MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Смертная казнь в парламенте не прошлаСуперечливі інтересиПрезидент підписав законопроєкт, що впроваджує новий вид покарання — пробаційний наглядЗвіт за результатами моніторингового візиту до Івано-Франківської установи виконання покарань №12 Заявление Международной Ассоциации Мемориал в связи с событиями в Нагорном КарабахеЗаява Міжнародної Асоціації Меморіал у зв’язку з подіями в Нагірному Карабаху‘Відсутність паліативної допомоги та нестача лікарів’, — звіт за результатами моніторингового візиту до Львівської установи виконання покарань №19 ‘Россияне бездумно уничтожают все вокруг’, — Мария Карандюк, Залесье ‘Навіть наявність доказів не гарантує покарання винних у катуванні’ — Геннадій ТокаревУ 18 установах виконання покарань засуджені протягом півтора року жодного разу не зверталися до Омбудсмана ‘Роcіяни бездумно знищують усе навкруги’, — Марія Карандюк, Залісся Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Житомирська установа виконання покарань (№8)’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Івано-Франківська установа виконання покарань №12’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Закарпатська установа виконання покарань (№9)’Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Львівська установа виконання покарань (№19)’Звільнення від відбування покарання у зв’язку із тяжкою хворобою — системна проблема, що потребує вирішення‘Я зрозумів, що росіяни вживатимуть до Бородянки каральних заходів’ СБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніМоніторинговий візит до ДУ “Дніпровська установа виконання покарань №4” Візит до Державної установи “Вінницька установа виконання покарань (№1)”

Відкрите звернення з приводу пропозицій повернення кари смертю в Україну

19.04.2008    джерело: www.helsinki.org.ua
У країнська Гельсінкська спілка з прав людини
Повернути смертну кару сьогодні неможливо. Посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях

Останнім часом почастішали призови відновити смертну кару в Україні. Це питання почали обговорювати в різних телешоу. Фракція комуністів внесла до Верховної Ради України законопроект про повернення виключної міри покарання до Кримінального кодексу. У першому читанні його відхилили: «за» проголосувало лише 49 народних депутатів з 447 зареєстрованих.

15 квітня міністр внутрішніх справ Юрій Луценко під час зустрічі з журналістами заявив, що він особисто виступає за відновлення вищої міри покарання у вигляді розстрілу за особливо тяжкі злочини проти особи. Якраз в цей день «Міжнародна Амністія» оприлюднила доповідь про смертні вироки і страти в 2007 році. У зв’язку з цим її привітав Генеральний секретар Ради Європи Террі Девіс. «Діяльність цієї організації у значній мірі сприяла рішенню зробити Європу вільною від смертної кари зоною», – сказав Генеральний секретар. «Скасування смертної кари є частиною дійсної відданості людській гідності та правам людини», – додав він.

На жаль, український міністр внутрішніх справ, який є цивільним і декларує свою відданість демократичним цінностям, у даному випадку фактично продемонстрував прихильність до дещо протилежного – ідеї помсти. Такі заяви абсолютно несумісні з проголошеним європейським вибором України.

Смертна кара, яка сама є узаконеним вбивством, не має стримуючого ефекту. Численні дослідження довели, що кількість вбивств не залежить від відсутності або наявності смертної кари. Це продемонструвала й Україна: кількість навмисних вбивств за останні одинадцять років після припинення страт не збільшилась – близько 200 на рік. Водночас імовірність судової помилки в умовах нашої практики розслідування злочинів залишається доволі високою. Один тільки недавній приклад обвинуваченого в серії вбивств Ткача (цю справу зараз розглядає Дніпропетровський апеляційний суд) мав би переконати: з’ясувалося, що за вбивства, у скоєнні яких він обвинувачувається, раніше були засуджені 9 (!) невинуватих людей. Зараз їхні справи переглядаються Верховним Судом. За наявності смертної кари вони могли бути страчені, і цю помилку вже неможливо було б виправити.

Повернути смертну кару може лише парламент, але, на нашу думку, сьогодні це неможливо:  рішення Конституційного Суду №11рп від 29.12.1999 року про те, що виняткова міра покарання не відповідає Конституції України, є однозначним і остаточним, а скасування законів про ратифікацію 6-го і 13-го Протоколів до Європейської конвенції з прав людини, які забороняють смертну кару за всіх обставин, навіть під час війни, буде справжньою ганьбою для Української держави. Її посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях.

Ми закликаємо Юрія Луценка відмовитися від хибної ідеї повернення страти.

Євген Захаров,

Голова правління УГСПЛ

 

 Поділитися