MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пиячити – це не круто!

31.01.2008   
Георгій Кобзар
Сьогодні від 5 до 25 відсотків українських підлітків мають ознаки алкоголізму І-го або ІІ-го ступеню.

Круглий стіл, на якому обговорювалась проблема підліткового алкоголізму, проходив  30 січня в прес-центрі «Майдан Свободи» за участю харківських лікарів-наркологів та медичних психологів.

Як зазначив ведучий заходу Віктор Козоріз, Україна  у доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я зайняла 1 місце за рівнем споживання алкогольних напоїв серед підлітків: 40% наших молодих людей хоча б раз на тиждень вживають алкоголь.

2 місце отримав Ізраїль – там алкоголем «бавляться» 28% юнаків та дівчат.

Росія посіла 15 місце у цьому антирейтингу.

Можливо, українська «першість» у даному питанні зумовлена тим, що наші підлітки під час опитування були більш відкритими та відвертими, не побоюючись покарань, не приховували від соціологів свої погані звички. На відміну від тієї ж Росії, де, як відомо, пияцтво є чи не «національним видом спорту», але росіяни, в умовах навпілполіцейської держави, не дуже схильні до одкровень.  

Тим не менш, заперечувати існування проблеми підліткового алкоголізму в Україні, на жаль, немає підстав. І харківські лікарі навели факти на підтвердження гостроти цього питання.

Так, головний лікар Харківського обласного наркологічного диспансеру Петро Задорожний зазначив, що профілактичному обліку в області знаходиться 2096 підлітків, схильних до зловживання алкогольними напоями. Це складає 4,1 чол. на 100 000 населення, що, за словами П. Задорожного, є не таким вже й високим показником, у порівнянні із загальноукраїнськими 7,6 чол. на 100 тис. Для молодих пияків навіть працюють спеціальні наркологічні відділення: на 40 ліжок – для хлопчаків, та на 10 ліжок – для дівчат.

Однак, на переконання медичного психолога Євгенії Галинкіної, силами одних лікарів подолати цю соціальну хворобу неможливо, допоки в багатьох сім’ях і в суспільстві, в цілому, існує досить поблажливе відношення до вживання алкоголю. За даними пані Галинкіної, кожен 3-й учень навчальної (!) школи України вже пробував споживати алкогольні напої. І це при тому, що 4 столові ложки горілки для дитини – це смертельна доза! Тому не дивно, що 7% отруєнь серед дітей припадає на отруєння алкоголем.

Лікар-нарколог Михайло Дюженко впевнений: тяжіння до міцних напоїв починається з тлінних «традицій» у деяких сім’ях, коли, під час свят чи торжеств самі батьки пропонують підлітку випити чарчину «за здоров’я». Закінчується це зовсім нездоровим способом життя, до якого долучаються молоді люди. І п’янствують потім, вже не знаючи міри. Тому, на думку М. Дюженка, необхідно виховувати в суспільстві культуру споживання алкогольних напоїв.

З ним категорично не погодився інший нарколог – доктор медичних наук Анатолій Артемчук, який зазначив, що ні про яку «культуру пиття» годі й говорити, мова повинна йти про культуру життя, нормального, насиченого різними цікавими речами, а не алкогольними возліяннями. Сьогодні від 5 до 25 відсотків українських підлітків мають ознаки алкоголізму І-го або ІІ-го ступеню. Якщо ширше розглядати проблему, то в Україні зараз багато молодих людей, які страждають на різного роду залежності – алкоголізм, наркоманію, ігроманію тощо. І одна з причин цього – те, що на рівні держави не існує скоординованої виваженої профілактичної політики у цій галузі, – вважає пан Артемчук. Він дає й рецепт подолання різного роду шкідливих «маній» у підлітків: необхідно зайняти вільний час молодих людей привабливими, захопливими корисними заняттями, щоб їм не було коли й думати про всілякі дурниці.

Багато говорилося під час круглого столу й про шкідливість та підступність реклами, яка призвичаює молодь до думки, що вживання пива та «слабоалкогольних» виробів – це модно й ледь не корисно. Лунали заклики навіть щодо організації кампанії щодо заборони алкогольної реклами.

Натомість журналіст видання «Права людини» Юрій Чумак запропонував організувати заходи не проти такої реклами, а за… здоровий спосіб життя. Наприклад, запросити на «Майдан Свободи» відомих та знаних у молодіжному середовищі музикантів, артистів, спортсменів, письменників, які негативно ставляться до вживання алкоголю. Нехай вони, на власному прикладі, доведуть, що пиво та горілка – це НЕ круто!

Ідею було підтримано й найближчим часом харківські журналісти, спільно з лікарями та представниками культурного бомонду, планують її реалізувати.

 

PS: А такі цифри по Україні наводять фахівці:

- 25-30% випадків дитячої патології у новонароджених пов’язано з алкоголізмом батьків.

- 40% дітей у віці від 14 до 18 років вже вживали алкогольні напої.

- 30% чоловіків від 25 до 50 років залежні від алкоголю.

- За останні 10 років пивних алкоголіків стало в 12 разів більше.

- В середньому один українець вживає 12 л алкогольних напоїв на рік.

 Поділитися