада».

«Наша мета – зупинити виселення видавництв, книгарень, бібліотек, закладів культури й мистецтва через спонукання Президента України і Кабінету Міністрів до прийняття відповідних рішень, які б наклали мораторій на цей процес, а також ініціювати прийняття поправок до закону, яким було б встановлено, що в будь-якому разі правонаступником книгарні мусить бути лише книгарня, галереї – галерея, бібліотеки – бібліотека», – йдеться у зверненні.

Як повідомила прес-служба Президента, на черговому засіданні Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України, її члени висловили занепокоєння щодо виселення в Києві книгарень та видавництв (зокрема магазинів «Планета», «Знання», видавництва «Обереги») із приміщень, які вони орендують.

На підтримку книгарні виступив і Державний комітет телебачення та радіомовлення України, який звернувся до Київської міської ради з відкритим листом, у якому, зокрема, говориться:

«Державний комітет телебачення та радіомовлення України як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в інформаційній та видавничій сферах, глибоко стурбований діями Київської міської влади, спрямованими на виселення з приміщень видавництв та книгарень.

Незважаючи на багаточисельні звернення Комітету до Київської міської ради адміністрації з проханням зберегти видавництва та книгарні, в Рік української книги, оголошений Президентом України, продовжується політика знищення столичних осередків культури. Зокрема, закриті спеціалізовані книжкові магазини «Поезія», «Мистецтво», «Передплатні видання», «Пропагандист», «Світогляд», «Спортивна книга», «Зміна», «Ноти», «Книга поштою», «Технічна книга», «Книжковий світ», «Медична книга», «Планета», більшість з яких розташовувались на центральних вулицях Києва.

Сьогодні під тиском місцевої влади зникає книжковий магазин «Знання» остання книгарня на вулиці Хрещатик, яка працювала в цьому приміщенні понад сім десятків літ.

Прикро, що столиця України стає для регіонів прикладом негативного ставлення до розвитку книговидавничої галузі держави, популяризації української книги та читання в суспільстві, по суті ігнорує вимоги актів законодавства щодо державної підтримки книговидавничої справи, якими передбачено передачу видавництвам, підприємствам книгорозповсюдження в довгострокову оренду приміщень, в яких вони розташовані, та продовження раніше укладених договорів оренди.»

 

 Поділитися